DİYARBAKIR- Sur ilçesinde bulunan Mar Petyun Keldani Kilisesi, siyah bazalt taşından yapılmış üç nefli ve beş apsisli bir yapı olup, 17. yüzyılda inşa edilmiştir ve günümüzde hala ibadet için kullanılmaktadır. 

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Mar Petyun Keldani Kilisesi, Savaş Mahallesi Şeftali Sokak'ta konumlanmaktadır. Kilise, tapuda Keldani Katolik Kilisesi Cemaati Vakfı adına kayıtlıdır. Yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, 17. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kilisede yapım tarihine dair herhangi bir kitabe bulunmamakla birlikte, 1834 yılında gerçekleştirilen bir onarıma dair bir kitabe mevcuttur.

Marpetyunkeldanikilisesi1

Ana malzemesi Diyarbakır'da sıkça kullanılan siyah bazalt taşıdır. Kilisenin üç nefli ve beş apsisli olduğu bilinmektedir. Bazalt taş duvarlar, apsis önlerindeki baklava dilimli ve iki renkli taş döşemelerle uyumlu bir görünüm sergilemektedir.

Mar Petyun Kilisesi, ek yapılarla birlikte kompleks bir yapı grubu oluşturur. Kompleks içinde kilisenin yanı sıra lojman ve üç avlu bulunmaktadır. Yapı kompleksi, avlu etrafında düzensiz bir şekilde U şeklinde bir düzenleme ile karakterize edilmiştir. Duvar örgüsünde blok taşlar kullanılmış, süslemelerde kireç harcı ve mobilyada ise ahşap malzeme tercih edilmiştir.

Günümüzde hala ibadet edilen Mar Petyun Keldani Kilisesi, "Türkiye Kültür Mirasları" listesine kaydedilmiştir.

Kaynak: Diyarbakir.Net