DİYARBAKIR- TAHAP Başkanı, 2022 yılında Diyarbakır, Şanlıurfa, Bitlis, Gaziantep, Siverek ve Viranşehir'deki arıcıları, 400 lira karşılığında şeker vaadiyle kandırdı. 

2022 yılında Güneydoğu Anadolu bölgesinde arıcılık yapan üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker vaadiyle para alan Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) Başkanı şekerleri teslim etmedi. Aylarca arı üreticilerini oyalayan TAHAP başkanı ‘’bugün yarın diyerek bizleri oyaladı diyen Diyarbakır Arıcılar Derneği Başkanı Mehmet Ata Akkoyun TAHAP Başkanı'na Diyarbakır’dan 3240 çuval şeker parasını gönderdiklerini ancak şekerleri teslim etmediğini belirtti. İki yıl önce gerçekleşen olayda dolandırıldıklarını anlayan Diyarbakır Arıcılar Derneği Başkanı Mehmet Ata Akkoyun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunduklarını ardından İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildiğini 
TAHAP Başkanı’na gönderdikleri paraların dekontlarını da hem müfettişlere hem de savcılığa teslim ettiklerini söyledi. Akkoyun "Savcılığa yaptığımız suç duyurusundan sonra elimizdeki dekontları da teslim edip Avukatımız aracılığıyla dava da açtık. Ancak yaklaşık 3 yıl olmasına rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dosyamıza dava açmış değil ”dedi. 
Diyarbakır,Şanlıurfa,Gaziantep,Adana,Bitlis,Siverek ve Viranşehir’deki arıcılık yapan üreticilerinde dolandırıldığını söyleyen Diyarbakır Arıcılar Derneği Başkanı Mehmet Ata Akkoyun” 2022 yılında Üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında Diyarbakır’dan 1 milyon 200 bin lira parayı TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu’na gönderdik. Bir hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. ‘Ha bugün, ha yarın’… diyerek bizi oyaladı” dedi. 

Diyarbakırlılar dikkat! Sağanak bekleniyor Diyarbakırlılar dikkat! Sağanak bekleniyor

Diyarbakırlı üreticiler ise derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte gelen iktidar milletvekillerine dertlerini anlatabilmek için Ankara’ya gitti. TAHAP bünyesinde faaliyet gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Ata Akkoyun, ”24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim genel Başkan Mustafa Sarıoğlu'na gönderdiğimiz para, 6 TIR şeker parası. Biz paramızı istediğimiz için bizim telefonlarımızı engelledi. 
İlk senelerde Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile beraber dört beş defa Diyarbakır’a geldiler. Dolandırıldıktan sonra Aydın Milletvekili Metin Yavuz’a da artık ulaşamadıklarını da belirten Akkoyun” İlk senelerde Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile beraber dört beş defa Diyarbakır’a geldiler. O fotoğraflar da ben de mevcuttur. Biz ona da güvendik, Hatta Metin Yavuz Bey, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ olarak geçiyor. Biz, Bitlis’e beraber gittik. Bütün Güneydoğu’da Metin Yavuz Bey’le geziyorduk”dedi. 
Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Ata Akkoyun, “Diyarbakır Arıcılar Derneği üyeleri olarak dolandırıldığımızı anladığımız an avukat tuttuk. Avukatlarımız suç duyurusunda bulundu bu suç duyurusuna istinaden İçişleri Bakanlığı 4 müfettiş görevlendirdi. Bu görevlendirilen müfettişler Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) hakkında bilgi topladı ve bir rapor hazırladı. Bu rapora istinaden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında dava açıldı. Ancak o günden bugüne herhangi bir haber yok. Diyarbakır’daki Arıcılar olarak yargının dolandırıcı olan TAHAP başkanının bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu. 
Diyarbakır Arıcılar Derneği Başkanı Mehmet Ata Akkoyun Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile görüştüklerini ve ellerindeki belgeleri kendisine sunacaklarını belirterek ‘’Sezgin Tanrıkulu vekilimiz bizim bu sorunumuzu mecliste gündeme getirecektir” dedi. 

Kaynak: Pasurun Sesi