DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Şeyh Mutahhar Cami ve tarihi Dört Ayaklı Minare 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gördüğü için bakıma alınmıştı. Restorasyon çalışmaları tamamlanan cami ve minare ziyarete açıldı.

D Ö R T A Y A K L I

1500 Yılında Akkoyunlu Kasım Bey tarafından Şeyh Mutahhar Cami ile birlikte yaptırılan tarihi Dört Ayaklı Minare Kahramanmaraş merkezli iki depremde hasar görmüştü.

D Ö R T A Y A K L I M İ N A R E

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tespit ettiği hasarlı yapılar arasında yer alan Dört Ayaklı Minare de restorasyon çalışmaları başlatılmıştı ve minarenin etrafı brandalarla kapatılmıştı.

Dört Ayaklı Minare, Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Diyarbakır, Mardin, Batman ve Bingöl’de hasar gören 184 yapıda biriydi. Bayram öncesi minarede başlayan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Daha önce açıklama yapan Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dört ayaklı minarenin bayramdan sonra ziyaretlere açılacağını duyurmuştu. Minare yetkililerin söz verdiği gibi bayramdan hemen sonra yeniden ziyaretlere açıldı.

Dörtayaklı

Diyarbakır’da polisten kaçan sürücü ortalığı birbirine kattı Diyarbakır’da polisten kaçan sürücü ortalığı birbirine kattı

Yeni Kapı Sokakta bulunan tarihi minarenin yeniden ziyaretlere açılması esnafları da memnun etti.

Kaynak: Haber Merkezi