DİYARBAKIR- Ünlü Kürt Opera sanatçısı Pervin Chakar, Diyarbakır’da vereceği konser öncesi Tahir Elçi Konferans salonunda söyleşi yaptı.

Chakar yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz üzere 27 Nisan’da Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde bir konserimiz var. Çok seslilik Cumhuriyet döneminde oluşmuş bir şey. Kürt müziğinde maalesef çok seslilik oluşmuş değil. Kürt müziği konservatuvarda kesinlikle eğitiminin alınması gerek. Maalesef Devlet Konservatuvarında Kürt müziği eğitimi yok. Opera ve Bale maalesef burada yok. Doğru düzgün bir piyano bulamıyoruz. Birçok sorun var ne yazık ki. Üniversite zamanlarında Kürtçe müzik yerine Türkçe müzik söylüyordum. Sonrasında Kürtçe müziği keşfettim. Ben her zaman söylerim Kürtçe şeyler kalpten gelmeli. Ben o dönem Pavarotti, opera gibi şeylerin ne olduğunu da bilmiyorum. Daha sonra dünyada diğer tarzda müzikler de olduğunu anladım. Bu ise başlamam Maria Callas’ı dinleyerek oldu” ifadelerini kullandı.

Irkçı yaklaşımlara sanatım ile cevap veriyorum

Komşudaki deprem Diyarbakır’da hissedildi Komşudaki deprem Diyarbakır’da hissedildi

Chakar ayrıca Özgür Özel’in elini öpmesinin ardından uğradığı liçtende bahsetti.

Chakar, “Özgür Özel’in konser sonrası elimi öpmesinden dolayı linçe uğradım. Neden linç edildiğimi günlerce anlamadım. Bir Türk’ün eli öpülüyorsa Kürd’ün de eli öpülebilir. Günlerce üzüldüm. Birtakım saçma sapan argümanlar kullanılıyor maalesef. Maalesef işin içinde Kürt olunca ırkçılık oluyor. Tehditler aldım bu dönemde. Süreç esnasında Diyarbakır Barosu başta olmak üzere birçok kitle de beni destekledi. Bu olaya bir reklam gözüyle de bakmıyorum. Bu tarz ırkçı saldırılara sanatımla cevap vermek istiyorum. İnsanların beni duruşumu ve sanatımı sevdiğini görüyorum ve bu bana güç veriyor” şeklinde konuştu.

Chakar son olarak “Kayyumla yönetilen Belediye daha önce beni konser çağırmış fakat ben kabul etmemiştim o konsere gelmek kendime ve halka kötülük olur. Diyarbakır’da bir opera akademisinin olmasını isterim. Fakat bunlar için de maddiyatın olması gerek.” Açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Amed Tımes