DİYARBAKIR- Diyarbakırlı Bedri Ayseli kimdir kaç yaşındadır, şarkıları nelerdir ve kitapları hangileridir? Detaylar haberimizde.. 

Bedri Ayseli, 10 Haziran 1946 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Ünlü sanatçı Bedri Ayseli, Diyarbakır’ın yaşayan efsanelerindendir. 

Bedriayseli

Bedri Ayseli kimdir? 

Diyarbakır doğumlu olan Bedri Ayseli, müzik kariyerine küçük yaşlarda başlamış ve İstanbul'a yerleştikten sonra bu alanda önemli adımlar atmıştır. İlkokul ve ortaokulu tamamladıktan sonra diş hekimliği eğitimi alarak bu alanda da uzmanlaşmıştır. Müziğe olan tutkusuyla tanınan Ayseli, rahmetli Sadi Yaver Ataman'dan dersler alarak müzik bilgisini geliştirmiştir. İstanbul Radyosu'nun düzenlediği imtihanı kazanarak TRT'ye sanatçı olarak giren Ayseli, birçok festivalde gösterilmiş ve ulusal ve uluslararası ödüller kazanmıştır.

Bedri

Sanatçı, müzik kariyerinin yanı sıra diş hekimliği mesleğini de sürdürmüş ve bu iki alanda da önemli başarılar elde etmiştir. Özellikle, derlediği türküler ve besteleriyle Diyarbakır halk kültürüne büyük katkı sağlamıştır. Müzik kariyeri boyunca birçok albüm ve plak çalışması yapmış, TRT repertuarında eserleri bulunmaktadır.

Kariyeri   

 Müzik Kariyeri 

Bedri Ayseli, müzik yaşamına Diyarbakır’da başladı ve İstanbul’da rahmetli Sadi Yaver Ataman’dan nota, usul ve makam dersleri aldı. İstanbul Belediye Konservatuarı’na devam ederek müzik bilgisini daha da geliştirdi. 1970 yılında İstanbul Radyosu’nun açtığı imtihanı kazanarak TRT’ye sanatçı olarak girdi. Derlediği türküler ve besteleriyle Diyarbakır halk kültürüne büyük katkılarda bulundu.   

Ayseli

Plak ve Albümler 

 Sanatçının 17 adet 45’lik plak, 4 uzunçalar (longplay), 8 kaset ve 6 CD’si bulunmaktadır. Ayrıca TRT repertuarında Kırklar Dağı, Ağlama Yar Ağlama, Diyarbekir Elleri ve Diyarbekir Küçeleri gibi derlemeleri yer almaktadır.   
 
Bedriii

Ödüller ve Konserler 

Dünya genelinde birçok ülkede konserler verdi ve birçok ödül kazandı.   

Ayseli1

Kitapları 

Bedri Ayseli’nin “Diyarbakır Musiki Folkloru”, “Diyarbakır Küçeleri”, “Ninno” ve “70’inde Bir Çocuk” adlı kitapları bulunmaktadır.   

Bedri-1

Albümleri 

Sanatçının “Eyvah”, “Başım Gözüm Üstüne”, “Ölüm İle Ayrılık”, “Diyarbakır Türküleri” ve “Diyarbakır Küçeleri” gibi albümleri vardır.   

Popüler Türküleri 

Agır Ketye Dılemın, Ağlama Yar Ağlama, Ah Le Cane, Allah an Kurban, Az Kaldı Bayram Ola, Bahçada Yeşil Çınar, Biner Paytona, Bir Ceket İsterem, Dalal, Di Gel Kız Gel Yanıma, Dilden Dile Geziyor, Diyarbakır Elleri, Diyarbakır Küçeleri, Elinde Tabla, Fincanın Etrafı Yeşil, Gül Yüzün Dönme Benden, Gün Doğmuyor Pencereme, Hamaylı Boynundayım, Hangi Bağın Bağbanısan, Karanfilsin Tarçınsın, Kırklar Dağın Düzü, Kırklar Dağının Düzü / Suzan Suzi, Le Kirve, Makaram Sarı Bağlar, Ne Güzeldir Diyarbekir Elleri, Ninno, Oğlum Ehsan, Su İçemem Testiden, Suzan Suzi, Yar Diley ve Yeni Kapıda Atlılar gibi türküleri popülerdir.   

Bedriayseliii

Aslen Diyarbakırlı olan sanatçı Aram Tigran kimdir? Aslen Diyarbakırlı olan sanatçı Aram Tigran kimdir?

Rol Aldığı Sinema Filmleri 

 “Bana Babamı Anlat” (1984), “Ağlama Yarim” (1984) ve “Bir Çirkin Adam” (1969) adlı sinema filmlerinde rol almıştır. 

Bedri Ayseli, aynı zamanda sinema dünyasında da yer almış ve çeşitli filmlerde rol almıştır. Evli ve iki çocuk babası olan sanatçı, hem müzik hem de diş hekimliği alanında saygın bir isim olarak anılmaktadır.

Kaynak: Diyarbakir.Net