Hem kamuda hem özel sektörde mütercim tercüman Maaşları oldukça merak ediliyor. Arapça, Almanca, Fransızca ve İngilizce mütercim tercümanlık maaşlarını her iki sektör için de sizler için özetliyoruz. Dışişleri Bakanlığı mütercim tercüman maaşları bu konuda en çok merak edilen kurumlardan birisi. Tercümanlık maaşlarını belirleyen en önemli faktör ise kadro ve sektör bilgileridir. Buna göre tüm maaş detaylarını aktarıyoruz. Kamuda mütercim tercüman maaşı 2024’te ne kadar oldu? İşte yanıtı…

Mütercim Tercüman Maaşı Ne Kadar Oldu?

Mütercim, kaynak dilden bir metni hedef dile yazılı olarak çeviren kişilere verilen unvanken tercüman ise daha çok sözlü çeviri yapmaktadır. Günümüzde saygın mesleklerden birisi olan mütercim tercümanlık maaşlarını kamu ve özel sektör için sizlere aktarıyoruz.

Mütercim tercüman maaşları 2024 yılında özellikle Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki konsolosluklarda iyi miktardadır. Ayrıca devlete ait diğer kurumlarda da ilgili kadroda personel alımı yapılmaktadır. Devlette tercüman maaşları hizmet yılı, dil bilgisi ve görev yapılan kuruma göre değişmektedir. İşte mevcut maaş bilgileri…

Mutercim Tercuman Maaslari 1

Mütercim Tercüman Maaşları 2024: Dışişleri Bakanlığı ve Diğer Kurumlar

Yabancı dil bölümleri arasında yüksek maaş imkanıyla dikkatleri üzerine çeken mütercim tercüman maaşı merak ediliyor. Mütercim tercümanlık maaşları 2024 yılında devlet ve özel kurumlar arasında büyük farklar içeriyor. Ayrıca yeminli tercüman maaşı gibi unvana göre de maaşlar merak edilmektedir. İşte tüm maaş bilgileri…

Mütercim tercüman maaşları 2024 yılında çeşitli statü ve kurumlara göre şu şekildedir:

Devlette Mütercim Tercümanlık Maaşları

40.000 TL – 45.000 TL

Dışişleri Bakanlığı Mütercim Tercüman Maaşları

42.500 TL – 46.500 TL

Yeminli Mütercim Tercüman Maaşı

45.000 TL – 80.000 TL

Otellerde Tercüman Maaşları

30.000 TL – 40.000 TL

Yurt Dışında Mütercim Tercümanlık Maaşları

2.000 $ - 6.000 $

İngilizce Tercümanlık Maaşları

30.000 TL – 40.000 TL

Almanca Mütercim Tercümanlık Maaşları

40.000 TL – 50.000 TL

Arapça Mütercim Tercümanlık Maaşları

45.000 TL – 60.000 TL

NOT: Devlette mütercim tercüman maaşları 2024 yılı için zam oranları açıklanmadığından dolayı güncel rakamlar henüz netleşmedi. Temmuz memur zam oranları açıklandığında ilgili veriler güncellenecektir.

Tablodan da anlaşılacağı üzere mütercim tercüman maaşı ne kadar sorusunun farklı birçok kadro ve pozisyon için karşılığı vardır. Şimdi devlette, Dışişleri Bakanlığı’nda, yeminli, otellerde, yurt dışında ve dillere göre mütercim tercümanlık maaşlarını inceleyelim...

1- Devlette Mütercim Tercümanlık Maaşları 2024

Kamuda mütercim tercüman maaşları, daha çok Dışişleri Bakanlığı kadroları için geçerli olsa da bu bilgiyi sonraki başlıkta inceleyeceğiz. Kamudaki diğer kurumlar için de mütercim tercüman alımı yapılabilmektedir. Maaşlar arasında ciddi farklılık bulunmamaktadır.

