Kot pantolonlardaki küçük cep ne işe yarıyor bu soruyu mutlaka düşünmüşsünüzdür? Peki bu küçük ceplerin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Bu küçük cepler geçmişte ne için konulmuştur, günümüzde hangi hangi amaçla kullanılmaktadır? İşte kot pantolonlarında kullanılan küçük cepler hakkında merak edilenler.. 

Kotpantolon

Kot pantolonlarda sıkça rastlanan küçük cep, aslında geçmişten gelen bir mirasın günümüze yansımasıdır. Kökeni, 19. yüzyılda madencilerin köstekli saatlerini güvenle saklamak için tasarlanmış olmasına dayanır. Bugün ise bu küçük ceplerin kullanımı ve işlevi değişmiş olsa da, tasarımın orijinalliğini ve geçmişe olan bağlılığı temsil etmeye devam ediyor. 

Küçükcepp

Otobüs kazasında ölen 8 kişinin cenazesi Diyarbakır’a getirildi Otobüs kazasında ölen 8 kişinin cenazesi Diyarbakır’a getirildi

Kot pantolonlarındaki ceplerin ismi nedir? 

Kot pantolonlarının cep kısmında bulunan küçük cepler, aslında kot pantolonların ilk üretildiği yıllarda kullanılan cep saatlerini koymak için tasarlanmıştır. Bu ceplere “saat cebi” de denir. 

Cep

Kim tarafından bulunmuştur? 

Kot pantolonlardaki küçük cep, orijinal olarak 19. yüzyılda köstekli saatler için tasarlanmış bir özelliktir. Levi Strauss & Co. tarafından 1873 yılında alınan bir patentle hayatımıza giren bu küçük cepler, o dönemde sıkça kullanılan cep saatlerini saklamak için üretilmişti.  

Strauss

Nasıl kullanılıyordu? 

Saatlerin zinciri pantolona bağlanırken, saatin kendisi bu küçük cebe konuluyordu. 

Saat

 İnsanlar henüz dijital saatleri kullanmadan önce köstekli saatler tercih ederlerdi. Bu küçük cepler, köstekli saatlerin konulması için tasarlanmıştı. 

Neden hala kullanılıyor? 

Bu küçük cepler, günümüzde çakmak, bozuk para gibi küçük eşyaların saklanması için kullanılıyor. Günümüzde cep saatleri artık yaygın olarak kullanılmıyor olsa da, bu küçük cepler kot pantolonlarının orijinal tasarımına sadık kalınması amacıyla hala varlığını sürdürüyor. Kot pantolonlarının bütünlüğünü korumak için bu küçük cepler tutuluyor. 

Küçükcepp-1

Takım elbiselerde neden yok? 

Bu cepler, takım elbiselerin cebinde zaten saat koymak için bir alan olduğu için kumaş pantolonlarda yer verilmiyor. Kot pantolonlarında ise bu küçük cepler, tasarımın bir parçası olarak günümüzde de kullanılıyor. 

C E P

Küçük ceplerle ilgili bunu biliyor muydunuz? 

İlginç bir not olarak, II. Dünya Savaşı sırasında, bazı malzeme kısıtlamaları nedeniyle bu küçük ceplerin üretimi geçici olarak durdurulmuştu. Ancak savaş sonrasında, kot pantolonların tasarımındaki bu özelliğe geri dönülmüştür 

Kaynak: Diyarbakir.Net