DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın tarihi ve turistik mekânı On Gözlü Köprü'deki kafelerde uygulanan yüksek fiyatlar ve hizmet eksiklikleri, hem yerli halkın hem de turistlerin tepkisini çekti. 

Adıyaman'dan ve Malatya’dan hafta sonu gezisi için Diyarbakır'a gelen bir grup turist, sadece yüksek fiyatlardan değil, aynı zamanda kredi kartı ile ödeme yapamamaktan da şikayet etti. Turistlerden Yunus Tanrıverdi, "Tarihi ve turistik bir yerde bu kadar yüksek fiyatlarla karşılaşmak bizi şaşırttı. Bir demlik çay ve birkaç çerez için 600 lira ödedik. Ayrıca, kredi kartı ile ödeme imkanının olmaması da büyük bir sorun. Bu durum, burada vakit geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler için ciddi bir dezavantaj" dedi. 

Fiyat politikaları ziyaretçi sayısını düşürüyor 

Bu durum, sadece turistlerin değil, yerli halkın da tepkisini çekti. Diyarbakırlılar, fiyatların aşırı yüksek olmasının bölgenin turistik cazibesini olumsuz etkilediğini belirtti. Yerel halktan biri, " On gözlü Köprü, Diyarbakır'ın önemli turistik noktalarından biri. Ancak bu tür yüksek fiyat politikaları, buranın cazibesini azaltıyor ve ziyaretçi sayısını düşürüyor. Kafe sahiplerinin fiyatlarını makul seviyelere çekmesi ve ödeme seçeneklerini genişletmesi gerekiyor," şeklinde konuştu. 

Serhat Eren, Surp Sarkis Kilisesi ile ilgili soru önergesi verdi Serhat Eren, Surp Sarkis Kilisesi ile ilgili soru önergesi verdi

Vatandaşlar, “Diyarbakır'daki yetkililerin bu duruma el atarak, turistlerin ve yerli halkın memnuniyetini sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Kafelerin fiyat politikalarını gözden geçirmesi ve kredi kartı gibi modern ödeme yöntemlerini kabul etmesi, bölgenin turistik değerini korumak adına önemli adımlar atılması gerek” dediler. 

Kaynak: AMED TV