DİYARBAKIR- Diyarbakır’da baharın gelmesiyle birlikte endemik makam çiçekleri ve koruma altındaki ters laleler çiçek açarak muhteşem bir görüntü oluşturdu. 

Ergani ilçesinde baharın gelmesiyle birlikte açan endemik makam çiçekleri ve koruma altındaki ters laleler, çevrede büyüleyici bir manzara oluşturuyor. Doğanın renk cümbüşüne dönüşen bu çiçekler, görenleri etkileyip doğayı renklendiriyor.

Baharın habercisi olarak nitelendirilen makam çiçekleri ve ters laleler, doğanın canlanmasıyla birlikte kendilerini göstermeye başladı. Makam Dağı'nın eteklerinde açan ve özellikle Zülküf Peygamber Türbesi'nin bulunduğu alanda yetişen makam çiçekleri, gökyüzündeki maviyle birleşerek muhteşem bir manzara oluşturuyor. Ayrıca, Sakız Dağı'nda görülen ters laleler de ilçeye farklı bir renk katıyor. Halk arasında "ağlayan gelin" olarak da bilinen ters laleler, 1200 rakımlı bu dağın yamaçlarını rengarenk hale getiriyor.

Diyarbakır Bağlar'da silahlı kavga! Diyarbakır Bağlar'da silahlı kavga!

Bu doğal güzelliklerin korunması adına Ergani Kaymakamlığı, çeşitli önlemler alıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü, jandarma ve polis ekipleriyle iş birliği içinde, çiçeklerin bulunduğu alanlarda denetimlerini sürdürüyor. DKMP yetkilileri, bu çiçeklerin koparılmasının önlenmesi için ciddi cezalar uygulandığını vurguluyor.

DKMP Şube Müdürlüğü, bu iki tür çiçeği koparanlara "biyolojik çeşitliliği tahrip etme" suçundan 387 bin 141 lira ile 1 milyon 936 bin lira arasında ceza uygulandığını bildirdi.

Ergani ilçesindeki bu doğal zenginlikler, hem yerel halkı hem de ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor, aynı zamanda doğanın korunması için de farkındalık oluşturuyor.

Kaynak: AMED TİMES