DİYARBAKIR- Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Diyarbakır’ın ilk olarak hangi isimle anıldığını ve bu ismin nerede yazıldığını biliyor musunuz? 

Diyarbakır Belediyesi Otobüs Saatleri ve Güzergahı, Otobüs Hareket Saatleri Diyarbakır Belediyesi Otobüs Saatleri ve Güzergahı, Otobüs Hareket Saatleri

Diyarbakırismi

Diyarbakır, binlerce yıllık tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve isimlerle dans etmiş bir şehirdir.  

Diyarbakır, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve çeşitli isimlerle anılmış kadim bir şehirdir. Şehrin ilk adı, Asur hükümdarı Adad Nirari I (MÖ.1316-1281) dönemine ait bir kılıç kabzasında "Amidi" veya "Amedi" olarak geçmektedir. Bu adın, kente ilk yerleşen Hurilerden (Subartu) kalma olduğu kabul edilmektedir. 

Diyarbakırismi1

Asur hükümdarının kılıç kabzasından, Diyarbakır'a kadar isim yolculuğu

Roma kaynaklarında "Amid" ve "Amida" olarak geçen şehir, Süryanilerin de "Amid", "Omid", "Emit" ve "Amida" diye adlandırdığı muhteşem bir medeniyet merkezi olmuştur. İslami dönemde farklı isimlerle anılan Diyarbakır, Cumhuriyet döneminde "Diyarbekir" adını alarak sonraki yıllarda "Diyarbakır" olarak bilinir hale gelmiştir. 

Şehrin ilk ismi olan "Amidi" veya "Amedi"nin, Asur hükümdarı Adad Nirari I dönemine ait bir kılıç kabzasında bulunması, Diyarbakır'ın kadim tarihine mistik bir dokunuş katıyor. Bu tarihi ismin kökeni, şehrin ilginç ve karmaşık bir kültürel mirasa sahip olduğunu göstermektedir.

Kaynak: Diyarbakir.Net