Sosyal hizmetler uzmanlığı, kamu memuriyet kadroları arasında maaşı yüksek seçeneklerden birisi olarak oldukça avantajlı meslekler arasında gösteriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev alan personeller, son memur zamları sonrasında maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Sosyal hizmet uzmanı maaşları 2024 Temmuz ayında ne kadar oldu? Güncel bilgilerle paylaşıyoruz.

Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşı Ne Kadar Oldu?

Sosyal hizmetler uzmanlığı, dört yıllık sosyal hizmet bölümü mezuniyeti sonrasında KPSS’ye girerek yeterli puanı alıp ilgili mülakat aşamasını tamamladıktan sonra kamu kurumlarında yapılabilmektedir. Ayrıca Yeşilay gibi sivil toplum kuruluşlarında da yapılabilen bu meslek, günümüzde çalışanlarına çok iyi ücretler kazandırabilir. Devlette sosyal hizmet uzmanı maaşı 2024 yılında ne kadar oldu? Temmuz zamlarıyla birlikte açıklıyoruz.

Diyarbakır Özel Okul Fiyatları 2024 - 2025: İlkokul, Lise, Kolej Fiyat Listesi Diyarbakır Özel Okul Fiyatları 2024 - 2025: İlkokul, Lise, Kolej Fiyat Listesi

Sosyal hizmet uzmanı maaşları, genellikle eğitim seviyesine bağlı olarak oluşturulan kademe ve dereceye göre, ayrıca deneyim süresine göre değişiklik göstermektedir. Göreve yeni başlayan personeller 8/1 derece memur maaşını alırken, ek ödeneklerle birlikte bu maaşlar değişebilmektedir. İşte ASDEP maaşına dair detaylar…

Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşları 2024: Cezaevi, Hastanede, Belediyelerde

Sosyal hizmet uzmanları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı birimlerde, belediyelerde, cezaevlerinde, hastanelerde görev alabilmektedir. Buna bağlı olarak memuriyet kadrosu olduğundan dolayı KPSS sürecini başarıyla tamamlamak şarttır. KPSS uzmanlık kadroları arasında yer alan sosyal hizmet uzmanlığı maaşı yüksek mesleklerden birisi olarak görülüyor.

Sosyal hizmet uzmanı maaşları 2024 yılında Temmuz zamlarıyla birlikte aşağıdaki gibidir:

Devlette Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşı

48.500 TL – 51.000 TL

Belediye Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşları

45.000 TL – 50.000 TL

Yeşilay Sosyal Hizmetler Uzmanı Maaşı

40.000 TL – 45.000 TL

Cezaevi Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşı

48.500 TL – 51.000 TL

Hastanede Sosyal Hizmetler Uzmanı Maaşları

48.500 TL – 51.000 TL

NOT: Sosyal hizmet uzmanlığı maaşları, %19,31’lik zam oranına göre güncel bir şekilde tabloya yansıtılmıştır. Kamu kadroları arasında kurumlara göre farklılıklar olabileceği gibi ayrıca personeller arasında eğitim seviyesi, kadro derece farklılıkları ve deneyim süresine bağlı olarak da maaş değişiklikleri söz konusu olabilecektir. Bu nedenle ASDEP uzman maaşı hesaplanırken, personele özgü detayların dikkate alınması önemlidir.

Sosyal hizmet uzmanı maaşı için tablodan da görüldüğü üzere farklı senaryolar söz konusudur. Şimdi kurum bazlı olarak maaş bilgilerini detaylıca inceleyelim…

Sosyal Hizmet Uzmani Maaslari 1

1- Devlette Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşı

Sosyal hizmet uzmanı maaşları için çoğunlukla kamu kadroları söz konusudur. KPSS’den yeterli puanı alarak mülakat aşamasını tamamlayan ve atamasını gerçekleştiren sosyal hizmet mezunu kişiler, çeşitli kamu kurumlarında tercihlerine bağlı olarak görev alabilmektedir. Bu kapsamda kamuda sosyal hizmet uzmanı maaşının incelenmesi gerekebilir.

