Ormancılık fakültesi mezunları ya da 2 yıllık ormancılık önlisans mezunları dilemeleri halinde Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde sözleşmeli ya da kadrolu orman muhafaza memurluğu yapabiliyorlar.

Orman muhafaza memur maaşları, OGM başta olmak üzere çeşitli kurumlardaki sözleşmeli ya da kadrolu gibi pozisyonlara göre belirlenmektedir. Kadrolu memur olarak çalışan personellerin maaşı, doğrudan eğitim seviyesi, hizmet süresi ve kadro derecesi ile alakalıdır. Sözleşmeli orman muhafaza memurluğu maaşı ne kadar? İşte yanıtı…

Orman Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu? 2024 Temmuz Zam Bilgileri

Orman muhafaza memurluğu, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ormanların korunması, olası yangınların önlenmesi, canlılığın çeşitlendirilmesi ve diğer kanunda belirlenen işlerle yapılan bir meslektir. Genel olarak Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde açılan bu kadro için son dönemde sözleşmeli ilanlar yayınlanmaktadır. Sizler için sözleşmeli ve kadrolu orman muhafaza memuru maaşına dair bilgileri aktarıyoruz.

Orman muhafaza memurluğu maaşları 2024 yılında özel ya da kamu sektöründe ağırlıklı olarak mesleki beceriler ve deneyim süresi ile alakalı olarak belirlenmektedir. Önlisans mezunu personeller, kamu kadrolarındaki istihdam sayısı bakımından ağırlıktadır. Kadrolu devlet memuru olarak görev yapan personellere gelen %19,31’lik zam sonrasında güncel maaşları inceleyelim…

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Kadrolu ve Sözleşmeli Ormancı Maaşı

Ormancılık fakültesi ya da ormancılık önlisans bölümü mezunları, KPSS’den yeterli puanı almaları halinde OGM bünyesinde kadrolu orman muhafaza memurluğu yapabiliyorlar. Ek olarak sözleşmeli orman muhafaza memuru alım ilanları da zaman zaman yayınlanabilmektedir. Güncel maaş bilgileri ise temelde kadro durumuna göre belirlenmektedir.

Orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılında Temmuz zamlarıyla birlikte aşağıdaki gibidir:

Sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru Maaşları

22.500 TL – 30.000 TL

Kadrolu Orman Muhafaza Memuru Maaşı

38.750 TL – 40.500 TL

2 Yıllık Önlisans Orman Muhafaza Memur Maaşları

22.500 TL – 40.500 TL

NOT: 2 yıllık ormancılık maaşları, kamuda sözleşmeli ya da kadrolu olma durumuna göre değişmektedir. Buna bağlı olarak yukarıdaki maaşlar, %19,31’lik zam sonrasındaki güncel tutarları ifade etmektedir. Personele özgü yan haklara göre maaşlar arasında farklılıklar olabilecektir.

Şimdi orman muhafaza memuru maaşı ne kadar sorusunu daha detaylı bir şekilde yanıtlayalım…

Orman Muhafaza Memuru Maaslari 1

1- Sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru Maaşları

Orman muhafaza memurluğu için mezuniyet şartını yerine getiren adaylar, Orman Genel Müdürlüğü’nde sözleşmeli olarak görev alabilirler. OGM Duyurular sayfasından güncel sözleşmeli personel alımı ilanlarını kontrol edebilir, şartları sağlamanız halinde başvuru yapabilirsiniz. Öte yandan sözleşmeli orman muhafaza memuru maaşı da merak edilenler arasında yer alıyor.

Sözleşmeli orman muhafaza memuru maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Sözleşmeli orman muhafaza memurluğu maaşı, OGM ile personel arasında imzalanan sözleşmeye göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 22.500 TL – 30.000 TL arasındadır.

2- Kadrolu Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman muhafaza memurluğu açısından en çok merak edilen seçenek ise kadrolu personellerin maaşıdır. OGM orman muhafaza memuru maaşları, kadrolu personellerin 657 sayılı Kanun’a göre memur sayılması bakımından daha yüksektir. %19,31’lik zam oranı da bu personeller için geçerlidir.

Kadrolu orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılında şu şekildedir:

 • İlgili şartları yerine getirerek KPSS’den yeterli puan aldıktan sonra kamu kurumlarına kadrolu orman muhafaza memuru olarak atanan personellerin maaşı, Temmuz zammı sonrasında 38.750 TL – 40.500 TL aralığına yükselmiştir.

3- Önlisans Orman Muhafaza Memur Maaşları

2 yıllık ormancılık mezunları için özel ve kamu sektöründe çeşitli pozisyonlarda istihdam olanağı bulunuyor. Buna bağlı olarak kamu kurumlarında daha çok OGM kurumuna özgü sözleşmeli ve kadrolu personellerin maaşı geçerli olmaktadır. Önlisans orman muhafaza memur maaşları için detayları inceleyelim…

2 yıllık önlisans orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılıyla birlikte aşağıdaki gibidir:

 • Önlisans ormancılık mezunları kamu kurumlarına kadrolu olarak atandıklarında ortalama 38.750 TL – 40.500 TL arasında maaş alır.
 • Ormancılık mezunları sözleşmeli orman muhafaza memuru maaşları için ortalama 22.500 TL – 30.000 TL aralığı geçerlidir.
 • Buna bağlı olarak önlisans orman muhafaza memuru maaşı ortalama olarak 22.500 TL – 40.500 TL arasındadır diyebiliriz.

NOT: Kadrolu orman muhafaza memurluğu maaşları için %19,31’lik zam oranı tablo ve listelere yansıtılmıştır. Ancak ilgili personellerin görev yeri, ek tazminatları, eş ve çocuk durumu gibi kriterlere göre farklı maaşlar alabilmesi mümkündür.

