Netflix dizileri zaman zaman belgesel özelliği taşımasıyla da biliniyor. Gerçek hayattan uyarlanan diziler konusunda The Crown ve Narcos sayesinde rüştünü ispat eden dizi, bu yıl da Asunta ile bir kez daha ağızlarımızı açık bıraktı. Yaz dönemi başlarken de Susmayanlar dizisi ile karşımıza çıkan platform, diziyi bitirenlere Susmayanlar dizisi gerçek mi sorusunu sık sık sorduruyor.

Netflix'in en flaş stüdyolarından Netflix İspanya'nın son işi konumundaki Susmayanlar'ın İngilizce ismi Raising Voices, yani "ses çıkartanlar"... ancak Netflix Türkiye ustaca bir kelime oyunuyla dizinin ismini yerelleştirmeyi ve daha uygun bir hale getirmeyi başarmış.

Biz de bu yazımıda Susmayanlar dizi konusu incelemesi ile başlayacak, Susmayanlar dizisi gerçek mi sorusuna yanıt verecek ve ünlü dizinin oyuncu kadrosundan da söz edeceğiz. İyi okumalar!

Susmayanlar Dizi Konusu

Susmayanlar dizisi bir roman uyarlaması konumunda. Miguel Saez Carral tarafından kaleme alınan Ni Una Más isimli romanın uyarlaması olan dizi, modern dünyada ahlaki yozlaşmanın ve bu yozlaşmanın gençlik seviyesine kadar inmesinin yarattığı sorunlara değiniyor.

Susmayanlar Dizisi Gerçek Mi (1)-1

Dizinin başrolünde Alma, Greta ve Nata isimli üç kız var. Yakın arkadaş olan bu üç kız, lise hayatlarını normal bir şekilde geçirmekte, bir yandan üniversite yıllarına hazırlanmakta, bir yandan da birbirleriyle sevinçleri ve üzüntülerini paylaşmaktadırlar.

Bir gün bu gençlerden Alma'nın hayatı kalıcı olarak değişir. Okullarının kapısına “Dikkat: Burada bir tecavüzcü var” yazan bir pankart asan Alma, açık bir şekilde okullarında bir tecavüzcünün olduğunu belirtmekte ve bunu yaparken hiç tereddütte bulunmamaktadır.

Bu olayın ardından herkesin Alma'ya bakış açısı değişecektir, ancak Alma asla geri adım atmayacak ve yaşadığı bu olayın karşısında net bir şekilde konumlanacaktır. Sesini çıkartan herkesi içine alan bir kelime olan susmayanlar Alma için de kişiliğini tanımlayan bir kelime haline gelecektir.

Susmayanlar dizisi, modern dünyada istismar konusunu çok iyi işliyor. Sosyal medya üstünden istismarı da yer yer konu edinen dizi, çarpıcı bir konuyu iyi bir senaryo, iyi bir olay örgüsü ve iyi oyuncularla bizlere aktarıyor.

Susmayanlar Dizisi Gerçek Mi?

İşin içinde bir tecavüz vakası ve istismar olduğunda pek çok insan bu olayın gerçek bir hikayeden uyarlanmış olabileceğini düşündü. Arama motorlarında "Susmayanlar dizisi gerçek mi" sorusunu sık sık görmemizin sebebi de bu.

Susmayanlar dizisi Netflix klasiği olarak bir roman uyarlaması. Yukarıda da bu durumdan bahsetmiştik. Peki bu romanın gerçeklikle bağı nedir? Şimdi bu soruyu cevaplayacağız.

Susmayanlar Dizisi Gerçek Mi (2)

Dedikodulara göre Susmayanlar dizisi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Daha doğrusu gerçek bir hikayeyle paralellikler taşıyor.

Bahsedilen olay Malezya'da yaşanan bir ifşa vakası. Malezya'da yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi Ain Husniza Saiful Nizam, öğretmeninin istismar içeren bir şakasını TikTok'ta ifşa etmişti.

