DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, bugün yaptığı açıklamada, belediyenin genel borcunun 2 milyar 438 milyon Türk Lirası olduğunu belirtti. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda gazetecilerle bir araya geldi. Basın toplantısına Eş Başkanların yanı sıra Daimi Meclis Üyeleri Abdulkadir Güleç, Emine Akın ve Abdulselam İnceören katıldı.

Basın toplantısında konuşan DBB Eş Başkanı Serra Bucak, Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçede hizmet ürettiklerini, yoğun bir çalışma sürecine girdiklerini söyledi. Bucak, 31 Mart yerel seçimleriyle beraber belediyeyi 8 yıllık kayyum yönetiminden devralır almaz taşınır ve taşınmaz malların envanterleriyle ilgili incelemelerinin sürdüğünü kaydetti. Kısa sürede tespit ettikleri hasarı mayıs ayında gerçekleşecek meclis toplantısına taşıyacaklarını ifade eden Bucak, hukuki süreçlere dair çalışmaların da sürdüğünü söyledi. Bucak, gelecek 5 yıl içinde, kent konseyleri ve kent danışma meclisleriyle ve kente dair çalışma yürüten herkesle bir araya geleceklerini ifade ederek, “8 yıllık kayyum sürecinde belediye hizmet binamız ve bütün çalışmalarımız başta basın olmak üzere tüm dinamiklere kapalıydı. Bu tabloyu değiştireceğiz. Belediyemizin bütün kapıları basın başta olmak üzere herkese sonuna kadar açık olacak” diye konuştu.

Bucak: Toplam borcumuz 3 milyar 345 milyon TL

Bucak basın toplantısında Büyükşehir Belediyesinin borçlarına dair açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “Bugün itibariyle iç denetimi birimimizin tespit ettiği bir tablo var. Bundan sonraki süreçte de çalışmalarımızı yaparak siz değerli basın mensuplarıyla paylaşacağız. Büyükşehir Belediyemizin genel borç miktarı 2 milyar 438 milyon TL, DİSKİ’nin borcu ise 907 milyon TL’dir. Toplam borcumuz 3 milyar 345 milyon TL’dir”

Açıklamalarına devam eden Bucak, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansıyan borcunun 3 milyar 640 milyon TL, DİSKİ’nin ise 200 milyon TL olduğunu söyledi.

‘8 günde 411 milyon harcama yapıldı’

Yerel seçimlerin yapıldığı 31 Mart ile mazbatanın alındığı 8 Nisan günleri arasında tam 411 milyon TL harcandığını tespit ettiklerini ifade eden Bucak, söz konusu ödemenin haksız ve hukuksuz bir şekilde yapıldığına dikkat çekti. Bucak, konuşmasına şöyle devam etti: “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın net bütçesi: 75 milyon 126 bin TL. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığının 25 Nisan 2024 itibariyle harcanmış bütçesi 46 milyon 64 bin TL. Bu da bütçenin yüzde 61,32’sini oluşturuyor. Bütçenin oluşturulduğu ocak ayından itibaren, yani 3 ay sonra basın ve yayın bütçemizin bu kadarı harcanmış. Bu harcamanın çoğunun seçim dönemi harcamaları olduğunu düşünüyoruz.”

Hatun: 44 taşınmaz farklı kurumlara tahsis edildi

Eş Başkan Doğan Hatun ise, Büyükşehir Belediyesi’nin taşınmazlarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Doğan, Büyükşehir Belediyesine ait 44 taşınmazın farklı kurumlara tahsis edildiğini tespit ettiklerini söyledi. Doğan, bu taşınmazların Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçe müftülükleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, DEDAŞ, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Çınar Kaymakamlığı’na tahsis edildiğini açıkladı.

Hatun, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu taşınmazların 13’ü, bin 54 dönüm, 544 metrekarelik 8 parseldir. Kayapınar ilçesinde ise 97 dönüm arazi, villa alanı olarak satılmış. 15 adet taşınmaz da 5393 Sayılı Kanunu’nun 45/2 Maddesi gereği kamu görevlilerinin aldığı kararla ve protokolle devredilmiştir. Yöntem şöyle işlemiş; önce devretmişler, sonra ilgili kanun ve maddeyi meclis kararı ile mi protokolle mi devretmişler noktası var. Bunların tespiti o nedenle biraz karmaşık. Avukatlarımız bu detayları inceliyorlar.”

Diyarbakırlılar müjde o proje hayata geçiyor! Diyarbakırlılar müjde o proje hayata geçiyor!

‘Seçime 3 gün kala 12 taşınmaz devredildi’

Devredilen taşınmazlardan 12’sinin 28 Mart’ta yapıldığını açıklayan Hatun, bu taşınmazların Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne satıldığını tespit ettiklerini söyledi. Hatun, taşınmazların satışı ve devri ile ilgili belediyenin hukukçularının inceleme yaptıklarını söyleyerek, sürecin tamamlanmasıyla gerekli idari ve hukuksal işlemlerin başlatılacağını ifade etti.

Belediye ve DİSKİ’nin tüm ihaleleri incelenecek

Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin 12 milyar olarak oluşturulduğunu belirten Hatun, kısa sürede bu bütçenin hizmete ne kadar yansıdığını anlamak için çalışma başlattıklarını ifade etti. DİSKİ ile ilgili de açıklamalarda bulunan Hatun, son 8 yıl içerisinde 17 ilçede yapılan tüm ihalelerin detaylarını titizlikle incelediklerini söyledi.

‘İtfaiyede araç yok’

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularına geçildi. Gelen bir soru üzerine Bucak, İtfaiye Dairesi Başkanlığında çalışır araçları, yüksek binalara yetişecek merdivenlerinin bulunmadığını, dalgıç malzemelerinin envanterlerinin dahi olmadığını kaydetti. Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na ilişkin de bilgi veren Bucak, “70 otobüsümüz arızalı. Birçok otobüsümüz farklı yerlere hibe edilmiş. Klimalarımızın neredeyse hiçbiri çalışmıyor” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi