Türk televizyonlarının en kült dizisi Aşk-ı Memnu kısa süre içinde tekrarlarıyla yeniden seyirci karşısında olacak. Başrollerinde Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Selçuk Yöntem'in oynadığı dizi, senaryosunun yanı sıra oyuncularıyla da hatırlanıyor. Bundan olsa gerek, arama motorlarında Selçuk Yöntem'in kızı Iraz Yöntem kimdir gibi sorular sık sık soruluyor.

Dizide ailenin babası konumundaki Adnan Ziyagil'i canlandıran Selçuk Yöntem evlidir ve bir kız çocuğu sahibidir. Kızı da kendisi gibi oyuncu olmuş, ancak ekran karşısına geçmekten çok tiyatro sahnelerini tercih etmiştir. Yine de kendisini birkaç diziden hatırlıyoruz.

Bu yazımızda hem Selçuk Yöntem'den kısaca bahsedeceğiz, hem de kızı Iraz Yöntem kimdir bu sorunun cevabına göz atacağız. İyi okumalar dileriz.

Iraz Yöntem Kimdir?

Iraz Yöntem 29 Mart 1983 tarihinde Türkiye'nin başkenti Ankara'da dünyaya gelmiştir. Babası oyuncu Selçuk Yöntem, annesi ise balerin Cihan Yöntem, dolayısıyla kendisi sanat camiasının içine doğmuştur. Baba tarafından aslen Sakaryalı olduğunu ekleyelim.

Iraz Yöntem lisans eğitimini Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı.

Iraz Yöntem Kimdir (4)

Sonrasında yolunu oyunculuktan yana çizdi ve bu yıllarda Şahika Tekand'dan stüdyo oyunculuğu eğitimi de aldı. Bu eğitimi iki yıl sürdü.

Genç oyuncu, eğitimi sona erdikten iki yıl sonra televizyon camiasına ilk adımını attı. Dönemin en ünlü gençlik dizilerinden birinde oyunculuk fırsatı yakalamıştı Iraz Yöntem: Hayat Bilgisi! Burada iki yıl boyunca Çiçek karakterini canlandırdı ve beğeni topladı.

Iraz Yöntem kimdir sorusunu kısaca cevapladık, oyuncunun kariyeri hakkındaki detatyları da paylaşıyoruz…

Selçuk Yöntem’in Kızı Iraz Yöntem’in Kariyeri

Kendisi kariyerinin en hızlı yıllarını 2005-2008 yılları arasında geçirdi. Iraz Yöntem Doktorlar gibi tanınmış bir diğer dizide rol fırsatı yakaladı Hayat Bilgisi'ndeki rolünden sonra.

Doktorlar sonrası durmak bilmeyen Iraz Yöntem Parmaklıklar Ardında dizisindeki rolüyle de dikkatleri üzerine çekti ve olumlu eleştirilerle karşılaştı.

Iraz Yöntem Kimdir (3)

Parmaklıklar Ardında'da aldığı rolden sonra tiyatro alanına yönelmeye karar veren Iraz Yöntem, bu nedenle 2009 yılında elini televizyon ekranlarından çekti.

2011 yılında Kadir Has Üniversitesi Drama Bölümü'nde yüksek lisansını tamamlayan Iraz Yöntem, aynı yıl Limonata isimli bir oyunda yönetmen yardımcısı olarak bu alanda işe başladı.

Kendisi halen tiyatro alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Üç yıl boyunca Oyuncular Sendikası'nda yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır.

Iraz Yöntem Oynadığı Diziler

Iraz Yöntem kimdir sorusunun yanında oynadığı diziler de merak konusu. Iraz Yöntem kariyerine oldukça hızlı bir giriş yaptı. Hayat Bilgisi, Doktorlar ve Parmaklıklar Ardında gibi döneminin en sevilen dizilerinde rol aldı.

Iraz Yöntem Kimdir

Ancak sonrasında ilgi alanı tiyatroya kaydı, bu nedenle 2009 yılından beri kendisini ekranlarda pek görmüyoruz. En son 2017 yılında bir dizide konuk oyuncu olarak yer aldı.

