Kanada, sosyal demokrasinin dünyadaki en iyi örneklerinden biri olarak yaşam kalitesi ve maliyetleri açısından dikkat çeken ülkelerde biri olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal demokrasi, sosyal devlet anlayışı ve yaşam kalitesi açısından öne çıkan ülkelerden biri olan Kanada’da yaşamak konusu sıkça araştırılıyor. Peki Kanada asgari ücret ne kadar?

Yurtdışında yaşamak ve konum olarak Kanada’yı seçmek isteyen kişiler için yazımızda Kanada asgari ücret başta olmak üzere Kanada’da yaşamak adına merak ettiğiniz bilgilerin cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizin devamında...

Kanada Asgari Ücret Ne Kadar?

Sosyal devlet anlayışının dünyadaki en iyi temsilcilerinden Kanada, güney sınır komşusu Amerika Birleşik Devletleri'ne kıyasla çok daha farklı politikalara sahip. Ancak, ortak noktalarında her iki devletin de asgari ücret uygulaması kullanması bulunuyor. 

Kanada'nın 10 farklı eyaletin olmasından dolayı her bir eyaletin asgari ücreti farklı olabiliyor. Bu kapsamda, Kanada'da aynı işi yapmasına rağmen farklı maaşlar alan insanlar sıklıkla görülüyor. Ek olarak, Kanada, para birimi olarak da Kanada Doları kullanıyor.

Kanada Asgari Ücret (9)

Peki Kanada’da asgari ücret ne kadar?

 • 2024 yılı itibari ile Kanada asgari ücret 2.400 Kanada Doları ile 2.800 Kanada Doları arasında değişiyor.

Kanada asgari ücreti saatlik ücret bazında hesaplandığından Kanada saatlik asgari ücret nasıl belirleniyor ona da bakalım.

 • 2024 yılı itibari ile Kanada saatlik asgari ücret 7 Kanada Doları ile 19 Kanada Doları arasında değişiklik gösteriyor.

Kanada Asgari Ücreti Kaç Euro, Dolar ve TL Ediyor?

Kanada’yı merak eden ve Kanada’ya taşınmayı düşünen kişiler için merak ettikleri Kanada asgari ücretini bir önceki başlığımızda açıkladık. Ancak, birçok kişi Kanada asgari ücretinin Euro, Dolar ve TL olarak kaç paraya karşılık geldiğini de merak etmektedir. Bu nedenle, Kanada asgari ücretinin kaç Euro, Dolar ve TL’ye karşılık geldiğine de değinelim.

Kanada Da Asgari Ücret

 • 2024 yılı itibari ile Kanada asgari ücret 1.747 USD ile 2.039 USD arasında bir miktara karşılık geliyor.
 • 2024 yılı itibari ile Kanada asgari ücret Euro bazında 1.885 Euro ile 1.616 Euro arasında değişiklik gösteriyor.
 • 2024 yılı itibari ile Kanada asgari ücret para birimimiz olan TL üzerinden yaklaşık olarak 65.682 TL ile 56.299 TL arasında bir miktara tekabül ediyor.

Eyaletlere Göre Asgari Ücretler

Kanada, 10 eyalet ve üç bölgeden oluşan büyük bir federal ülkedir. Eyaletler, ABD'ye benzer şekilde küçük devletçiklerdir ve kendi anayasasına ve başkanlarına sahiptir. Bölgeler ise vali aracılığıyla direkt olarak federal hükümete bağlıdır. 

Bu politikalardan dolayı eyaletler tarafından belirlenen asgari ücret, federal asgari ücret bareminden daha düşük olabilir. 

Kanada’da eyaletlere göre asgari ücretlerin nasıl olduğuna da birlikte bakalım.

 • Britanya Kolombiyası: $16.75/saat
 • Ontario: $16.55/saat
 • Alberta: $15.00/saat 
 • Manitoba: $15.30/saat
 • Saskatchewan: $14.00/saat
 • Quebec: $15.75/saat
 • Yeni Brunswick: $15.30/saat
 • Nova Scotia: $15.20/saat 
 • Prens Edward Adası: $15.40/saat
 • Newfoundland and Labrador: $15.60/saat
 • Yukon: $17.59/saat
 • Kuzeybatı Bölgesi: $16.05/saat 
 • Nunavut: $19.00/saat

Bu listeye göre Nunavut eyaleti Kanada'nın en yüksek asgari ücretini verdiğini görebiliyoruz. Sadece 39.000 kişinin yaşadığı Nunavut eyaleti, ülkenin yüzölçümünün %20'sinden fazlasını oluşturuyor. Bunun nedeni, bölgenin çoğu buzullardan oluşmasıdır. 

Kanada Asgari Ücret (7)

Yıllara Göre Kanada Asgari Ücret

Hayat standartları yüksek olan Kanada'ya çok sayıda insan göç etmektedir. Bu nedenle, Kanada sık merak edilen ve araştırılan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, Kanada'ya taşınmayı düşünen kişiler, asgari ücretin yıllar içerisinde nasıl değiştiği konusunda daha fazla fikir sahibi olmak istemektedir. Bu konuya istinaden sizlere yıllara göre Kanada asgari ücretinin nasıl değiştiğini bir tablo ile özetledik.

