Mahsun Kırmızıgül, müzik dünyasındaki başarılarını sinemaya da taşımış, yönetmen, senarist, yapımcı kimliğiyle önemli filmlere imza atmıştır. Mahsun Kırmızıgül’ün filmografisi, izleyicilere hem duygusal anlar yaşatan hem de toplumsal olaylara dikkat çeken pek çok filme sahiptir. Mahsun Kırmızıgül’ün eski filmleri de dahil olmak üzere tüm detayları aktarıyoruz. Mahsun Kırmızıgül kimdir? Kaç yaşında? Hangi filmleri yönetti? İşte yanıtı…

Mahsun Kırmızıgül'ün Eski Filmleri Nelerdir?

Mahsun Kırmızıgül filmleri ve TV dizileri en çok takip edilen ve araştırılan isimlerden birisidir. Müzisyen kimliğinin yanı sıra senarist, yönetmen, yapımcı gibi kimliklerle Türk sinema tarihine katkı sağlayan Kırmızıgül, kendisine özgü tarzıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Mahsun Kırmızıgül’ün eski filmlerini araştıran kişiler için tek bir film yer alıyor. Mahsun Kırmızıgül, 1987 yılında Yaşamak Haram Oldu adlı filmde Mahsun karakterini canlandırmış ve oyunculuğa adım atmıştır.

Mahsun Kırmızıgül filmlerinin birçoğunda oyuncu olarak kendisi de yer alıyor. Aynı zamanda filmin müziklerini yapan, senaryosunu yazan, yönetmenliğini yapan da genellikle kendisi oluyor. Bu haliyle geniş kitlelerin dikkatini çeken Mahsun Kırmızıgül’ün filmlerini listeleyelim…

Mahsun Kırmızıgül Filmleri Listesi

Mahsun Kırmızıgül’ün sinema yolculuğunda çektiği filmler, çarpıcı hikaye ve farklı temalarıyla dikkat çekiyor. Toplumsal meselelere değinmesi, insani boyutun vurgulanması ve izleyicilere duygusal anlar yaşatması, Kırmızıgül filmlerinin tematik özellikleri arasında yer alıyor. İşte Kırmızıgül’ün yönetmen, oyuncu, senarist, yapımcı olarak yer aldığı filmlerin listesi…

Mahsun Kırmızıgül filmleri listesi şu şekildedir:

  • Beyaz Melek (2007)
  • Güneşi Gördüm (2009)
  • Gecenin Kanatları (2009)
  • New York'ta Beş Minare (2010)
  • Sadece Sen (2014)
  • Mucize (2015)
  • Vezir Parmağı (2017)
  • Mucize 2: Aşk (2019)
  • Prestij Meselesi (2023)

İşte filmlerin konuları…

1- Beyaz Melek (2007)

Mahsun Kırmızıgül’ün ilk filmi 2007 yılında gösterime giren Beyaz Melek’tir. Kırmızıgül, filmin senaryosunu yazmış, müzikleri ve yönetmenliğini yapmış, aynı zamanda da oyuncu olarak yer almıştır. Mahsun Kırmızıgül filmleri içerisinde kariyerinin başlangıcı açısından başarılı filmlerinden birisidir.

Yıldız Kenter, Sarp Apak, Arif Ekin Güzelbeyoğlu ve Mahsun Kırmızıgül’ün başrollerini paylaştığı Beyaz Melek, Türk melodram filmlerinden birisidir. Huzurevinde terk edilen yaşlı insanların dramını konu alan film aynı zamanda Zazaca konuşulan ilk film olma özelliğini taşıyor. Beyaz Melek, 41. Houston Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Yabancı Film ve Jüri Özel En İyi Yönetmen ödüllerini kazanmıştır.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 1

2- Güneşi Gördüm (2009)

Mahsun Kırmızıgül filmlerinden ikincisi, 2009 yılında gösterime giren Güneşi Gördüm adlı filmdir. Mahsun Kırmızıgül, bu filmde de senarist, yönetmen, müzisyen ve oyuncu kimliğiyle yer almaktadır. Kalabalık bir ailenin dramını anlatan film, gösterime girdiği yıl içerisinde Türkiye’nin Oscar aday adayı seçilmiştir. Doğuda bir Kürt köyünde yaşamakta olan Altun ailesinin zorunlu göç ile önce İstanbul, sonra Norveç’e doğru yola çıkmasını konu edinir. Göç sırasında yaşanan zorluklar doğrultusunda insanların kendi güneşinden koparılma süreci aktarılır.