Iraz Yöntem oynadığı diziler listesi şu şekilde:

  • 2005-2006 - Hayat Bilgisi 
  • 2006 - Erkekler Ağlamaz 
  • 2006-2007 - Doktorlar 
  • 2007 - Son Tercih
  • 2007-2009 - Parmaklıklar Ardında 
  • 2017 - 7Yüz 

Iraz Yöntem Filmleri

Selçuk Yöntem filmler konusunda son derece başarılı bir oyuncu. Peki kızı hangi filmlerde rol aldı… Iraz Yöntem kimdir konusunu araştıranlar bu konu hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Iraz Yöntem kariyeri boyunca iki sinema filminde de rol aldı.

Tiyatro nedeniyle uzun metrajlı işlere alışan Iraz Yöntem yine de bu alanda da fazla uzun süre devam etmedi ve tiyatroya geri döndü.

Iraz Yöntem filmleri listesi şu şekilde:

  • 2008 - Yol Arkadaşım
  • 2015 - Perdesiz Sahneler

Iraz Yöntem Kimdir (2)

Iraz Yöntem Annesi Cihan Yöntem Kimdir?

Iraz Yöntem'in sanatçı bir aileden geldiğini söylemiştik. Kendisini çoğunlukla Selçuk Yöntem'in kızı olarak biliyoruz, fakat annesi Cihan Yöntem de tanınmış bir sanatçıdır. Iraz Yöntem kimdir merak edenler annesiyle ilgili de araştırma yapıyor, işte detaylar…

Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu olan ve 1986 yılında ilk koreografisi ile sanat hayatına başlangıç yapan Cihan Yöntem, çoğunlukla opera ve bale işlerinde yer alarak kendini tanıttı.

Kendisi halen ülkenin en saygın koreograflarından biri olarak bilinmektedir ve halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmalarını sürdürmektedir.

Cihan Yöntem, 1987 yılından bu yana oyuncu Selçuk Yöntem ile evlidir. Çiftin Iraz Yöntem isimli bir kız çocukları bulunmaktadır.

Iraz Yöntem'i ve Cihan Yöntem'i sizlere tanıttık. Şimdi de Selçuk Yöntem hakkında sık sorulan sorulara gelelim.

Iraz Yöntem Kimdir (2)-1

Selçuk Yöntem Kimdir?

Selçuk Yöntem, kamuoyunda daha çok Kurtlar Vadisi'ndeki Aslan Akbey ve Aşk-ı Memnu'daki Adnan Ziyagil rolüyle tanınan bir tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusudur.

13 Temmuz 1953 tarihinde Erzurum'lu bir anne ve Sakarya'lı bir babanın çocuğu olarak İstanbul ilinin Eyüpsultan ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde gören Selçuk Yöntem, 1975 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'ne giriş yaptı. Eğitimi tamamlandıktan sonra 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. 1977-1995 yılları arasında bu tiyatro için hizmet verdi.

Selçuk Yöntem yukarıda bahsettiğimiz dizi rollerine ek olarak yarışma sunuculuğu da yaptı. Kendisi Büyük Risk, Kim Milyoner Olmak İster ve Milyonluk Resim isimli yarışmaları sundu.

Selçuk Yöntem Nereli, Selçuk Yöntem Yaşı Kaç?

Selçuk Yöntem dünyaya 1953 yılının Temmuz ayında gelmiştir. Anne tarafından Erzurumlu, baba tarafından Sakaryalı olsa da kendisi bir İstanbul çocuğudur.

Diyarbakırlı Osmanlı devlet adamı Said Paşa kimdir? Diyarbakırlı Osmanlı devlet adamı Said Paşa kimdir?
  • Selçuk Yöntem şu anda 70 yaşındadır. Gelecek ay 71 yaşına basacak.

Selçuk Yöntem Eşi Kim?

Selçuk Yöntem iki evlilik yapmıştır. İlk evliliği, şarkıcı ve oyuncu Zuhal Olcay ile gerçekleşti. 1976 yılında evlenen çift, 1979 yılında boşandı.

  • Selçuk Yöntem 1987 yılında balerin ve tiyatrocu Cihan Yöntem ile evlendi. Çiftin bir kız çocuğu var.

Selçuk Yöntem'in kızı Iraz Yöntem kimdir sorusunu cevapladık. Siz ünlü oyuncunun kızının da oyuncu olduğunu biliyor muydunuz, düşüncelerinizi bizlerle paylaşın.

Editör: Esra Editor