Geçtiğimiz aylarda, muhteşem manzaralara sahip yeni bir turistik tren hattı seferlerine başladı. 19 Nisan Cuma 15:55'te ilk seferini yapan Turistik Mezopotamya Ekspresi, Ankara'dan Diyarbakır'a uzanan güzergahı boyunca yolcularına farklı deneyimler yaşattı. Peki Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları ne kadar, işte detaylar...

İlk seferini bitiren tren 21 Nisan Pazar günü saat 12.00'de Diyarbakır'dan döndü. Mezopotamya Ekspresi TCDD 180 kişiyi taşıyabilme kapasitesin sahip, 9 yataklı ve 1 yemekli vagona sahip, yolculuk ise 24 saat sürüyor.

Peki Mezopotamya Ekspresi nedir birçok kişi merak ediyor. Bununla beraber, Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları ne kadar sorusu da gündemde. Mezopotamya Ekspresi durakları ve rotası nedir… Bu gibi merak edilen soruların cevaplarını sizler için hazırladığımız haberimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Mezopotamya Ekspresi Nedir?

TCDD tren seferlerine bir yenisi daha eklenen bir rotayla adından sıkça söz ettiriyor. Ankara'dan başlayıp Diyarbakır'a ulaşan Mezopotamya Ekspresi tarih ve doğal güzelliklerle dolu bir turistik tren yolculuğu sunuyor. 

Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları bilgilerini vermeden önce Mezopotamya Ekspresi turu nedir bir göz atalım.

Mezopotamya Ekspresi Bilet Fiyatları (5)-1

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından işletilen tren ekspresleri ülkemizde ve dünyada oldukça ses getiriyor. Tren yolculuğu yapmak isteyenlerin ilgisini çeken yeni bir tren yolculuğu alternatifi ise Mezopotamya Ekspresi. Mezopotamya Ekspresi, Anadolu'nun çeşitli bölgelerini ziyaret ederek misafirlere benzersiz bir doğa turu sunuyor. 

 • Mezopotamya Ekspresi 180 kişiyi taşıyabilme kapasitesine sahip, 9 yataklı ve 1 yemekli vagona sahip, yolculuk ise 24 saat sürüyor.

Mezopotamya Ekspresi Rotası

Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları bilgilerine geçmeden bu yolculuğun hangi rotada ilerlediğini merak edenlerin bu başlığı mutlaka okumasını tavsiye ederiz.

Ankara'dan Diyarbakır'a uzanan benzersiz bir rota üzerinde seyahat etmek isteyenler, Mezopotamya Ekspresi bilet alarak unutulmaz bir seyahat yaşayabilirler. Ankara'dan hareket eden tren, Kayseri, Malatya ve Elazığ'da mola verdikten sonra yaklaşık bir gün sonra Diyarbakır'a varıyor. Bölgeyi keşfetmek isteyen turistler, tarihi yerleri ziyaret ederek, yerel yemekleri tadıyor ve yerel ürünleri satın alıyor.

Mezopotamya Ekspresi, Kayseri ve Malatya'da üçer saat mola veriyor ve Elazığ'da dört saat kadar mola veriyor. Tren seferlerinin Diyarbakır başta olmak üzere tüm bölgenin ekonomisine de yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

Mezopotamya Ekspresi Durakları

Doğu Ekspresi ve Güney Kurtalan Ekspresi'nden sonra Mezopotamya Ekspresi de hizmet vermeye başladı. Mezopotamya Ekspresi, 1051 kilometrelik bir yol boyunca çeşitli illere uğrar. Ankara ile Diyarbakır arasında Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Bingöl gibi şehirlere de uğrayan tren yolculuğu oldukça zevkli görünüyor.

Mezopotamya Ekspresi Bilet Fiyatları (8)

Mezopotamya Ekspresi güzergah süresince her durakta durmasa da Malatya, Kayseri ve Elazığ'da üç ve dört saatlik molalar vererek ilerliyor.

Mezopotamya Ekspresi güzergah il il şöyle özetlenebilir:

 • Ankara
 • Kayseri
 • Sivas
 • Malatya
 • Elazığ 
 • Bingöl
 • Diyarbakır

Mezopotamya Ekspresi Tren Bileti TCDD hakkında daha fazla detayı aşağıda derledik. İşte Mezopotamya Ekspresi fiyatı hakkında daha fazlası…

Mezopotamya Ekspresi Bilet Fiyatları

Seyahat etmeyi sevenler ve Türkiye'nin çeşitli yerlerini görmek isteyenler için mükemmel bir seçenek olan tren ekspresleri büyük ilgi görüyor. 

Bunlardan biri olan Mezopotamya Ekspresi de ilk seferini tamamladı. 19 Nisan Cuma günü saat 15.55'te Ankara Gar'dan hareket eden tren, 21 Nisan Pazar günü saat 12.00'de Diyarbakır'dan Ankara'ya döndü.

Mezopotamya Ekspresi Bilet Fiyatları (7)

İlk seferinde büyük ilgi gören Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları hakkında çok fazla soru soruluyor ve arama motorlarında aratılıyor. Bu nedenle Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatlarını sizler için derledik.

Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları;

 • Mezopotamya Ekspresi, Ankara'dan Diyarbakır'a gidiş için 9 bin TL.
 • Mezopotamya Ekspresi, Diyarbakır-Ankara güzergahında 8 bin TL'dir.
 • Mezopotamya Ekspresi biletleri gidiş dönüş totalde 17 bin TL'dir.

Mezopotamya Ekspresi Vagonlar ve Özellikleri

Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları bilgilerine değindikten sonra Mezopotamya Ekspresi’nin içerisinde seyahat edilen vagonlara ve vagonların özelliklerine de bakalım.

Mezopotamya Ekspresi toplam 180 kişiyi taşıma kapasitesine sahip, 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyor. Vagonlardaki iki kişilik odalarda koltuklar geceleri uyumak için yatağa dönüşüyor. 

Aynı zamanda yolcu odalarında, buzdolabından lavaboya, eşya dolabından aydınlatma ve ısıtmaya kadar her türlü ihtiyaca yönelik imkan bulunuyor.

Mezopotamya Ekspresi Bilet Fiyatları (5)

Mezopotamya Ekspresi Kaç Saat Sürer?

İlk seferini tamamladıktan sonra oldukça ilgi görmeye başlayan Mezopotamya Ekspresi’nin kaç saat sürdüğü de merak edilenler arasında yer alıyor. 

Diyarbakırlılar bayramda dikkat! 40 derece olacak Diyarbakırlılar bayramda dikkat! 40 derece olacak
 • Mezopotamya Ekspresi’nde Ankara'dan Diyarbakır'a uzanan benzersiz bir rota üzerinde seyahat ederken bu yolculuk 24 saat kadar sürüyor.

Sık Sorulan Sorular 

Mezopotamya Ekspresi bilet fiyatları ne kadar ve Mezopotamya Ekspresi vagonları ve özellikleri gibi Mezopotamya Ekspresi’ne dair tüm detayları haberimizde sizler için derledik. Konu ile ilgili sık sorulan soruları da yanıtsız bırakmayalım.

Mezopotamya Ekspresi kaç TL?

Mezopotamya Ekspresi biletleri gidiş dönüş toplamda 17 bin TL tutuyor.

Mezopotamya Ekspresi hangi illerden geçiyor?

Ankara ile Diyarbakır arasında seyahet eden Mezopotamya Ekspresi Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Bingöl gibi şehirlerden geçiyor.

Mezopotamya Ekspresi kaç gün sürüyor?

Ankara'dan Diyarbakır'a uzanan bu rota Mezopotamya Ekspresi ile 24 saat kadar sürüyor.

Editör: Esra Editor