DİYARBAKIR- Güzellik uzmanı Özcan Özaydın, Ramazan ayı sonrası beslenmenin cilt üzerindeki etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özaydın, cildin toparlanması için önerilerde bulundu. 

Ramazan ayı boyunca oruç tutmak, vücudu ve cildi değişen koşullara adapte etmek için bir dönem olduğunu aktaran Güzellik Uzmanı Özcan Özaydın, iftar ve sahur arasında sıkılan zaman dilimi ve su tüketimindeki azalma, cildin nem dengesini etkileyebilir ve bazı cilt problemlerine yol açtığını kaydetti. 

Özaydın, günlük hayatta sağlıklı beslenme, temizlik ve su tüketiminin cilt, saç, tırnaklar ve genel vücut sağlığı için önemli rol oynadığını vurguluyor. Cilt sağlığı için C vitamini, selenyum ve suyun önemine dikkat çekerken, düzenli uyku, stres yönetimi ve temizlik rutinlerinin cilt sağlığında da rol oynadığını ifade ediyor.

Diyarbakır'ın belediye otobüsü Tunceli’ye verildi Diyarbakır'ın belediye otobüsü Tunceli’ye verildi

Özaydın,”Ramazan sonrası danışanlarımızın çoğunda karşılaştığımız cildin vitaminsiz ve susuz kalması sebebiyle mat donuk ve elastikiyet kaybının fazla olması hızlıca hem beslenme vitamin olarak hemde enstüti bakımları olarak kişiye yaşam ve beslenme tarzına cildine özel bakımlar hazırlayıp çözüm sunuyoruz” dedi. 


Özaydın’ın Ramazan sonrası önerileri;

  • Bol Su Tüketin: Oruç süresince sıvı alımı azaldığından, ramazan sonrasında su tüketimini artırın. Günde en az 2 ila 2,5 litre su içerek cildinizi nemlendirin ve canlandırın.
  • Hafif ve Nemlendirici Ürünler Kullanın: Ramazan boyunca cilt daha az nem alabilir, bu nedenle hafif ve nemlendirici özelliklere sahip cilt bakım ürünleri tercih edin. Su bazlı nemlendiriciler ve hafif formüle sahip losyonlar cildinizi rahatlatır ve canlandırır.
  • Cilt Temizliğine Özen Gösterin: Gün boyunca cilde yapışan makyaj kalıntıları ve kirler cilt problemlerine neden olabilir. Ramazan sonrasında cildinizi derinlemesine temizleyerek gözenekleri açın ve cildinizi rahatlatın.
  • Eksfoliasyon Yapın: Ramazan boyunca cilt hücreleri birikerek cildin mat ve cansız görünmesine neden olabilir. Haftada bir veya iki kez hafif bir eksfoliant kullanarak ölü cilt hücrelerini temizleyin ve cildinizin parlaklığını geri kazanın.
  • Beslenmeye Dikkat Edin: Ramazan sonrasında sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine geçiş yapın. Cilt sağlığınızı desteklemek için bol miktarda meyve, sebze, protein ve sağlıklı yağ içeren besinleri tüketin.
  • Güneş Koruyucu Kullanın: Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumak için güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş koruyucu sürmek, cildinizi güneş yanıklarından ve erken yaşlanma belirtilerinden korur.

Özaydın, “Ramazan sonrası cilt bakımı ile ilgili bu önerileri uygulayarak cildinizi yenileyin ve sağlıklı bir görünüm kazanın. Unutmayın, cilt bakımı düzenli bir şekilde yapılmalı ve cildin ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: AMED TİMES