DİYARBAKIR- Büyükşehir Belediyesi, "2. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı"nda Diyarbakır'ı tanıttı, böylece şehrin tarih, kültür, doğa ve lezzetlerini ziyaretçilere sundu. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 23-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 2. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda yerini aldı. Fuarda açtığı “Diyarbakır Yöresel Lezzetler” standı ilgi gören Büyükşehir Belediyesi, ziyaretçilere Diyarbakır’ın yöresel lezzetlerini ikram etti. 

‘Daha çok yemeklerimizi ön plana çıkarmaya çalıştık’ 

Diyarbakır’da ‘Çocuklar ile Şen Sokaklar’ etkinliği başladı Diyarbakır’da ‘Çocuklar ile Şen Sokaklar’ etkinliği başladı

Fuarın tarihi bir önem taşıdığını belirten Esnaf ve Sanatkar İşleri Daire Başkanı Berivan Güneş, fuarda daha çok Diyarbakır’a özgü tatları ön plana çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti. Güneş, şöyle konuştu: “Mezopotamya’da ilk toprağın sürüldüğü, buğdayların ekildiği bir zamandan geliyoruz. Bu anlamda fuarımızda onu daha çok ön plana çıkarmaya çalıştık. Aynı zamanda Diyarbakır olarak tescillediğimiz ürünleri tanıtmaya çalıştık. Beklediğimizin çok üzerinde bir katılım sağlandı. Bu anlamda halkımıza çok teşekkür ediyoruz. Daha çok yemeklerimizi ön plana çıkarmaya çalıştık. Meyan Şerbeti, Reyhan Şerbetini sunduk konuklarımıza. Unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizden Kengerli Meftune’yi sunduk. Bizim tescilli ürünümüz.” 

Kaynak: Haber Merkezi