Belediye Çöpçü Maaşları Ne Kadar? 2024 Güncel ve Zamlı Maaşlar Belediye Çöpçü Maaşları Ne Kadar? 2024 Güncel ve Zamlı Maaşlar

Yakın dönemde Diyarbakır tarihine pek çok insan damga vurdu: emniyet müdürü Gaffar Okkan, şair Sezai Karakoç ve daha niceleri. Ancak yakın zamandan bahsediyorsak Tahir Elçi kimdir sorusuna muhakkak yanıt vermemiz gerekiyor. Nitekim kendisi vefatının üstünden dokuz yıl geçmesine rağmen halen ilk günkü gibi hatırlanmaya devam etmekte.

2015 yılının Kasım ayında elim bir şekilde öldürülerek hayata gözlerini yuman Tahir Elçi, dokuz yıldır gerek ölüm yıldönümünde olsun, gerek doğum gününde olsun, gerek diğer etkinliklerde olsun sık sık anılıyor. Pek çok kişi kendisinin suretinde diğer faili meçhul cinayete kurban giden tüm kişilikleri de anıyor aslında.

Biz de bu yazımızda Tahir Elçi kimdir sorusuna yanıt verecek, hem de bu vesileyle kendisini anmış olacağız. İyi okumalar diliyor ve yazının faydalı olmasını umuyoruz.

Tahir Elçi Kimdir?

Tahir Elçi kimdir sorusunun en basit cevabı "Kürt hukukçu, aktivist ve insan hakları savunucusu, ayrıca Diyarbakır Barosu eski başkanı" olacaktır. Ancak kendisinin hayatı bu kısa tanımlamadan çok daha fazlasıdır.

Yazımızın kalanında kendisinin hayatına ve bıraktığı imzalara değinerek Tahir Elçi kimdir sorusunu yanıtlayacağız. Detaylar geliyor...

Tahir Elçi Kimdir 1 (3)

Tahir Elçi 1966 yılında Şırnak'ın en büyük çevre ilçelerinden Cizre'de dünyaya geldi. Kendisinin tam doğum tarihi bilinmiyor, sadece doğum yılı hakkında bilgi sahibiyiz.

Tahir Elçi kimdir sorusuna hayatıyla ilgili diğer detaylı bilgileri vererek devam edelim…

Tahir Elçi Hayatı

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini doğduğu yer olan Cizre'de tamamlayan Tahir Elçi, bu yıllarda zekasıyla dikkat çekti. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Diyarbakır'a göç etti ve Dicle Üniversitesi'nde Hukuk eğitimi almaya başladı.

1991 yılında, 25 yaşındayken Hukuk fakültesini tamamlayan ve diplomasını alan Tahir Elçi, iş hayatına da 1992 yılında yine Diyarbakır'da adım attı. Diyarbakır Tahir Elçi için bir nevi ikinci memleket gibiydi.

Altı yıl boyunca serbest avukatlık yapan Tahir Elçi, Diyarbakır Barosu'na ilk olarak 1998 yılında adım attı. Kendisi 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosu'nda yöneticilik görevinde bulundu. Genç yaşta yükselerek de dikkatleri üstüne çekti.

Tahir Elçi Kimdir 1 (2)

Baroya giriş yaptıktan sonra insan hakları konusunun üstünde daha sık durmaya başlayan Tahir Elçi, bu yıllarda Avrupa Hukuk Akademisi'nde uluslararası ceza hukuku ve uluslararası ceza yargılaması eğitimleri aldı.

Kendisi aldığı eğitimlerin ardından ulusal ve uluslararası çapta insan hakları ihlalleriyle ilgili konuşmalar yaptı. Ayrıca stajyer eğitimlerinde de bu konuyla ilgili dersler verdi.

Tahir Elçi Ölümü

2012 yılında uzun yöneticilik, serbest avukatlık ve aktivistlik yıllarının ardından Diyarbakır Barosu başkanı seçildi Tahir Elçi. Kendisi iki yıl bu görevi yürüttükten sonra 2014 yılındaki seçimlerde yine Diyarbakır Barosu başkanı seçildi.

