DİYARBAKIR- Hikmet Eraslan Diyarbakır’da düzenleyeceği festivalin Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun görülmemesi nedeniyle festivalin iptal olduğunu duyurdu.

Dosso Dossi bir maddi talebinin olmadığını ifade ederek şunları aktardı. 

“Belediye’den maddi bir talebimiz olmadı, sadece yer talebimiz oldu. Doğan Hatun da tavrı itibariyle festivalin yapılmasına istekliydi. ‘Asimilasyona hizmet ediyor’ suçlamaları çok haksız. Ben kimliğimi saklayan biri değilim. Rahmetli annem kıt kanaat Türkçe konuşurdu. Ne asimilasyonculuğu? Eğer elektro müzik sevmiyorsanız ben birazdan sizi Kürtçe müzikle eğlendireceğim. Bir halay çekip ondan sonra herkese We Will Rock You'yu söyletebiliyorum.”


DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş Başkanı Doğan Hatun ise Diyarbakır yerel medyasına yaptığı açıklamada festivalin Belediye’den yüksek bir bütçe talep edilmesi nedeniyle olduğunu belirterek şunları söyledi:

“2023 öncesi bir protokol, anlaşma olmuş; Belediye’den kendilerine ‘Bu tarihler uygundur’ diye belirtilmiş. O protokole dair talep ettikleri ciddi bir bütçeydi. Mevcut bu ekonomik krizde bu halkın giderleri orayı karşılayacak bir şey değildi. Belediyemize ait Kültür Daire Başkanlığı da böyle bir süreçte böyle bir çalışmayı uygun görmedi.

Biz yapın veya yapmayın demedik. Kendiniz yapabilirsiniz ama biz bu işin bileşeni değiliz dedik. Ayrıca biz bu konsere karşıyız diye de bir söylemimiz yoktur. Kendi beyanı kendisini ilgilendirir. Bu ithamı reddediyoruz.”


 “Belediye’yle bütçeyle ilgili hiçbir şey konuşmadık”

Eraslan "Biz Belediye’yle bütçeyle ilgili, parasal kısımla ilgili hiçbir şey konuşmadık. Zaten festivali maddi açıdan tamamen Dosso Dossi Holding olarak biz, RAMS Grubu ile birlikte karşılıyoruz. Tamamen sosyal sorumluluk niyetiyle yapıyoruz.

6-7 ay önce kayyum döneminde Belediye’yle anlaşma yapmıştık. O zaman da hem Diyarbakır Valiliği’ne hem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapacaklarımızı anlatmıştık, uygun görmüşlerdi. Bu dönemde de anlaşma uygulanır diye düşünmüştük. Kayyum yönetimiyle yaptığımız anlaşmada da Belediye’den festivale parasal bir destek söz konusu değildi." dedi.

Festivallerde AK Partilisi, DEM Partilisi, CHP’lisi bütün gençler kucaklaşıyor

Eraslan, ayrıca "Keşke AK Parti bunu yapabilse, keşke CHP yapabilse, keşke MHP yapabilse, keşke DEM Parti yapabilse.

Narkotik köpek, Diyarbakır-Nevşehir uyuşturucu kaçakçısını yakaladı Narkotik köpek, Diyarbakır-Nevşehir uyuşturucu kaçakçısını yakaladı

Biz köklü bir aileyiz. Babamın ailesi orada çok tanınan bilinen bir aile. Bizim siyasetle işimiz yok. Biz siyaset dışı dururuz zaten. O bölge zaten biliyor bunu. Ama bilmeyenler de böyle fantastik bir şey üretiyor maalesef.

Benim ocu değilim bucu değilim diye kendimi anlatmak gibi bir zorunluluğum ve ihtiyacım da yok şükürler olsun. Benim otellerim var, hep yurtdışından gelenler kalıyor. Ben tekstil ürünlerimi hep yurtdışına satıyorum. Benim burada kimseden bir beklentim yok zaten ben ticaretimi dışarıyla yapıyorum, paramı dışarıdan kazanıyorum."ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi