1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren elektrik faturalarına zam uygulanacağı açıklanırken uzun zamandır elektrikte devlet sübvansiyon uyguluyor. Ancak artan maliyetler nedeniyle artık sübvansenin zor olduğu ve bir miktar zam yapılması gerektiği ifade edilirken vatandaşlar elektrik faturasına gelecek zam oranını merak etti. 

Elektriğe gelmesi planlanan zam oranı hakkında açıklama yapan Olycan Aydilek "Ankara'da enerji kulislerinde EPDK’nın, 1 Temmuz'dan geçerli elektriğe yüzde 38 düzeyinde zamma vize verdiği konuşuluyor. BOTAŞ’ın da gaza zam yapması gündemde" ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankası (E)Genel Müdür Yardımcısı, Halkbank(E)Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu Aydilek’in açıklamasını alıntılayarak gelmesi beklenen zammı eleştirirken şunları söyledi;

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları! Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları!

"Asgari ücrete zam enflasyonu artırıyor,

Emekliye zam enflasyonu artırıyor ama elektriğe zam enflasyonu artırmıyor 

Neden acaba"

Doğalgaza zam gelip gelmeyeceği henüz net şekilde bilinmezken 1 Temmuz saat 00.00'da EPDK ve BOTAŞ tarifelerini güncelleyecek. Yaşanan güncellemenin ardından elektrik ve doğalgaz zammı detayları netleşmiş olacak. Peki elektrik ve doğalgaza zam gelmeli mi?

Editör: Gülistan Korban