Güneşi Gördüm, Mahsun Kırmızıgül filmleri içerisinde oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Filmde Buğra Gülsoy, Sarp Apak, Altan Erkekli, Erol Günaydın, Demet Evgar, Cezmi Baskın gibi pek çok usta isim yer almıştı.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 2

3- Gecenin Kanatları (2009)

2009 yılında gösterime giren Gecenin Kanatları adlı filmde Mahsun Kırmızıgül, bu kez müzisyen kimliği ve senarist kimliğiyle yer alıyor. Filmin müziklerini yapan isin, aynı zamanda senaryosunu da yazmıştır. Mahsun Kırmızıgül filmleri arasında yer alan, başrollerinde Murat Ünalmış, Beren Saat, Yavuz Bingöl ve Erkan Petekkaya gibi isimlerin yer aldığı filmde, küçük yaşta ailesini kaybeden ve intikam amacıyla canlı bomba olan Gece’nin hikayesi anlatılır. İstanbul’da bir bakanı hedef alacak eylemini gerçekleştirme sürecinde Gece, kalmış olduğu apartmanın kapıcısının oğluna aşık olur. Bu süreç planlarını gözden geçirmesini sağlayacaktır.

Miras Bulmacası Film Konusu Nedir, Oyuncuları Kimler, Nerede Çekildi? Miras Bulmacası Film Konusu Nedir, Oyuncuları Kimler, Nerede Çekildi?

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 3

4- New York'ta Beş Minare (2010)

Mahsun Kırmızıgül filmleri arasında belki de en çok ses getiren yapım New York’ta Beş Minare olmuştu. 2010 yılında gösterime giren filmin başrollerinde Haluk Bilginer, Mahsun Kırmızıgül, Mustafa Sandal, Gina Gershon, Danny Glover ve Robert Patrick yer alıyor. Türkiye’de en iyi açılış gişesini yapan film, adını Bitlis’te Beş Minare türküsünden almaktadır.

Kırmızı bültenle aranan, Deccal kod adlı dinci bir suçlunun ABD’de yakalanması üzerine 2 Türk polisi onu almak için New York’a gider. 11 Eylül sonrası dönemde İslam dinine karşı gelişen paranoyayı konu alan filmin hikayesi Bitlis, İstanbul ve New York’ta geçiyor. Filmin projesi 11 yıl öncesine dayanmaktadır. Aynı zamanda New York’ta Beş Minare filmi, Türkiye’de Anamorfic lensler kullanılan çekilen ilk film olma özelliği taşıyor.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 4

5- Mucize (2015)

Mahsun Kırmızıgül filmlerinden bir diğeri 2014 yapımlı, 1 Ocak 2015’de gösterime giren Mucize adlı filmdir. Mahsun Kırmızıgül’ün yazarlığı, yönetmenliğini, müzik yapımcılığını gerçekleştirdiği filmde, aynı zamanda oyuncu olarak Fırat karakteriyle yer alıyor. Film, temel olarak 1960 yılında İzmir’den doğu illerine tayini çıkan Mahir öğretmenin hikayesi anlatılmaktadır.

Mahir, köyde engelli bir adam olan Aziz ile karşılaşır. Ona destek olmaya başlar. Aziz’e yardım etmeye çalışırken bir yandan köy halkının engelli bireylere olan yaklaşımını dönüştürmek için çabalar. Mahir, ailesini geride bırakarak köyde kalmayı tercih eder ve köye bir okul yaptırır.