Devlette mütercim tercümanlık maaşları 2024 yılı için şu şekildedir:

 • Kamu kurumlarında mütercim tercüman olarak çalışan kişiler yaklaşık olarak 40.000 TL – 45.000 TL arasında maaş almaktadır.
 • Hizmet yılı fazla olan ve kadro derecesi yüksek olan mütercim tercümanlar, B düzeyinde yabancı dilleri kullanmaları halinde ek tazminatlarla birlikte daha fazla maaş almaktadır.

2- Dışişleri Bakanlığı Mütercim Tercüman Maaşları

Devlet memuru olarak mütercim tercümanlık yapmak isteyenlerin en önemli seçeneği Dışişleri Bakanlığı’dır. Bakanlık bünyesinde son derece prestijli mesleklerden birisi olan mütercim tercüman ne kadar maaş alır? İşte yanıtı…

Dışişleri Bakanlığı mütercim tercüman maaşları 2024’te şu şekildedir:

 • Dışişleri Bakanlığı’na bağlı birimlerde görev alan mütercim tercümanlar ortalama olarak 42.500 TL – 46.500 TL civarında maaş almaktadır.
 • Kamuda mütercim tercüman maaşları açısından en önemli kurum Dışişleri Bakanlığı’dır.

3- Yeminli Mütercim Tercüman Maaşları

Mütercim tercümanlar belirli bir deneyim süresine sahip olduktan ve gerekli sınavları başarıyla tamamladıktan sonra “yeminli” unvanı ile hizmet verebilirler. Yeminli mütercim tercümanlık maaşı, yeminli olmayanlara göre çok daha yüksektir.

Yeminli mütercim tercüman maaşları güncel olarak şu şekildedir:

 • Yeminli mütercim tercümanların maaşı görev yaptıkları özel kurumlara göre değişmekle birlikte ortalama olarak 45.000 TL – 80.000 TL arasındadır.Mutercim Tercuman Maaslari Kapak

4- Otellerde Tercüman Maaşları 2024

Mütercim tercümanlık maaşı için en önemli kurumlardan bir diğeri de otellerdir. Özellikle beş yıldızlı, turistik yerlerdeki önemli otellerde, yüksek miktarda maaş alınabilmektedir. Buna bağlı olarak otellerde mütercim tercüman maaşlarını inceleyelim.

Otellerde tercüman maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Otellerde görev alan mütercim tercümanlar kurumlara göre değişmekle birlikte ortalama olarak 30.000 TL – 45.000 TL arasındadır.

5- Yurt Dışında Mütercim Tercümanlık Maaşları

Mütercim tercüman maaşları için aynı zamanda yurt dışındaki güncel veriler de takip ediliyor. İngilizce, Almanca, Arapça, Çince, Japonca ve daha birçok dilde mütercim tercümanlık yapan kişiler, ilgili şartları sağlamaları halinde yurt dışında da çalışabilirler.

Yurt dışında mütercim tercüman maaşı 2024 itibariyle şu şekildedir:

 • Teknik Tercüman: 4.000 $ - 6.000 $
 • Hukuki Tercüman: 3.500 $ - 5.000 $
 • Tıbbi Tercüman: 3.000 $ - 4.500 $
 • Genel Tercüman: 2.000 $ - 5.000 $

6- Dillere Göre Mütercim Tercüman Maaşı: İngilizce, Almanca, Arapça

Mütercim tercüman maaşlarını etkileyen en önemli faktör yabancı dil bilgisidir. Buna göre İngilizce, Almanca, Arapça gibi dillerde mütercim tercümanlık maaşı farklı miktarlara sahiptir. İşte güncel bilgiler…

Dillere göre mütercim tercüman maaşı şu şekildedir:

 • İngilizce Tercümanlık Maaşları: 30.000 TL – 40.000 TL
 • Almanca Tercümanlık Maaşı: 40.000 TL – 50.000 TL
 • Arapça Tercüman Maaşları: 45.000 TL – 60.000 TL

Mütercim Tercüman Maaşı Nasıl Belirleniyor?

Mütercim tercüman maaşları ne kadar oldu sorusunun güncel yanıtını sizlerle paylaştık. Maaşlar, görüldüğü üzere farklı kurumlarda değişik pozisyonlara göre farklı miktarlara karşılık gelmektedir. Mütercim tercüman maaşını etkileyen faktörleri sizler için özetledik.

Mütercim tercümanlık maaşları nasıl belirleniyor? İşte yanıtı:

ŞOK marketlerde çılgın indirim 3 gün sonra başlıyor! ŞOK marketlerde çılgın indirim 3 gün sonra başlıyor!
 • Kamuda mütercim tercüman maaşları, görev alınan kurum başta olmak üzere çeviri yapılan dil, hizmet yılı, kadro kıdem derecesi, ek ödenekler gibi farklı kıstaslara göre belirlenmektedir.
 • Özelde mütercim tercümanlık maaşı ise daha çok “yeminli” ve diğer unvanlara göre sektörel bazda değişmektedir. Maaşları etkileyen en önemli faktörler çeviri yapılan dil, teknik, hukuki ya da tıp gibi alanlardan hangisinde hizmet verildiği, mesleki deneyim ve bilgi beceridir.

Mütercim Tercüman Nedir? Ne İş Yapar?

Mütercim tercüman maaşları 2024 güncel bilgilerinden sonra ilgili mesleğe dair tanım, görev ve sorumluluk bilgilerini aktaralım. Mütercim tercüman nedir? Ne iş yapar? İşte yanıtı…

Mütercim, kaynak yabancı dilden hedef dile yazılı çeviri yapan kişilere verilen unvandır. Tercümanlar ise daha çok kaynak yabancı dilden hedef dile sözlü çeviri yapan kişilere verilen isimdir. Mütercim tercüman, çeviri işlemini yazılı ve sözlü olarak yapan kişilere verilen unvandır. Günümüzde mütercim tercümanlık yapabilmek için yabancı dil bölümü olan üniversitelerde eğitim görmek gerekmektedir.

Mütercim tercüman ne iş yapar? Görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

 • Mütercim tercümanların asıl görevi yabancı dil üzerinde yazılı ve sözlü çeviri yapmaktır.
 • Buna göre hukuki, edebi ya da teknik terimler içeren metinleri en doğru şekilde hedef dile çevirirler.
 • Mütercim tercümanlar, kamu kurumlarında diplomatik faaliyetler kapsamında sözlü ve yazılı çeviri yaparken, özel sektörde ise daha çok hukuki, tıbbi ya da edebi metinlerin çevirilerini gerçekleştirirler.

Mütercim Tercüman Nasıl Olunur?

Mütercim tercümanlık maaşlarının yüksek olması, ilgili adayların bu mesleğe olan ilgilerini artırmaktadır. Mütercim tercüman maaşları haricinde bu mesleğe nasıl adım atabileceğiniz hususunda güncel bilgileri verelim.

Mütercim tercüman nasıl olunur? İşte yanıtı:

 • Mütercim tercüman olarak kamu ya da özel kurumlarda görev alabilmek için üniversitelerin yabancı dil fakültelerinde 4 yıllık eğitim veren “Mütercim ve Tercümanlık” bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.
 • Eğitim hayatını başarıyla tamamlayan adaylar lisans diplomasını alarak mütercim tercüman görevine çeşitli kurumlarda başlayabilirler. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı konsolosluk, büyükelçilik, temsilcilik gibi birimlerde ve çeşitli kamu kurumlarında memur olarak bu kadroda çalışabilmek için KPSS şartıyla birlikte yazılı ve sözlü mülakatın başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mütercim tercüman maaşlarıyla ilgili en sık sorulan soruları yanıtladık:

1- Mütercim tercüman ne kadar maaş alır?

 • Mütercim tercümanlar özel sektörde ortalama olarak 30.000 TL – 80.000 TL arasında maaş alırken kamu kurumlarında 40.000 TL – 45.000 TL aralığında maaş almaktadır.

2- Mütercim tercümanlık önü açık mı?

Mütercim tercümanlık mesleği gerek özel gerekse de kamu sektörü için önü açık meslekler arasında sayılabilir. Devlet ve özel sektör açısından ticari ve diplomatik faaliyetler sürekli olarak devam edeceğinden dolayı mütercim tercümanlara her zaman ihtiyaç vardır denebilir.

Editör: Alp Editor