Her ay, engelli yakınları için evde bakım aylığı ödemesi hesaplara yatırılıyor. Mayıs ayında yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yatırılan evde bakım maaşları hesaplara zamanında yatırılacak. Yapılan zam, evde bakım maaşlarını 7 bin 608 liraya yükseltti. 

Peki Evde bakım maaşı nedir, kimler alabilir ve evde bakım maaşlarını alan iller hangileri? Yazımızda evde bakım maaşının 2024 yılında ne kadar olduğundan, evde bakım maaşını kimlerin alabildiğinden ve başvuru süreci gibi detayları bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ağır engelli ve yaşlı bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılamak ve sosyal hayata katılmalarını desteklemek için onlara aylık olarak ödemesi yapılan evde bakım maaşı verir. Evde bakım maaşı, engelli veya yaşlı bireyin bakımını üstlenen aile üyelerine verilir.

Evde Bakim Maasi 1

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Ağır bira kaza veya hastalık sonucu ağır engelli olarak kalıp bakıma muhtaç duruma düşen veya doğuştan ağır engelli olup bakıma ihtiyaç duyan veya bakacak kimsesi veya geliri olmayan yaşlı bireylere hastalık nedeniyle evde bakım maaşı ödenmektedir. Bakıma muhtaç kişiye bakan kişiye ödeme yapılmaktadır. 

2023 Aralık ayına kadar 677.134 kişi bu maaştan yararlanıyordu. Bu kişilerden yaklaşık 400 bini ağır engelli ve yaklaşık 277 bini yaşlı kişilerden oluşuyor. Evde bakım maaşı, engelli ve yaşlı bireylerin yaşam kalitesine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Evde Bakım Maaşını Alabilmenin Şartları

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç kişiye bakmakla görevli kişiye ödenir. Bu ödeme için bakıma muhtaç kişinin gerçekten bakıma muhtaç olduğunu kanıtlaması ve gelirinin asgari ücretin 3/2'sinden az olması gerekir. 2024 evde bakım maaşı şartlarını sizler için sıraladık;

 • Ağır engelli (%90 ve üzerinde olan engellilik oranı) olarak Sağlık Kurulu Raporu ile belgelenmelidir.
 • Evde bakım maaşını alacak bireyin engelli kişinin bakımını üstlenecek bir aile üyesinin olması ve sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Bakıma muhtaç olan kişinin sosyal güvencesi ve emeklilik maaşı olmamalıdır.
 • Hanedeki herkesin toplam geliri, hanedeki kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin 2/3'ünden fazla olmaması gerekir.

Evde Bakim Maasi 4

Akaryakıta yine zam bekleniyor! Akaryakıta yine zam bekleniyor!

Evde Bakım Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı il ve ilçe müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine başvurarak evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı il ve ilçe müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine başvururken istenen ve gerekli olan belgeler;

 • T.C. Kimlik belgesi
 • Engelli raporu
 • Bakmakla yükümlü bireylerin gelir beyanı
 • Engellinin vasisi varsa vasi raporu
 • Nüfus cüzdanın sureti
 • Aile nüfus kaydı
 • İkametgâh

2024’te Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı, 2024 yılında asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamlar göz önünde bulundurularak hesaplanmış ve %49,25 oranında artmıştır. 

Evde Bakim Maasi 5

 • 2024 yılında zam sonrası evde bakım maaşı 5.098 TL'den 7.608 TL'ye yükselmiştir.

Evde Bakım Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

Evde bakım maaşları her ayın 15 ila 31 günleri arasında hesaplara yatırılmaktadır. 

15 Mayıs itibarıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler tarafından evde bakım maaşı ödemeleri 2024 Mayıs ayından itibaren hesaplara yatırılmaya başlanmıştır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasına giriş yaparak il il evde bakım maaşını sorgulama yapabilirsiniz.

Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, T.C kimlik numaralarını ve şifrelerini kullanarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

E-Devlet üzerinden Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama araştırması yaparak ulaşabilirsiniz.

Evde bakım maaşı bakiyesi SMS yoluyla da takip edilebilir. Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla alanlar, mesaj bölümüne "BAKIYE" yazıp 4747'e SMS atarak sorgulamayı gerçekleştirebilirler. Bu mesajı gönderdiğinizde operatörünüz bir SMS ücreti kadar ücret alır.

Editör: Esra Editor