Orman Muhafaza Memuru Maaşını Etkileyen Faktörler

Orman muhafaza memuru maaşlarını inceledikten sonra kısaca maaşları hangi faktörlerin etkilediğine değinelim. Kadrolu orman muhafaza memurları 657’ye tabi memur olduklarından dolayı doğrudan kadrolu memurların maaşlarını etkileyen faktörler etkilidir. Ancak sözleşmeli personellerin maaşı doğrudan imzalanan sözleşme ile belirlenmektedir.

Orman muhafaza memuru maaşını etkileyen faktörler şu şekildedir:

 • Kadrolu orman muhafaza memurluğu için daha çok kadro derecesi, mezuniyet seviyesi ve hizmet süresi faktörleri, maaş üzerinde etkilidir. Ayrıca görev yeri, ek tazminatlar, fazla çalışma ödeneği ve diğer birçok kriter de maaşlar üzerinde etkili olmaktadır.
 • Sözleşmeli orman muhafaza memurlarının maaşı, Orman Genel Müdürlüğü ve ilgili personel arasında imzalanan sözleşme ile belirlenmektedir. Sözleşmeli personellerin ayrıca daha sonra kadroya geçme olanağı olduğundan dolayı kadro durumu da maaşları doğrudan etkilemektedir.

Sözleşmeli ve kadrolu orman muhafaza memuru maaşı için güncel bilgileri, etkileyen faktörlere dair kriterleri sizlerle paylaştık. Şimdi ilgili meslek hakkında özet bilgilere yer verelim…

Orman Muhafaza Memuru Maaslari 3

Orman Muhafaza Memuru Nedir? Görevleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

Orman muhafaza memurluğu, ilgili bakanlık bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından açılan bir kadrodur. Temel görevi ormanların gelişimini sağlamak ve olası risklere karşı önlem almaktır. Ancak orman muhafaza memurlarının görevleri, ilgili yönetmelik çerçevesinde de belirlenebilmektedir. Orman muhafaza memuru maaşının diğer kadrolara göre iyi seviyede olması, son dönemde bu mesleği daha da popüler hale getirmiştir.

Orman muhafaza memurunun görevleri şu şekildedir:

Emekli, asgari ücretli ve memurları ilgilendiriyor! Dar gelirli vatandaşlara TOKİ’den ev Emekli, asgari ücretli ve memurları ilgilendiriyor! Dar gelirli vatandaşlara TOKİ’den ev
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde orman bölgelerinde canlı tabiatını korumak ve onların gelişimi için doğal ortamı korumak, bu mesleğin temel görevleri arasında yer alır.
 • Ormana zarar veren, zarar verme olasılığı bulunan kişi ve canlılara karşı önlem almak, olası zararlarla mücadele etmek de görevler arasında yer alıyor.
 • Orman bölgelerinde yaşanan sorunları en aza indirmek için yangın vb. olumsuz durumlar sonrasında hasar temizleme çalışmaları yapmak.
 • Orman muhafaza memurları, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde çıkarılan yönetmeliklerle belirlenen görevleri harfiyen yerine getirmekle yükümlüdür.
 • Ormanların korunması, yangın öncesi ve sonrasında önleme ve hasar temizleme çalışmalarına katılmak, canlı tabiatı korumak, ağaçların ve bitkilerin gelişimi hakkında çalışmalar yapmak, bu mesleğin görevlerinden en önemlileridir.

Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Özellikle kadrolu orman muhafaza memuru maaşının çok iyi seviyede olması, bu mesleğe olan ilgiyi de artırmıştır. Yeni iş arayışında olan ya da meslek değişikliği yapmak isteyen birçok kişi orman muhafaza memuru nasıl olunur sorusunun yanıtını araştırmaktadır. İşte detaylar…

Orman muhafaza memuru olmak için gerekli şartlar şu şekildedir:

KPSS P93 puan türünden ilgili baraj puanını almış olmak (genellikle 65),

 • Sağlık yönünden orman muhafaza memurluğu yapmaya engel bir problemi olmamak,
 • Yükseköğretim kurumlarından Ormancılık ve Orman Ürünleri, Av ve Yaban Hayatı, Avcılık ve Yaban Hayatı, Fidan ve Fidecilik, Fidan Yetiştirme, Orman Ürünleri, Odun Dışı Orman Ürünleri, Fidan Yetiştiriciliği, Fidan ve Fidecilik, Orman İşletmeciliği, Ormancılık bölümlerinden birisinden mezun olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olmak,
 • Erkek adayların askerlikle ilişiğinin olmaması.

Bu şartları sağlayan kişiler sözleşmeli ve kadrolu olarak gerekli başvuruları tamamlayarak OGM’de orman muhafaza memuru olabilirler.

Orman Muhafaza Memuru Maaslari 2

Sıkça Sorulan Sorular

Orman muhafaza memuru maaşı ile ilgili en çok sorulan soruları yanıtladık:

1- Orman muhafaza memurları ne kadar maaş alıyor?

Orman muhafaza memurları sözleşmeli olarak 22.500 TL – 30.000 TL arasında, kadrolu olarak 38.750 TL – 40.500 TL arasında maaş alırlar.

2- Ormancı maaşları 2024'te ne kadar oldu?

Ormancı maaşları özel sektörde 17.002 TL – 25.000 TL arasındadır. Kamu kurumlarında ise sözleşmeli ve kadrolu personeller açısından 22.500 TL – 40.000 TL arasında maaşlar söz konusudur.

Editör: Alp Editor