DİYARBAKIR- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Adıyaman'da çalıştıkları şantiyede saldırıya uğradıkları iddia edilen Silvanlı inşaat işçileri için Meclis’e soru önergesi sundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Adıyaman'da çalıştıkları şantiyede saldırıya uğradıkları iddia edilen Silvanlı inşaat işçileri için Meclis’e soru önergesi sundu.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Adıyaman'da çalıştıkları şantiyede ırkçı saldırıya uğradıkları iddia edilen Silvanlı inşaat işçileri için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.
Adalet Kaya’nın konu ile ilgili olarak şunları söyledi: 

“Silvan’dan Adıyaman’a TOKİ inşaatında çalışmak üzere giden işçiler 17 Nisan 2024 tarihinde çalıştıkları şantiyede başka işçiler tarafından saldırıya uğramıştır. Saldırganların, Silvanlı işçilerin harç hazırlamak üzere doldurdukları su tankını sebepsiz yere dökmesiyle başlayan tartışma kavgaya dönüşmüş, keser ve çekiç darbeleriyle darp edilen işçiler ailelerinin yardıma gelmesiyle canlarını zor kurtarmıştır. Kafatasında çatlaklar oluşan iki işçinin tedavisi Diyarbakır Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde devam etmektedir. Kavgayı öğrenerek ayırmak üzere oğullarının yanına giden ve kendileri de inşaat işçisi olan Silvanlı iki yurttaş da yaklaşık on kişilik saldırgan ekip tarafından darp edilmiştir.


Olayın sosyal medyaya yansımasıyla iletişime geçtiğimiz DEM Parti Adıyaman İl Yönetimi’ndeki arkadaşlarımız saldırganların jandarma karakolunda ifade verdikten sonra serbest bırakıldıklarını belirtmiştir.”

Diyarbakır'ın belediye otobüsü Tunceli’ye verildi Diyarbakır'ın belediye otobüsü Tunceli’ye verildi

Kaya’nın soru önergesi şu şekilde sıralandı:
1)  Adıyaman’da Kürt işçilere saldıran ve iki işçinin ağır yaralanmasına yol açan saldırganların jandarma tarafından serbest bırakıldıkları iddiası doğru mudur?

2)  İddialar doğruysa saldırganları serbest bırakan jandarma personeli hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?

3) Benzer ırkçı saldırıların yaşanmaması için aldığınızı belirttiğiniz tedbirler ve kolluk birimlerince yapılan işlemler nelerdir?

4)    Irkçı saldırıların tekrar etmesi önlenemediğine göre hangi tedbirler eksik bırakılmıştır?

Kaynak: Güneydoğu Ekspres Gazetesi