Yıllara göre Kanada asgari ücret değişimi;

Yıl

Asgari Ücret

2024

2.400 - 2.800 Kanada Doları

2023

2.300 - 2.670 Kanada Doları

2022

2.150 - 2.540 Kanada Doları

2021

2.080 - 2.280 Kanada Doları

2020

1.990 - 2.100 Kanada Doları

Kanada Meslek Gruplarına Göre Ortalama Maaşlar

Kanada asgari ücret dışında çeşitli mesleklerin maaşlarının da genel durumu konusunda çok merak edilen ve araştırılan bir ülkedir. Kanada'da ortalama olarak asgari ücretten daha fazla ücret aldıkları bilinen meslekleri sizin için derledik. 

Kanada meslek grupları ve maaşları;

Meslek Grubu

Maaşı

Doktor

7.916 Kanada Doları

Öğretmen

4.890 Kanada Doları

Avukat

5.413 Kanada Doları

Bankacı

6.380 Kanada Doları

Pilot

7.666 Kanada Doları

Mühendis

6.270 Kanada Doları

Çöpçü

2.400 Kanada Doları

Kanada Asgari Ücret (8)

Kanada’da Çalışma Şartları Nasıl?

Kanada asgari ücretini ve eyaletlere göre nasıl değiştiğini önceki başlıklarımızda açıkladık. Bunlara olarak, meslek gruplarına göre maaşların da nasıl değişiklik gösterdiğinden bahsettik. 

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları! Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları!

Kanada’yı merak edenler ve bu ülkeye taşınmayı düşünen kişiler verdiğimiz bilgilerin yanında Kanada çalışma saatleri ve asgari ücret gibi konuları da araştırmaktadır. Bu sebeple, sizler için Kanada’da çalışma şartlarına da açıklık getirelim.

 • Öncelikle yurtdışından gelerek Kanada'da çalışmaya başlayan bir kişi, eşi ve çocuklarıyla bu ülkeye yerleşebilir. Bakmakla yükümlü olunan çocuk okul çağında ise öğrenci vizesi için başvuru yapmanıza gerek yoktur.
 • Genel olarak Kanada çalışma saatleri haftalık 37 ila 40 saat aralığındadır.
 • Kanada'da her çalışan iki gün haftalık tatil hakkına sahiptir.
 • Ayrıca, Kanadalı işçiler oldukça geniş sosyal haklara sahip olarak sosyal devlet anlayışından yararlanırlar.
 • Kanada'daki hiçbir işveren çalışanlarına asgari ücretten daha az bir ödeme yapamamaktadırlar.

Kanada Yaşam Maliyeti

Son olarak Kanada’yı merak edenler ve bu ülkeye taşınmayı düşünen kişiler için Kanada’da yaşam maliyeti konusuna da değinelim.

Kanada'da yaşam masrafları yaşadığınız şehre bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte, ortalama olarak yılda 25.000 Kanada Doları harcadığı bilinmektedir. Kanada'da konut maliyetleri en yüksek kalem olduğundan dolayı konut kiraları, şehre ve merkeze olan yakınlığına göre 1000 Euro ile 1200 Kanada Doları arasında değişiklik göstermektedir.

Tüm bunlara ek olarak, Kanada'da elektrik, su ve ısınma gibi temel ihtiyaçlar için ortalama 150 Kanada Doları ve internet için ortalama 70 Kanada Doları ödemek gerekir. Kanada'da toplu taşıma genellikle ulaşım için en iyi seçenektir. Toplu taşıma için kişi başı bilet fiyatı 3.50 Kanada doları olarak belirlenmiş olup bahsettiğimiz biletin fiyatı aylık olarak 86.75 Kanada Doları’na karşılık gelmektedir.

Kanada Asgari Ücret (10)

Ulaşım, konut, ısınma ve su gibi maliyetlerden bahsettikten sonra temel ihtiyaçlardan olan yeme-içme maliyetlerine de bakalım. Kanada’nın ülkemize göre satın alma paritesi daha yüksek olduğu için yemek fiyatları oldukça makuldur.

Temel gıda ihtiyacınızı karşılaşabileceğiniz ürünlerin fiyatları ise şu şekildedir;

Ürün

Fiyat

500 gr. Ekmek

3.10 Kanada Doları

1 Litre Süt

2.63 Kanada Doları

1 kg. Sığır Eti

14.27 Kanada Doları

12’li Yumurta

3.96 Kanada Doları

0.33 Litre Su

1.99 Kanada Doları

1 kg. Patates

3.06 Kanada Doları

Bütün verdiğimiz bilgiler ışığında bir hesaplama yapmak istersek; Kanada’da asgari ücret alarak geçinen bir kişi ortalama 2.600 Kanada Doları aldığını varsayalım ve bu kişinin ortalama bir konutta yaşadığını ve standart bir hayat sürdüğünü varsayarsak asgari ücretle geçinmek için rahat bir ülke olduğunu söyleyebiliriz.