DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın en büyük ilçelerinden biri ve tarih boyuncu önemli bir merkez olan Silvan’ın, Silvan olma sürecini biliyor musunuz? Silvan’ın önce hangi isimlerle anıldığı biliyor musunuz?  

Diyarbakır’da kan donduran ölüm Diyarbakır’da kan donduran ölüm

Bir zamanlar Tigranokerta olarak bilinen Silvan, Asurlu hükümdar Büyük Tigran’ın mirasıyla başladı. Helenistik dönemin parlayan yıldızlarından biri olan bu şehir, zamanla Martyopolis adını alarak Bizans’ın şehitler şehrini simgeledi. Mar Marutha’nın, II. Şapur’un zulmüne uğrayan kırk Hristiyan şehidin anısına düzenlediği törenle, bu isim tarihe kazındı. 

Silvan-3

İslam’ın yükselişiyle birlikte Silvan, Meyyâfârikin adını alarak yeni bir döneme adım attı. 639 yılında İslam şehri olmasıyla birlikte, Hamdanilerden Moğollara kadar birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bir merkez haline geldi. Moğolların yıkımından sonra İlhanlılar, şehri yeniden inşa ederek bölgenin kaderini değiştirdiler. 

Akkoyunlu ve Karakoyunlu beyliklerinin ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine giren Silvan, Çaldıran Savaşı’nın zaferiyle Osmanlı topraklarına katıldı. 1873 yılında Diyarbakır’a bağlanan bu ilçe, geçmişteki uygarlıkların izlerini bugüne taşıyor. 

Kaynak: Diyarbakir.Net