DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın tarihi zenginliğine ışık tutan Sarı Saltuk Türbesi, Gülşeniyye Tarikatı mensubu Sarı Saltuk lakaplı, Şeyh Sadık Ali'ye ev sahipliği yapmaktadır. 16. yüzyılda inşa edilen türbe, hem iç hem de dış mimarisiyle dikkat çekerken, sekizgen planı ve siyah-beyaz renklerle tasarlanmış dış cephesi, kabartma yazılarla hareketlendirilmiştir. İç mekânı da dışarıdaki gibi taş süslemelerle donatılmıştır.

Trbe

Sarı Saltuk'un yaşamı hakkında çeşitli menakıp ve rivayetler bulunmakta olup, en önemli kaynaklardan biri olan "Saltuk-name" adlı eserde, Sarı Saltuk'un hayatı detaylıca anlatılmaktadır.

Sarısltk

Nasırüddevle Mansur ve eşi Sittünas'ın Türbeleri'ni biliyor musunuz? Nasırüddevle Mansur ve eşi Sittünas'ın Türbeleri'ni biliyor musunuz?

Ebulhayr-ı Rumi adındaki bir yazar, Cem Sultan’ın emri üzerine Anadolu ve Rumeli’yi adım adım dolaşarak Sarı Saltuk’a ait menkıbeleri toplamış ve üç ciltlik bir eser haline getirmiştir. Tahminen 1480 yılında tamamlanan bu eserde Sarı Saltuk'un asıl adının Şerif Hızır olduğu ve babasının adının Seyyid Hasan olduğu belirtilmektedir.

Kaynak: Diyarbakir.Net