2024 yılında TÜİK tarafından hazırlanan bir raporda, il olma şartlarını sağlayan 24 ilçe belirlendi. Büyükşehirlere bağlı olan bu ilçeler arasında Ergani’de yer alıyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki 81 il sayısının artması beklenirken, hangi ilçelerin bu şartları sağladığı da merak konusu. Ergani ne zaman il olacak? İşte detaylar…

Ergani İl Mi Oldu?

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş kentlerinden birisi olarak 1.818.133 kişiye ev sahipliği yapıyor. Diyarbakır’ın aynı zamanda ilçe bazlı olarak il olma şartlarını sağlayan tek bir ilçesi bulunuyor: Ergani…

Diyarbakır Ergani il olacak mı sorusu 2024 yılında en çok sorulan sorulardan birisi oldu. TÜİK tarafından yapılan araştırmada şehir genelinde sadece Ergani’nin il olma şartlarını taşıdığı beklenirken, henüz il olma yolculuğunda bir gelişme yaşanmadı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin 81 il sayısında düzenlemeler planlanıyor ve bazı ilçelerin il olması söz konusudur. Ergani il mi oldu sorusunun yanıtı henüz belli olmasa da yapılacak düzenlemelere göre Diyarbakır’da sadece Ergani ilçesinin gerekli şartları taşıdığını belirtelim.

Ergani İl Olacak Mı? 2024 Gelişmeleri

Geçtiğimiz yıl Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 100 il 1000 ilçe açıklaması sonrasında il olması beklenen ilçeler tekrar gündeme gelmişti. Konuyla TÜİK 2024 yılında bir araştırma yaptı ve yayınlanan raporda Türkiye’de il olmayı bekleyen 24 ilçenin arasında Ergani de bulunuyor. Bu gelişmelerle birlikte Ergani il olacak mı sorusu 2024’ün gündemine oturdu.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi, gerek nüfus gerekse de idari yapı açısından şehrin il olma şartlarını taşıyan tek ilçesi konumunda. Yeni yılda yapılacak çalışmalara göre Türkiye’nin 82. ilinin Ergani olup olmadığını göreceğiz. Ancak hükümet kanadında da böyle bir çalışmanın yürütüldüğünü belirtmek gerekiyor. Ergani il oluyor haberleri şu an için gerçeği yansıtmasa da ilçenin Diyarbakır’da il olma şartlarını sağlayan tek ilçe olduğunu söyleyebiliriz.

TÜİK’in yapmış olduğu çalışmada il olma şartı açısından 8 kriter dikkate alındı. Bu kriterlerden en önemlisi ise ilçenin en az 100.000 nüfuslu olması ve şehir merkezine en az 30 km mesafede yer almasıdır. Bununla birlikte şehirleşme, hinterlant, ekonomik çeşitlilik, ulaşım durumu, eğitim seviyesi gibi farklı kriterler de dikkate alınıyor. Eğer ilçelerin il olması çalışmalarında TÜİK’in bu raporları dikkate alınırsa, Ergani’nin il olma ihtimali yüksek görünüyor.

İl Olması Beklenen İlçeler Nelerdir?

Ergani il olacak mı araştırmasını yapan kullanıcılarımız için TÜİK’in raporunda il olma potansiyeli taşıyan 24 ilçeyi ve nüfus bilgilerini sizlere aktaracağız. İl olması beklenen ilçeler hangileri? İşte TÜİK’in raporundaki o ilçeler:

1.     Adana – Kozan: 129.985

2.     Adıyaman – Kahta: 120.378

3.     Ankara – Polatlı: 122.424

4.     Balıkesir – Bandırma: 149.469

5.     Balıkesir – Edremit: 121.437

6.     Diyarbakır – Ergani: 126.824

7.     Hakkari – Yüksekova: 112.826

8.     Kahramanmaraş – Elbistan: 142.783

9.     Kırklareli – Lüleburgaz: 145.263

10.  Konya – Ereğli: 142.818

11.  Mardin – Midyat: 108.242

12.  Ordu – Ünye: 122.597

13.  Şırnak – Cizre: 133.908

14.  Muğla – Fethiye: 151.474

15.  Aydın – Nazilli: 153.879

16.  Manisa – Akhisar: 166.129

17.  Van – Erciş: 173.203

18.  Zonguldak – Ereğli: 174.619

19.  Antalya – Manavgat: 224.664

20.  Hatay – İskenderun: 246.639

21.  Şanlıurfa – Siverek: 250.100

22.  Tekirdağ – Çorlu: 253.551

23.  Bursa – İnegöl: 255.032

24.  Mersin – Tarsus: 329.494

Ergani il oldu mu sorusu için netleşen bir bilgi bulunmuyor. Ancak Türkiye’de il olmayı bekleyen ilçeler arasında Ergani’nin il olma potansiyelinin yüksek olduğu belirtilmektedir.

Ergani Il Olacak Mı 1

Ergani Daha Önce Nereye Bağlıydı?

Ergani il olacak mı sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi ilçe hakkında merak edilen farklı soruları yanıtlayalım. Örneğin Ergani tarihi en çok merak edilen ilçeler arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak Ergani daha önce nereye bağlıydı sorusunun yanıtı da araştırılan başlıklar arasında…

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi, tarihi dönemde çok eski bir şehir olup farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte şehrin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Osmanlı döneminde Ergani’ye Osmaniye adı verilirken, bu isim daha sonra Adana’nın o zamanki ilçesi konumunda olan “Osmaniye” ile karıştırıldığından dolayı Ergani ismi verilmiştir.

Osmanlı Devleti’nde Ergani, uzun yıllar boyunca Sancak Beyliği olarak il merkezi statüsünde yer almıştır. 20 Nisan 1924 tarihli 491 sayılı Kanun ile Ergani, Diyarbakır’ın ilçesi olarak tanımlanmış ve Sancak Beyliği statüsünden arındırılmıştır.

Diyarbakır Ergani İl Olursa Hangi İlçeler Bağlanacak?

TÜİK’in 82. il olma potansiyeli taşıyan ilçelere yönelik yapmış olduğu çalışmada aralarında Ergani’nin de bulunduğu 24 ilçe netleşti. Bununla birlikte il olması beklenen ilçeler için temel olarak en az 100.000 nüfus ve şehir merkezine 30 km uzaklıkta olma şartı arandı.

Ayrıca il olma potansiyeli taşıyan ilçelerde ekonomik çeşitlilik, hinterlant, eğitim seviyesi ve diğer bazı kriterler de dikkate alındı. Ergani il olacak mı sorusu bu gelişmeyle birlikte araştırılırken, olası il olma durumunda hangi ilçelerin bağlanacağı da merak konusu: Diyarbakır Ergani il olursa hangi ilçeler bağlanacak? İşte yanıtı…

Türkiye’de son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 100 il 1000 ilçe söylemiyle gündeme gelen il olması beklenen ilçeler hakkında henüz bir açıklama yok. Sadece TÜİK’in yayınladığı rapora göre il olma şartlarını taşıyan ve potansiyeli yüksek ilçeler belirlendi. Ancak Ergani’nin il olması durumunda hangi ilçelerin bağlanacağına yönelik herhangi bir gelişme ve bilgi bulunmuyor.

Ergani il olacak mı sorusunda tahminlere göre böyle bir olayın gerçekleşmesi durumunda Diyarbakır’ın Çüngüş, Dicle, Çermik ilçelerine ek olarak Elazığ’ın Maden, Arıcak, Alacakaya gibi ilçelerinin Ergani iline bağlanması bekleniyor. Ancak bu bilgi doğrulanmadığından dolayı netlik kazanmamıştır.

Ergani Il Olacak Mı 2

Diyarbakır'ın Ergani İlçesi Hakkında: Nüfus Bilgileri

Diyarbakır’ın il olma potansiyeli taşıyan tek ilçesi konumundaki Ergani il olacak mı sorusuna dair merak edilenleri yanıtladık. Şimdi Ergani ilçesi hakkında nüfus başta olmak üzere kısaca bilgiler verelim.

Ergani, eski adıyla Osmaniye olarak bilinirken, günümüzde Diyarbakır’ın ilçelerinden birisidir. Dicle’nin sağ kıyı bölgesine 10 km uzaklıkta yer alan ve 1537 metre yüksekliğindeki Zülküf Dağı’nın güney eteğinde yer alan Ergani ilçesi, Diyarbakır’ın il olma potansiyeli taşıyan en önemli ilçeleri arasındadır. Osmanlı Devleti döneminde Sancak Beyliği statüsünde bir il merkeziyken 20 Mart 1924 tarihli 491 sayılı Kanun ile Diyarbakır’ın ilçesi statüsüne geçirilmiştir.

Ergani nüfusu yapılan son sayım çalışmalarına göre 2023 yılında 137.492 olarak belirlenmiştir. 1.489 kilometrekarelik yüz ölçümüyle ön planda olan ilçenin idaresi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Ancak ilçe sınırlarının bir bölümü Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisindedir. Denizden yüksekliği 955 metre olan ilçede, 107 ilköğretim okulu, 12 lise, 3 özel okul, 7 özel eğitim kurumu, bir de Dicle Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksek Okulu yer almaktadır. Ergani ekonomisi, temelde hizmetler, sanayi ve tarım – hayvancılık sektörlerine dayanmaktadır.

Ergani’de çocukların kavgası kanlı bitti! Ergani’de çocukların kavgası kanlı bitti!

Ergani il olacak mı sorusuyla alakalı merak edilen diğer sorulara yanıt arayalım…

Sıkça Sorulan Sorular

Ergani il mi oldu sorusunu araştıran kişilerin merak ettiği diğer soruların yanıtları şöyle:

1- Diyarbakır Ergani'nin eski ismi nedir?

Diyarbakır Ergani ilçesi, Osmanlı döneminde “Osmaniye” olarak adlandırılıyordu. Ancak daha sonra Adana’nın o zamanki Osmaniye ilçesi ile karıştırıldığından dolayı “Ergani” adı verilmiştir.

2- Ergani ne zaman il olacak?

Türkiye’de 81 il sayısının artırılmasına yönelik ve il olma potansiyeli taşıyan ilçelerin il statüsüne kavuşturulmasına yönelik çalışmalar yapıldığı biliniyor. Ancak bu çalışmaların ne zaman sonuçlanacağı bilinmediğinden dolayı Ergani ilçesinin ne zaman il statüsüne kavuşacağına yönelik de bir bilgi bulunmuyor.

Ergani il olacak mı? Detaylarıyla aktardık. Merak ettiğiniz diğer konuları yorumlar bölümünden belirtebilir, ayrıca düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Editör: Alp Editor