Mahir öğretmen zamanla Aziz’e konuşmayı ve yazmayı öğretiyor. Aziz ve ailesi, köydeki baskılara dayanamayarak kaçarlar ve aradan geçen 7 yıl sonrasında Aziz, iyileşmiş bir şekilde geri dönüyor. Mahsun Kırmızıgül filmleri içerisinde Mucize’de, Talat Bulut, Mert Turak, Meral Çetinkaya, Ali Sürmeli, Büşra Pekin gibi isimler yer alıyor.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 5

6- Vezir Parmağı (2017)

Mahsun Kırmızıgül filmlerinden bir diğeri 2017 yılında gösterime giren Vezir Parmağı adlı yapımdır. Vezir Parmağı filminin müziklerini yapan Kırmızıgül, aynı zamanda senaristliğini, yönetmenliği üstlenmiştir. Bununla beraber Mahsun Kırmızıgül, Hamdullah karakteriyle oyuncu olarak da yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli bölgelerinden gelen farklı kültürlere mensup erkekler, yeni bir savaşa katılmak üzere orduda görev alırlar. Boyut Film tarafından yapımcılığı üstlenilen filmde Ali Sürmeli, Peker Açıkalın, Selim Bayraktar ve birçok tanınmış sanatçı yer almaktadır. Savaşa giden hamallar üzerinden Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitliliği anlatılırken büyük bir mücadeleyle insanlık teması da işleniyor.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 6

7- Mucize 2: Aşk (2019)

Mahsun Kırmızıgül filmlerinden Mucize 2: Aşk, 2019 yılında gösterime girdi. Filmin senaryosunu yazan, yönetmenliğini yapan Kırmızıgül, aynı zamanda filmin müziklerini yapmış, oyuncu olarak da yer almıştır. İzmir – Foça ve Kars’ta çekilen film, köylerindeki sorunlardan bıkan Aziz ve Mizgin çiftinin Batı’daki bir kasabaya yerleşmesini konu alır. Ancak, yeni yaşamı çeşitli zorlukları ve kötü niyetli insanların yapacaklarını da beraberinde getirir.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 7

8- Prestij Meselesi (2023)

Mahsun Kırmızıgül’ün son filmi Prestij Meselesi’dir. Önceki filmlere benzer şekilde filmin müziklerini yapan, senaryosunu yazan, yönetmen koltuğunda oturan ve oyuncu olarak yer alan isim Kırmızıgül’dür. Film, temel olarak Haluk Levent, Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül gibi isimlerin müzik kariyerinin başlangıcını ve meşhur olma süreçlerini anlatırken, aynı zamanda Hilmi Topaloğlu’nun Prestij Müzik şirketini kurma yolculuğu da anlatılıyor.

Filmin vizyon tarihi Kahramanmaraş depremleri nedeniyle ertelenmiş ve 2 Haziran 2023 tarihinde gösterime girmiştir. İstanbul ve Almanya’da çekilen filmin oyuncuları arasında Engin Hepileri, Ali Erkin, Onur Gözeten, Şebnem Bozoklu, Melek Baykal, Zafer Ergin, Defne Samyeli gibi isimler yer alıyor.

Mahsun Kırmızıgül Filmleri 8

Sıkça Sorulan Sorular

Mahsun Kırmızıgül filmleri ile ilgili en çok sorulan soruları yanıtladık:

1- Mahsun Kırmızıgül'ün son filmi nedir?

Mahsun Kırmızıgül’ün son filmi 2 Haziran 2023 tarihinde gösterime giren Prestij Meselesi’dir.

2- Mahsun Kırmızıgül filmleri ne kadar izlendi?

Mahsun Kırmızıgül’ün en çok izlenen filmi 2015 yapımı olan Mucize’dir. Mucize filmi, 3.737.605 seyirci ile buluşarak toplamda 39.418.944 TL hasılat yapmıştır.

Editör: Alp Editor