DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın moda alanındaki öncülerinden ve Türkiye'nin önemli moda tasarımcılarından biri olan Şermin Cemiloğlu, hayatını kaybetti. 

DBB Eş Başkanları’nın bayram ziyaretleri sürüyor DBB Eş Başkanları’nın bayram ziyaretleri sürüyor

Diyarbakır'da yaşamını sürdüren Şermin Cemiloğlu yaşlılığa bağlı olarak evinde hayatını kaybetti. Vecdi Cemiloğlu ile evli olan Şermin Cemiloğlu aynı zamanda 2022 yılında hayatını kaybeden Diyarbakırlı iş insanı Ferda Cemiloğlu'nun da annesiydi.

Şermincemiloğlu

1926 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Şermin Cemiloğlu, 1943-47 yılları arasında Ankara'da eğitim gördü. Yaptığı çizimlerle Diyarbakır'ın ilk, Türkiye'nin de ilk birkaç moda tasarımcısından biri olan Şermin Cemiloğlu, uzun süreden beri Diyarbakır'da yaşıyordu. Ankara'da okurken çizimler yapan Cemiloğlu'nun bu defteri, aile tarafından belediyeye verilen ve kent müzesi olarak faaliyet gösteren Cemil Paşa Konağı'nda sergileniyor. 

Tarihi Sur ilçesinde Ali Paşa mahallesinde bulunan ve 1888 yılında inşa edilen Cemil Paşa Konağı Kent Müzesinde, kentin tarihi, yaşam tarzı, mimarisi ve el sanatları gibi zenginliklerini yansıtan çok sayıda eser bulunuyor. 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser ile Diyarbakır’ın tarihine ışık tutan konakta Şermin Cemiloğlu'nun çizdiği kıyafetler de önemli bir yer tutuyor. 

 Diyarbakır’ın ilk moda tasarımcısı ve aynı zamanda Cemil Paşanın torunu olan Şermin Cemiloğlu’nun cenazesi Mardin Kapı'daki aile mezarlığında toprağa verildi. 

Şermin Cemiloğlu kimdir? 

1926 yılında Diyarbakır'da "Küçük Ev" diye adlandırdıkları konakta dünyaya geldi. 1947 yılına kadar İzmir, Aydın, Lüleburgaz, Ordu ve Ankara'da ailenin sürgün yıllarında eğitimini tamamladı. 1943-47 yıllarında Mesleki Kız Mektebini okudu. Mesleki eğitimini aldığı dönemlerde çağdaş kreasyonların hazırlandığı moda sunumlarında çizim ve kreasyonları yer aldı. Bu özel kreasyon sunumları için tasarladığı seçkisi bu defterinde yer almaktadır. 1947 yılında Diyarbakır'a döndüklerinde Kız Meslek Okulu'nda öğretmenlik yapmaya başladı. 

1950 yılında Suriye'de yaşayan amcasının oğlu Vecdi Cemil Paşa ile evlendi. 5 çocuk annesi Şermin Cemiloğlu, 1968 yılında ailesiyle Türkiye'ye geri döndü. 

Şermin Cemiloğlu'nun Kürtçe ve Türkçe yazdığı iki şiir kitabı bulunuyor. 

Kaynak: Haber Merkezi