DİYARBAKIR- Diyarbakır'da ablalarının etkisiyle spora başlayan 10 yaşındaki Mehmet İçen, ilk şampiyonada birinci olarak milli takıma seçildi. 

Kayapınar ilçesinde yaşayan Mehmet İçen, babasının karate kursuna gittiği ablaları Zeynep (14) ve Zehra'ya (15) özenerek bu spora başlamak istedi. Kursa başlamadan 3,5 yıl önce Mehmet, 19-21 Nisan tarihleri arasında Türkiye Karate Federasyonu tarafından Gaziantep'te düzenlenen Türkiye Minikler Karate Şampiyonası'na katıldı. 53 ilden 220 kulüp ve bin 118 sporcunun katıldığı şampiyonada Mehmet, +45 kilo kumitede birinci oldu ve altın madalyayı kazandı. Milli takıma seçilen Mehmet, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Balkan Karate Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etti. 

'İnşallah bayrağimizi göndere çeker' 

Mehmet'in uluslararası müsabakalarda dereceli müsabakalarda bulunduğu ve sporcu antrenörü Davut Kaya'nın, Türkiye Karate Federasyonu'nun katıldığı Türkiye Karate Şampiyonası, Gaziantep ilinde yapıldı. 53 ilden 220 kulüp katıldı. Bin 200'e yakın sporcu katıldı ve Türkiye birincisi oldu. Mehmet, şu anda 10 yaşında. Mehmet, 3,5 yıldır bizim yanımızda. Elimizdeki büyümüş sayılır. Türkiye Şampiyonası'nda ilk resmi maça çıktı. İlk derece, Türkiye şampiyonluğunu aldı. ayrıca milli takım seçildi, milli sporcu da oldu. Allah yolunu açık etsin. 1 ay sonra İstanbul'da Balkan Şampiyonası yapıldı. İnşallah orada da biziz, Diyarbakır'ı ve insanları gururlandırır, bayrağımızı göndere çeker. Bu konuda umutluyum diye konuştu. 

'Orada da bi̇r madalya kazanacağiz 

Diyarbakırspor kötü gidişata dur diyecek mi? Diyarbakırspor kötü gidişata dur diyecek mi?

Mehmet İçen ise Babam ve 2 ablam, karate sporuyla ilgileniyordu. Bu da bende merak uyandırdı ve karate sporuna başladım. 3,5 senedir bu sporla ilgileniyorum. Hayatımda ilk defa Türkiye Şampiyonası'na katıldım ve şampiyon oldum, çok mutluyum. Şampiyon olduğum için milli takıma seçildim. Yaklaşık 1 ay sonra İstanbul'a, Balkan Şampiyonası'na gideceğim. Allah'ın izniyle orada bir madalya kazanacağız. O günü sabırsızlıkla bekliyorum dedi. 

Kaynak: DHA