Ain Husniza bununla da kalmamış, #MakeSchoolASaferPlace isimli bir kampanya başlatarak herkesi ses çıkartmaya davet etmişti.

Susmayanlar dizisi gerçek mi sorusunu soranlara, dizinin Malezya'da geçen olaylarla benzerlik taşıdığı, Alma karakterinin de Ain Husniza'ya benzediğini söyleyebiliriz.

Susmayanlar Dizi Oyuncuları Kimler?

Susmayanlar dizisi genç fakat ismini duyurması olası bir oyuncu kadrosuna sahip. 

Susmayanlar Dizisi Gerçek Mi (2)-1

Özellikle başrol oyuncusu Nicole Wallace şimdiden dikkatleri üstüne çekmiş vaziyette. Alma rolünü oynayan Nicole Wallace'i önümüzdeki yıllarda pek çok farklı yapımda görmemiz fazlasıyla mümkün.

Ancak dizinin oyuncu kadrosunda Nicole Wallace gibi pek çok başarılı oyuncuyu görmekteyiz. Raising Voices oyuncuları arasında yer alan isimler ve rolleri şu şekilde listelenebilir:

  • Alma rolünde Nicole Wallace
  • Alma'nın arkadaşı Greta rolünde Clara Galle
  • Alma'nın arkadaşı Nata rolünde Aïcha Villaverde
  • Alma'nın çocukluk arkadaşı Berta rolünde Teresa De Mera 
  • Nata'nın erkek arkadaşı Alberto rolünde Gabriel Guevara 
  • Greta'nın kardeşi David rolünde José Pastor 
  • Alma'nın annesi rolünde Ruth Díaz 
  • Alma'nın babası rolünde Eloy Azorín 
  • Alma'nın tarih öğretmeni rolünde Iván Massagué 

Susmayanlar Dizisi Gerçek Mi (3)

Susmayanlar dizisi gerçek mi sorusunun cevabı başta olmak üzere dizi hakkında bildiklerimizi bir potada topladık. Şimdi gelelim dizi hakkında en çok sorulan sorulara.

Susmayanlar Nerede Yayınlanıyor?

Susmayanlar bir Netflix İspanya dizisi.

Netflix yapımcılığını gerçekleştirdiği her dizinin yayıncılığını da gerçekleştiriyor, dolayısıyla eğer ki yasal bir şekilde Raising Voices izlemek istiyorsanız tek adresiniz Netflix.

Raising Voices kaç bölüm?

Raising Voices çoğu Netflix dizisinde olduğu gibi sekiz bölümlük ilk sezonuyla yayına girdi. Dizinin her bölümü 48 dakika, dolayısıyla bir mini dizi dememiz doğru olmayacaktır.

Raising Voices an itibariyle sekiz bölümden ve tek sezondan oluşmaktadır. İlk sezon 31 Mart 2024 tarihinde yayına girmiştir.

Kürtçe İsimler: Bebeğinize Koyabileceğiniz En Güzel Kız ve Erkek İsimleri Kürtçe İsimler: Bebeğinize Koyabileceğiniz En Güzel Kız ve Erkek İsimleri

Raising Voices 2. sezon ne zaman?

Susmayanlar dizisinin ikinci sezonunun gelip gelmeyeceği şimdilik belirsiz gibi duruyor. Senaryo ekibi şu anlık ikinci sezonla ilgili herhangi bir çalışmalarının olmadığını belirtti, dolayısıyla dizinin başarısına göre yeni sezon gelecek veya gelmeyecek.

Raising Voices IMDB puanı ne kadar?

Raising Voices iyi eleştirilerle başladı yayın hayatına. Bu hem eleştirmenlerin hem de izleyicinin hemfikir olduğu bir konu esasen.

Ancak dizinin iMDB puanı biraz düşük; Raising Voices iMDB puanı şu an için yalnızca 7.2.

Editör: Esra Editor