DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın önemli tarihi mekanlarından biri Sultan Su' ca Türbesi, kimin için yapılmıştır?

Diyarbakır'da 'Biyoçeşitlilik Günü'nde temizlik yapıldı Diyarbakır'da 'Biyoçeşitlilik Günü'nde temizlik yapıldı

Sultansuçatürbesi

Diyarbakır'ın tarihi yapılarından biri olan Sultan Suç'a Türbesi, 1208-1209 yıllarında Artuklu döneminde Melikşah’ın torunu Sultan Suç’a için inşa edilmiştir. Türbenin kare planlı olup içten kubbe, dıştan külahla örtülmüştür. Siyah ve beyaz renkteki taşlarla örülen dışı ve iç mekânındaki siyah, beyaz ve kırmızı renkli taşlarla yapılan süslemeler, türbeye estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Sultan Suca 2 Scaled

Salnamelere göre, Sahabe-i kiramdan Sultan Şücaeddin Hazretleri, Diyarbakır'da Mardin Kapı civarındaki türbede medfundur. 1183-1231 yılları arasında Artukoğulları döneminde yapıldığı düşünülen türbenin mimarı belirsizdir. Kare planlı olan türbenin üzeri piramidal bir çatıyla örtülü olup, içeriden kubbeyle örtülmüştür. Türbenin dış yüzeyinde yapılan onarım izleri bulunmaktadır ve siyah-beyaz yontma taş örgülüdür.

10247740283 7465Dba350 B

Bugün Sur ilçesi Alipaşa mahallesinde Turistik cadde üzerinde Mardin Kapı mevkiinde bulunan türbe, döneminde Diyarbakır'ın önemli yapılarından biri olarak hizmet vermiştir. Türbenin mimarı bilinmemekle birlikte, yapısal özellikleri ve süslemeleriyle göz kamaştıran bir tarihi eser olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kaynak: Diyarbakir.Net