DİYARBAKIR- Gazi Köşkü, Diyarbakır'da bulunan bir köşktür. Mustafa Kemal Atatürk'ün geçici karargâh olarak kullandığı sembolik bir yapıdır. Bu köşk, zengin tarihi dokusuyla ziyaretçilere Atatürk'ün izlerini göstermektedir.

Gazi Köşkü veya Atatürk Köşkü, Diyarbakır'da bulunan iki katlı tarihi bir köşktür. 15. yüzyıldan kalma olan bu yapı, Akkoyunlu dönemine ait bir eser olarak bilinir. Köşk, başlangıçta Semanoğlu Köşkü olarak bilinmekteydi. Ancak I. Dünya Savaşı sırasında 16. Kolordu Komutanı olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından karargâh olarak kullanılmıştır. Atatürk, 14 Mart 1916 tarihinde Diyarbakır'a gelmiş ve 27 Mart 1917 tarihine kadar Gazi Köşkü'nde kalmıştır. 1937 yılında Diyarbakır Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk'e armağan edilmiştir.

Gazi Köşkü, Diyarbakır evleri tarzında yapılmış olup geniş eyvanlı ve siyah-beyaz kesme taşlardan inşa edilmiştir. Köşkün girişinin sağında bulunan küçük kapı mutfak, solunda bulunan kapı ise çay ocağına açılmaktadır. Üst katta ise çalışma ve yatak odaları bulunmaktadır. Ancak üst katın bir bölümü restorasyon sırasında tahrip olduğundan günümüze ulaşmamıştır. Köşkte, Atatürk'e ait bazı eşyalar sergilenmektedir.

Gazi Köşkü günümüzde bir gezi, dinlenme ve piknik alanı olarak halka açık olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: Diyarbakir.Net