Komşudaki deprem Diyarbakır’da hissedildi Komşudaki deprem Diyarbakır’da hissedildi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde kente gelen yerli ve yabancılar, Sur ilçesindeki tarihi mekanları ziyaret etti. İslam aleminin 5'inci Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Ulucami, 4 Ayaklı Minare, Hazreti Süleyman Cami, Kurşunlu Cami, Hasanpaşa Hanı ve Keçi Burcu gibi kentin sembol haline gelen depoları, hükümdarla doldu.

Diyarbakir’da Tarihi Mekanlarda Bayram Y 38981 (2)

Kente gelenler, tarihi mekanları gezerek hatıra fotoğraflarını çektirip, hediyelik eşya satın aldı. Diyarbakır'ı çok merak ettiği için Bursa'dan gelen Ertuğrul Başak, kentteki insanların çok cana yakın olduğunu belirterek, “Yeni gezmeye başladık. Buraya ilk defa geliyorum. Çok merak ettiğiniz bir yerdi. Hava çok güzel. Diyarbakır çok hoşumuza gitti. Arkadaşlarımız bizi gezdiriyor. Buradan çok memnun kaldım. Buradan başladı, bir sonraki yer Ulu Camii olacak. Bugün çok kalabalık. Gelirken trafik yoğunluğu vardı. Arabanın otoparkı çekildik. Bölgelerdeki insanlar çok cana yakın. Benzer insanların bildikleriler gibi. Çok misafirperverler” dedi.

Diyarbakir’da Tarihi Mekanlarda Bayram Y 38981 (1)

'Tarihi yerler var'

İçkale'de bulunan tarihi surlara çıkanların tehlike oluşturduğunu belirten Fettah Kayar da “Buraları gezmeye çalışıyoruz. Çok güzel tarihi yerler var. Ortamda gezerken bir şey dikkatimi çekti. Surlara korkuluklar yok ve tehlikeli, çocuklar düşebilir. Orası aşırı yüksek, önlem alınmamış. Kendimden de çıktım. Çok yüksek bir yer. İyi ki buraya geldik” diye konuştu.

Diyarbakir’da Tarihi Mekanlarda Bayram Y 38981 (4)

İlk defa Diyarbakır'a gelen Emrullah Oral ise, “İlk defa geliyorum. Çok merak ediyorum. Bayağı güzel bir yer. Dışarıdan görünmüyor gibi bir yer değil” dedi.

Kaynak: DHA