Devlette sosyal hizmet uzmanı maaşları 2024 Temmuz itibariyle şu şekildedir:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı birimlerde sosyal hizmet uzmanı olarak göreve başlayan personeller yaklaşık olarak 48.500 TL maaş almaktadır.
 • 8/1 derece ile alınan bu maaş, daha sonra derece artışları ile birlikte 51.000 TL’ye kadar ulaşabilecektir.

2- Belediye Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşları

Sosyal hizmet uzmanları, aynı zamanda büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri bünyesinde de görev alabilmektedir. Merkezi atama haricinde yine KPSS puanıyla yapılan bu açıktan atamalar, doğrudan belediye personeli olmanızı sağlayacaktır. Belediye sosyal hizmet uzmanı maaşı, diğer memur kadrolarına göre biraz daha düşük olsa da Türkiye şartlarında iyi seviyededir.

Belediye sosyal hizmet uzmanı maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Belediyelerde sosyal hizmet olarak çalışacak personeller, görev alacağı belediyelerin uygulama farklılıklarına göre 45.000 TL – 50.000 TL arasında maaş almaktadır.

3- Yeşilay Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşı

Yeşilay, bir sivil toplum kuruluşu olarak toplum yararına hizmet gösteren pek çok projeye imza atmaktadır. Sosyal hizmet uzmanları, şartları sağlamaları halinde Yeşilay bünyesinde de bu görevi yapabilmektedir. Peki, Yeşilay sosyal hizmet uzmanı maaşı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

Yeşilay sosyal hizmet uzmanı maaşları 2024 yılı için şu şekildedir:

 • Yeşilay’da görev yapan sosyal hizmet uzmanları, bazı faktörlere göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 40.000 TL – 45.000 TL arasında maaş almaktadır.

4- Cezaevi Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşı

Sosyal hizmet çalışmaları, kamu yararına çeşitli kurumlarda gerçekleştirilebiliyor. Bu kapsamda cezaevlerinde de sosyal hizmet uzmanlarının görev aldığını belirtebiliriz. Cezaevi sosyal hizmet uzmanı maaşı, genellikle ilgili bakanlığın belirlediği koşullar çerçevesinde uygulanmaktadır. İşte detaylar…

Cezaevi sosyal hizmet uzmanı maaşları Temmuz 2024 itibariyle şu şekildedir:

 • Cezaevlerinde sosyal hizmet uzmanı olarak çalışan kişiler kadro derecesi, eğitim seviyesi ve deneyim süresine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 48.500 TL – 51.000 TL arasında maaş almaktadır.

5- Hastanede Sosyal Hizmetler Uzmanı Maaşı

Son olarak Sağlık Bakanlığı bünyesindeki devlet hastanelerinde sosyal hizmet uzmanı olarak çalışan personellerin maaşını inceleyelim. Hastanelerde sosyal hizmet uzmanı maaşları, diğer kamu kurumları ile yaklaşık olarak aynıdır. Güncel maaş bilgilerini inceleyelim…

Hastanede sosyal hizmetler uzmanı maaşları şu şekildedir:

 • 2024 Temmuz ayında gelen %19,31’lik zam sonrasında hastanelerde görev yapan sosyal hizmet uzmanı maaşı 48.500 TL – 51.000 TL aralığına yükselmiştir.

Sosyal Hizmet Uzmanı Maaşlarını Etkileyen Faktörler

ASDEP uzmanı maaşları için kurumlara göre güncel bilgileri sizlerle paylaştık. Tablo ve listelerden de anlaşılacağı üzere maaşlar, personellerin seviyesine göre ve kurumların uyguladıkları maaş politikalarına göre değişebilmektedir. Bu kapsamda sosyal hizmet uzmanı maaşını etkileyen faktörleri bilmek önemlidir.

