DİYARBAKIR- Diyarbakır'da kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla Ergün Arslan'ın ölümüne ilişkin davada, 2'si tutuklu 6 sanığa hapis cezası verildi. 

Olay, 3 Nisan 2022'de Sur ilçesindeki Anzele Parkı'nda meydana geldi. Parkta oturan kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddia edilen Ergün Arslan, bir grubun bıçaklı saldırısına uğradı. Daha sonra dövülüp, yaralı halde sokaklarda gezdirilen Arslan, kan kaybı nedeniyle hayatını kaybetti. Çalışma başlatan polis, güvenlik görüntülerinden 7 şüpheliyi belirleyip gözaltına aldı. Soruşturma sürerken, kız çocuğu GS ile annesi NS'nin ifadesine başvurdu. GS'ye Ergün Arslan'ın fotoğrafı gösterilip, fotoğrafı kaydedilen kişinin olup olmadığı soruldu. GS, fotoğrafı çeken kişinin başkası olduğunu söyledi. Yaralı halde görüntülere yansıyan Ergün Arslan'ın otopsi raporunda, "Koltuk altında bıçak yarası, her iki bacakta derin bıçak yarası, darp sonucu ağzındaki dişlerin yerinde olmadığı, burunda, dudakta yoğun kanama, burunda aşırı morarma, sol diz altında yaralanmaya bağlı morarma ve kanama, aşırı yaygın kan bulaşması" ifadeleri yer aldı. 

Kiz Cocugunun Fotografini Cektigi Iddias 47452 (1)

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından desteklenen iddianamede sanıklar Süleyman Değer, Efe Hamza Tunç ve Baran Eren ile tutuklanırken, 3 sanığın çözüldüğü olayda daha sonra fikir ve eylem içinde birlik içinde hareket ettikleri görülen ek tutuksuz yargılanmalarına karar verildi. Sanık Süleyman Değer'in elindeki bıçakla Ergün Arslan'ı bıçakladığı, diğer sanıkların da tekme ve tokat darbeleriyle Arslan'ı dövüp, hayatını kaybetmesine neden oldukları için 'Kasten öldürme' suçundan ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi. 5'i 18 yaşında küçük, 6 sanık için müebbet hapis cezası istendi. Efe Hamza Tunç, ilk duruşmada tahliye edildi. 

Sanıklara indirimli̇ hapis cezası verildi 

Narkotik köpek, Diyarbakır-Nevşehir uyuşturucu kaçakçısını yakaladı Narkotik köpek, Diyarbakır-Nevşehir uyuşturucu kaçakçısını yakaladı

Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında tutukluluk kararına Süleyman Değer ile Baran Eren ve tutuksuz sanık Efe Hamza Tunç katıldı. Diğer 3 sanık Halil İbrahim Peksert, Mehmet Mızrak ve Süleyman Bilmez katılmadı. Mahkeme, 6 sanığın da cinayet suçunu işlediği sırada mahkemede tam bir vicdani kanaatle tutuklu sanıklardan Baran Eren ile Süleyman Değer'e müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca Baran Eren'in cezasını iyi hal indirimini düzenleyen 62'nci maddede bulunmayan 25 liste indirdi. Tutuklu Süleyman Değer'in cezası da suç tarihinde 18 yaşında küçük olduğu için 11 yıl 8 ay indirilerek 2'sinin de hükmen tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mahkeme, tutuksuz diğer 4 sanığın da olayın üzerinde 18 yaşında küçük oldukları için önce müebbet hapis, ardından da cezalarını 10'ar yıl 5'er ay indirdi. 

Arslan ailesi bu karara itiraz ederek üst mahkemeye başvuracak. 

Kaynak: DHA