Fikret Çetin, Asrın Tok, Diamond Tema... eğer ki sosyal medyayı takip eden bir insansanız son iki haftadır bu isimleri duymamış olma ihtimaliniz sıfıra yakın. Din, şeriat ve bilim tartışmalarıyla gündeme gelen bu isimler, an itibariyle tüm Türkiye'nin gündemine oturmuş vaziyetteler. Dolayısıyla arama motorlarında Fikret Çetin kimdir gibi sorularla karşılaşmamız sürpriz değil.

Fikret Çetin ismi özellikle iki gündür gündemde. Bunun sebebi Yer6 Film kanalında yayınlanan Fikret Çetin Diamond Tema tartışması. Din ve Bilim başlığıyla yayınlanan tartışma, sadece bir gün içinde 800.000 kişi tarafından izlendi ve hem sosyal medyanın, hem de ülkenin en çok tartışılan konularından biri oldu.

Diamond Tema isminden sık sık bahsediliyor, ancak biz bu yazımızda tartışmanın diğer kutbuna odaklanacak ve Fikret Çetin kimdir sorusuna net bir cevap arayacağız. İyi okumalar!

Fikret Çetin Kimdir?

Fikret Çetin bir sosyal medya fenomeni olarak görülebilir, ancak kendisi net bir akademik ağırlığa da sahiptir. Sıkı bir dini eğitim almış ve kendini İslam üstünde uzmanlaştırmış bir isimdir. Diamond Tema ile tartışmasıyla gündeme gelen Fikret Çetin kimdir? Detaylar geliyor...

İbrahim Büyükak Eşi Nurdan Beşen Kimdir? Kaç Yaşında? İbrahim Büyükak Eşi Nurdan Beşen Kimdir? Kaç Yaşında?

Fikret Çetin dünyaya 1986 yılında Güneydoğu Anadolu'nun büyükşehirlerinden Gaziantep'te geldi.  Kendisinin çocukluğu ve lise yıllarına dair pek bir bilgimiz yok.

Fikret Çetin Kimdir (3)

Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde tamamlayan Fikret Çetin, sonrasında hayatını farklı bir yöne çevirme kararı aldı. Bu karar, kendisini İslami ilimler üstüne eğitim görmeye itti. 2012 yılından bu yana Ürdün'de Mantık, Kelam, Felsefe ve Fıkıh konuları üstüne çalışmalar gerçekleştiren Fikret Çetin, çeşitli dergilerde yazılar yazmış, İslam aleminin önemli isimleriyle çalışmalar gerçekleştirmiştir. 

Kendisinin özellikle İslam düşünce tarihi ve İslam felsefesi üzerine çeşitli yazılı eserleri bulunmaktadır. Fikret Çetin YouTube kanalını ise 16 Mayıs 2023 tarihinde açmıştır ve düşüncelerini bu kanal üstünden sunmaktadır. Ancak bunun dışında kendisinin hayatıyla ilgili pek çok bilinmeyen de mevcut.

Fikret Çetin Diamond Tema Tartışması

Son dönemde din tartışmalarıyla gündeme gelen bir YouTube kanalı olan Yer6 Film, ilk olarak Diamond Tema ile Cemre Demirel'i karşı karşıya getirmiş, bu programın başarısının ardından yine Diamond Tema ile Asrın Tok karşı karşıya gelmişti.

Ülkenin gündemine oturan ve bir milyon izlenme rakamını geçen bu tartışmaların ardından Yer6 Film bu kez Diamond Tema ile Fikret Çetin'i karşı karşıya getirdi.

İkisi de YouTube Türkiye'nin felsefe ve din alanında bilinen isimleri olan Diamond Tema ve Fikret Çetin, toplam 4.30 saat süren iki tartışma gerçekleştirdi. İlk tartışma Agnostizm, ikincisi ise Din ve Bilim konuları üstüneydi.

Fikret Çetin Kimdir (2)

Tartışma nispeten gergin bir ortamda geçti. Diamond Tema Fikret Çetin'in konuşulanları dinlemediğini ve pek çok soruya sadece "anlamıyorum" cevabı verdiğini söylerken, Fikret Çetin ise herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını belirtti.

Bunun yanı sıra Diamond Tema Fikret Çetin'in programdan belli yerlerin çıkartılması için baskı yaptığını söyledi ve çıkartılan kısımları YouTube kanalında yayınladı. Fikret Çetin bu durumu iftira olarak nitelendirdi.

Fikret Çetin Tartışmasının Diğer Kutbu: Diamond Tema Kimdir?

Diamond Tema, son yıllarda felsefe alanındaki görüşleriyle ve özellikle din konusunda Türkiye'nin zıttı düşünceleri savunmasıyla tanınan bir YouTube yayıncısıdır.

1994 yılında Arnavutluk'ta dünyaya gelen Diamond Tema, ilk olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Felsefe eğitimi aldı fakat bu bölümü yarıda bıraktı. Sonrasında Radyo ve Televizyon fakültesine geçiş yaptı ve bu bölümden mezun oldu.

Fikret Çetin Diamond Tema

Beş yıldır YouTube kanalıyla öne çıkan Diamond Tema'nın ismini son bir aydır din tartışmalarıyla daha sık duyduk. Diamond Tema bir agnostiktir, yani Tanrı'nın varlığının bilinemeyeceğini savunmaktadır.

Diamond Tema, Yer6 Film kanalında Asrın Tok ile yaptığı şeriat tartışmasının ardından gündeme oturmuştur. Öyle ki, Adalet Bakanlığı, kendisi hakkında "halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerlere hakaret" suçlarından soruşturma açıldığını duyurmuştur.

Fikret Çetin Kitapları

Fikret Çetin makale ve kitap yazarı olarak bilinmektedir. Biyografilerinde kendisinin felsefe ve İslam düşüncesi konusunda eserler kaleme aldığı sık sık belirtilmektedir.

Fikret Çetin Kimdir (1)

Fikret Çetin'in internet üzerinden ulaşılabilecek "Ne Sünniyim, Ne Şii... Sadece Müslümanım" isimli makale denilebilecek bir kısa kitabı mevcuttur. Bunun yanı sıra Rıhle isimli bir İslam düşüncesi dergisinde de yazıları bulunmaktadır. Bu yazılar daha çok İslam aleminin önemli isimleriyle röportaj şeklindedir.

Gelelim Fikret Çetin kimdir konusu hakkında diğer merak ettiklerinize…

Fikret Çetin Yaş Kaç?

Fikret Çetin 1986 doğumlu, yani kendisi şu an 37 veya 38 yaşında.

Fikret Çetin Nereli?

Fikret Çetin Gazianteplidir.

Fikret Çetin Twitter ve Instagram Adresleri

Bir YouTube yayıncısı olarak Fikret Çetin sosyal medyayı oldukça aktif şekilde kullanıyor. Kendisinin aktifliği Diamond Tema ile tartışmasının ardından daha da arttı.

Fikret Çetin Instagram adresi fikretcetinorg. Kendisinin Twitter hesabı da aynı şekilde fikretcetinorg.