Tahir Elçi 2015 yılında bazı tartışmaların odağındaydı. Katıldığı bir programda terör örgütlerinin lehine konuştuğu iddiasıyla hakkında iddianame düzenlenen Tahir Elçi, bu nedenle 20 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır'da gözaltına alındı ve İstanbul'a getirildi.

Tahir Elçi mahkemeye tutuklama talebiyle sevk edilmişti. Ancak Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi kendisini adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Elçi serbest kalır kalmaz Diyarbakır'a geri döndü.

Tahir Elçi Kimdir Neden Öldü (2)

28 Kasım 2015 tarihinde, yani Hendek Operasyonu olarak bilinen askeri harekatın devam ettiği günlerde Diyarbakır'ın Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yapmaktaydı Tahir Elçi. Bu esnada kalabalık içinde büyük bir hareketlilik meydana geldi. Bu hareketlilik sonrasında çatışmaya dönüştü.

Tahir Elçi neden öldü? Tahir Elçi, çatışma esnasında kafasına bir kurşun isabet etmesiyle öldürüldü. Tahir Elçi ne zaman öldü sorusunun cevabı da doğal olarak 28 Kasım 2015. Nitekim kendisi çatışma esnasında, olay yerinde hayata gözlerini yumdu.

Tahir Elçi Kim Öldürdü?

Tahir Elçi cinayeti bir faili meçhuldür, yani cinayeti kimin işlediği bilinmemektedir. Tahir Elçi öldürüldüğünde ortalık oldukça karışıktı ve bir çatışma ortamı vardı, bu durum kişiyi henüz öğrenememiş olmamızın sebeplerinden biri.

Tahir Elçi ölüm tarihi olacak olan 28 Kasım 2015 tarihinde bir konuşma yapacaktı. Bu konuşmayı yaptığı esnada öldürülmüş olması birtakım şüpheleri de doğurdu. Fakat bu şüpheler asla doğrulanamadı.

Tahir Elçi Kimdir Neden Öldü (3)

Bunun yanı sıra hiçbir örgüt de Tahir Elçi suikastını üstlenmedi. Dolayısıyla polisin elinde araştırma yapacak bir örnek grup da bulunamadı. Görünen o ki Tahir Elçi suikastının üstündeki sır perdesi bir süre daha çözülemeyecek.

Sık Sorulan Sorular

Tahir Elçi'nin hayatından, kazanımlarından ve elim vefatından söz ettik. Şimdi de kendisinin özel hayatına bakalım.

Tahir Elçi Eşi Var Mıydı?

Tahir Elçi, 1990 yılında Türkan Elçi ile evlendi. Dicle Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi gören Türkan Elçi, mezuniyetinin ardından ilk olarak Tahir Elçi ile dünya evine girdi, sonrasında ise Türkçe öğretmenliğine başladı.

Öğretmenliği bıraktıktan sonra Beykent Üniversitesi'ne Hukuk eğitimi gören Türkan Elçi, eşi vefat ettikten sonra siyasete atıldı. 2019 yılında Tahir Elçi Vakfı'nı kuran Türkan Elçi, 2023 yılında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak meclise girdi.

Tahir Elçi Kızı Var Mı, Oğlu Var Mı?

Tahir Elçi Nazenin Elçi isimli bir kız çocuğunun, Arda Arin Elçi isimli de bir erkek çocuğunun babasıydı.

Robert Koleji'nde eğitim gören Nazenin Elçi, babası öldüğünde 17 yaşındaydı, yani kendisi 1998 doğumlu. Şu anda 26 yaşında.

Tahir Elçi Kimin Akrabası?

Tahir Elçi, eski Bayındırlık Bakanı olarak tanınan Şerafettin Elçi'nin akrabasıdır.

Tahir Elçi ile efsane futbolcu Mustafa Denizli arasında da hısımlık ilişkisi vardır. Şerafettin Elçi'nin kızı Evin Elçi, Mustafa Denizli'nin eski eşidir.

Tahir Elçi Mezarı Nerede?

Tahir Elçi'nin sevenleri kendisine son bir görevde bulunmak için sık sık eski baro başkanının kabrini ziyaret etmekteler. Bu niyette olan vatandaşlar da sık sık Tahir Elçi nerede yatıyor sorusuyla karşımıza çıkıyor.

Tahir Elçi'nin mezarı, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı'nda bulunmaktadır.