DİYARBAKIR- 1950 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun ardından Karayolları Diyarbakır 9. Bölge Müdürlüğü, 1952 yılında Yenişehir ilçesindeki Diyarbakır Valiliği'nin çaprazında ve şehrin simge binaları arasında yapılan binada hizmet sunmaya başladı.

45 Dönümlük alan

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, 72 yıldır söz konusu binadan Diyarbakır’ın yanı sıra Siirt, Batman, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa illerindeki 4 bin 850 kilometre yol ağında hizmet sunuyor.

Karaylları-1Millet parkına dahil olacağı açıklanmıştı

Bir süre önce Sümer Park, eski stadın yeri olan Millet Bahçesi, Anıt Park’ı Yeşil Kuşak kabul edilerek, devamında yer alan 45 bin metrekarelik alana sahip olan Karayolları Bölge Müdürlüğü de dahil edileceği açıklanmıştı.

Böylece Sümer Park’tan yapımı tamamlanan Merkez Camisine kadar yeşil alanın oluşturulmuş olacak.

Karayolları çevre yoluna taşınıyor

Bu kararın ardından Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün, Kayapınar ilçesindeki Diyarbakır Stadyumu yakınlarındaki alana taşınması kararlaştırıldı.

 2020 yılında yapılan ihale sürecinin ardından Diyarbakır-Elazığ çevre yolu üzerindeki yeni yerinde yapılan inşaat çalışmalarının ilk etabı tamamlandı.

4 bloktan oluşan lojmanları tamamlanan yerleşkede yakın zamanda  idari bina ile şube şeflik binalarının yapımına başlanılacak.

Şanlıurfa-Diyarbakır karayolunda kaza: 1 ölü 2 yaralı Şanlıurfa-Diyarbakır karayolunda kaza: 1 ölü 2 yaralı

Bu kısımlarından tamamlanmasıyla 72 yıldır aynı yerinde hizmet sunan ve Diyarbakır’ın simge binalarının yer aldığı Karayollar tesisleri yıkılacak.

Kaynak: Cega Medya