DİYARBAKIR- Mahmut Gazi Yaşargil (d. 6 Temmuz 1925, Lice, Diyarbakır) Türk bilim insanı ve nörocerrah olarak bilinir.

Ankara Atatürk Lisesi'nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi'ne girdi. 1944 yılında Almanya'daki Friedrich Schiller Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürdü ve 1945 yılında Basel Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Bern Üniversitesi'nde yardımcı profesör olarak psikiyatri bölümünde görev aldıktan sonra Basel Üniversitesi'nde Nöroşirurji bölümünde çalışmaya başladı. Daha sonra Zürih'teki üniversite hastanesinde çalışmalarını sürdürdü.

Diyarbakırlı Osmanlı devlet adamı Said Paşa kimdir? Diyarbakırlı Osmanlı devlet adamı Said Paşa kimdir?

Gazi Yaşargil, Amerika Birleşik Devletleri'nde Vermont Üniversitesi'nde Profesör Peardon Donaghy ile birlikte mikrovasküler cerrahi alanında çalışmalar yürüttü. Mikrosinir cerrahisinin kurucusu olarak bilinir ve "Yaşargil klips"leri gibi beyin ameliyatlarında kendi geliştirdiği yöntemlerle tanınmaktadır.

Gazi Yaşargil-1Ayrıca, Diyarbakır'da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi Türkiye'nin önemli sağlık kurumlarından birinin adını taşımaktadır.

Yaşargil, çeşitli üniversitelerden fahri doktora unvanları almış ve birçok uluslararası tıp derneğine fahri üyelikleri bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli ödüller de kazanmıştır, örneğin "Yüzyılın Sinir Cerrahı" ve "Yılın Sinir Cerrahı" gibi prestijli unvanlara layık görülmüştür.

Mahmut Gazi Yaşargil, nöroşirurji alanında yaptığı öncü çalışmalarla dünya çapında tanınan bir isimdir ve Türk bilim insanlarının uluslararası arenada saygınlığını arttırmıştır.

Kaynak: Diyarbakir.Net