Sosyal hizmet uzmanı maaşlarını etkileyen faktörler şu şekildedir:

 • Kadro Derece ve Kademesi
 • Görev Yapılan Kurum
 • Eğitim Seviyesi
 • Deneyim Süresi
 • Vergi ve Çeşitli Kesintiler
 • Ek Ödenekler
 • Memur Maaşı Zam Oranları
 • Yabancı Dil Tazminatı vb. Ek Tazminatlar
 • Diğer Faktörler (Ekonomik)
 • Medeni Hal
 • Çocuk Sayısı
 • Görev Yeri

Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak sosyal hizmetler uzmanlığı maaşları değişiklik gösterebilir. Ancak kamuda sosyal hizmet uzmanı maaşının tüm kurumlar için ortalama aynı düzeyde olduğunu belirtebiliriz.

Sosyal Hizmet Uzmani Maaslari 2

Sosyal Hizmetler Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal hizmet uzmanı maaşları haricinde bu mesleğin tanımına ve görevlerine yönelik bilgileri paylaşalım. Bu konuda sosyal hizmetler uzmanı nedir, ne iş yapar sorularını yanıtlayacağız.

Sosyal hizmetler uzmanı; sosyal, maddi, kültürel ya da herhangi bir nedenle problemler yaşayan bireylere ya da topluluklara ilgili tanıları koyarak bu problemleri aşmalarına yönelik çalışmalar gerçekleştiren personeldir. Toplumsal düzen içerisinde önemli mesleklerden birisi olarak kabul edilen sosyal hizmetler uzmanlığı, genellikle kamu kadroları için geçerlidir. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi çeşitli kurumlarda görev alınabilmektedir.

Sosyal hizmetler uzmanı ne iş yapar? İşte mesleğe dair görev ve sorumluluklar:

 • Sosyal hizmetler uzmanı olarak çalışan personeller, görev aldığı kurumun genel prensipleri doğrultusunda aile, topluluk ya da bireylerin problemlerine en uygun çözümü getirmekle yükümlüdür.
 • Bakıma muhtaç yaşlıları tespit etmek ve gerekli kurumlara naklini sağlamak, bu mesleğin önemli görevleri arasındadır.
 • Benzer şekilde kimsesiz çocukların tespitini yapmak, yetiştirme yurtlarına yönlendirmek, sağlıklı bir birey olarak yetişmeleri için çalışmalar yürütmek sosyal hizmetler uzmanının görevleri arasında yer alır.
 • Yetiştirme yurtlarında yaşayan çocukların gelişimini ve mevcut durumlarını takip etmek.
 • Maddi yoksunluk yaşayan ailelerin ya da bireylerin tespitinin yapılarak gerekli gıda, para yardımı gibi olanaklardan yararlanabilmeleri için prosedürleri uygulamak.
 • Çalışmış olduğu kurumda maddi ve manevi problemler yaşayanlara yönelik çalışmaları geliştirmek, uygulamak.

Sosyal Hizmet Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal hizmet uzmanı maaşları haricinde bu mesleğe nasıl adım atabileceğinize de kısaca değinmek istiyoruz. Sosyal hizmet uzmanı nasıl olunur? İşte yanıtı:

 • Sosyal hizmet uzmanı olabilmek için Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Lisans Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca önlisans sosyal hizmetler bölümünden mezun olarak sosyal çalışmacı unvanıyla da görev alabilirsiniz.
 • Sonraki aşamada kamu kurumlarının alım ilanları doğrultusunda mezuniyet şartını yerine getiren adayların KPSS’den baraj puanı alması gerekmektedir.
 • Başvurusu kabul edilen adaylar, kurumların düzenleyeceği sözlü ve yazılı mülakatlardan başarı elde etmelidir.
 • Bu süreç sonrasında  merkezi atamanız gerçekleşmiş olacaktır. İşlemleri tamamladıktan sonra ilgili kurumlarda sosyal hizmeti uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal hizmet uzmanı maaşları hakkında sıkça sorulan soruları yanıtladık:

1- ASDEP maaşı ne kadar oldu?

ASDEP maaşları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir kadronun maaşını ifade etmektedir. Uzman kadrolarında güncel maaş seviyesi 48.500 TL – 51.000 TL aralığındadır.

2- Sosyal hizmet uzmanı kaçıncı dereceden başlar?

Sosyal hizmet uzmanları, lisans memuriyet derecesi olan 8/1 kademe ile göreve başlamaktadır.

Editör: Alp Editor