DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bakıma muhtaç yaşlılara evde bakım ve refakat hizmeti sunarak ev temizliklerini de üstleniyor. 

Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç, yalnız bırakılmış, kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan yaşlılara yönelik çalışmalarını sürdürüyor.Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, yalnız yaşayan yaşlıların evlerine giderek tepeden tırnağa temizlik yapıyor. 

Görevliler, yaşlı bireylerin sağlık kontrollerini yapıyor, ihtiyacı olan yaşlılara fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunuyor. 

Yaşlı Bakımı1

Aylık 200 yaşlıya hizmet 

Sosyal Hizmetler Engelli ve Yaşlı Şube Müdürlüğü Yaşlı Birim Sorumlusu Ali Rıza Kaya, 2013 yılından beri yalnız yaşayan yaşlılara yönelik ev temizliği hizmeti verdiklerini, son bir yıl içerisinde de fizik tedavi rehabilitasyon hizmeti sunduklarını söyledi. En iyi hizmeti vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirten Kaya, şöyle konuştu: “Şu an birimimize kayıtlı 200 yaşlı vatandaşımıza ayda bir sefer olmak üzere ev temizliği hizmeti veriyoruz. İlerleyen dönemde ekiplerimizi arttırarak daha fazla yaşlımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca fizik tedavi rehabilitasyon hizmetinde de şu an 16 hastamız var. Haftada bir sefer gidip evlerinde fizik tedavi hizmeti vermekteyiz.” 

‘Hizmetten memnunum’ 

Evde bakım hizmetinden yararlanan Sultan Sular, Büyükşehir Belediyesinin hizmetinden memnun olduğunu ifade etti. Sular, “Yalnız yaşıyorum, fizik tedavi hizmeti de yapıyorlar. Büyükşehir’den gelip evimizi temizliyorlar. Çağırsam da geliyorlar, çağırmasam da” dedi. 

‘Bizimle ilgileniyorlar’ 

Diyarbakır’da çocukların yaptığı resimler sergilendi Diyarbakır’da çocukların yaptığı resimler sergilendi

Hizmetlerden faydalanan 74 yaşındaki Zülküf İski ise, “3 seneden beri bu hizmetten faydalanıyorum. Ele güne muhtaç olmaktan daha iyi. Bizimle ilgileniyorlar, temizliğimizi yapıyorlar, bazen bizi seyahate götürüyorlar. Hizmetin devam etmesini istiyorum” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Merkezi