DİYARBAKIR - 10 Temmuz Çarşamba günü Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ile Murat Zorluoğlu, Diyarbakır Valisi olarak atandı. Peki Diyarbakır'ın yeni Valisi Murat Zorluoğlu kimdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ile Diyarbakır'ın yeni valisi Murat Zorluoğlu oldu. Atama kararının ardından, "Murat Zorluoğlu kimdir?" sorusu merak konusu oldu. Murat Zorluoğlu ile ilgili merak edilen tüm soruların cevabı sizlerle!

Murat Zorluoğlu kimdir?
Murat Zorluoğlu, 1971 yılında Ankara'nın Haymana ilçesinde doğan bir Türk bürokrat ve siyasetçidir. Eski Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanıdır.

Diyarbakır'da belediye harekete geçti: Sokaklara afişler asıldı Diyarbakır'da belediye harekete geçti: Sokaklara afişler asıldı

Murat Zorluoğlu'nun eğitim geçmişi nasıldır?
İlkokulu Trabzon'un Çaykara ilçesinin Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi İstanbul Hayrullah Kefoğlu Lisesinde tamamladı. Yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

Murat Zorluoğlu'nun mesleki kariyeri nasıl başladı?
Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Ardından Mersin Gülnar Kaymakamlığı (1997–1999) ve Bingöl Genç Kaymakamlığı (1999–2003) görevlerini yürüttü.

Murat Zorluoğlu'nun diğer önemli görevleri nelerdir?
2015 - 2017: Elazığ Valisi
2017 - 2018: Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini kayyım olarak yürüttü.
2019 - 2024: Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı


Murat Zorluoğlu'nun son görevi nedir?
Murat Zorluoğlu, 10 Temmuz 2024 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ile Diyarbakır Valiliği görevine atandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan diğer atama kararlarına göre hangi valiler değişti?
Diyarbakır Valisi: Murat Zorluoğlu
Malatya Valisi: Seddar Yavuz
Kocaeli Valisi: İlhami Aktaş
Çanakkale Valisi: Ömer Toraman
Elazığ Valisi: Numan Hatipoğlu

Kaynak: Amedtimes