DİYARBAKIR- CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde önemli açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır'da cinayet sanığına haksız tahrik indirimi uygulandı! Diyarbakır'da cinayet sanığına haksız tahrik indirimi uygulandı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası önünde açıklama yapan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kayyımın son kararlarla suç işlememeleri çağrısında bulundu.

Tanrıkulu “Bugün itibariyle, 31 Mart seçimlerinden sonra, seçilen Eş Başkanlar mazbata alacaklar saat 11:00'de ve saat 12:30'da da burada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini devralacaklar ama dün itibariyle basına bir bilgi yansıdı ayrıca belediye çalışanları da bizlere ulaştılar: Bugün saat 11:00'de Büyükşehir Belediye Meclisi toplanacak. Meclis deyince sakın yanlış anlamayın, içeride seçilmiş hiç kimse yok. İçlerinde sadece memurlar var. Memurlarla toplanacak belediye meclisi, tam da mazbatanın alındığı saatte ve gündemi belli değil, hangi kararları alacağı bilmiyoruz.

Memurları uyarıyorum

Tanrıkulu ayrıca “Memurları buradan uyarıyorum, Diyarbakır Milletvekili olarak uyarıyorum ve bir hukukçu olarak uyarıyorum: Diyarbakır'ın mal varlığına karşı ve bu kente karşı son kararlarınızla eğer suç islerseniz, idari, mali ve hukuki olarak ben de peşinizde olacağım. Diyarbakır Adliyesi burada, dilekçemi yazacağım ve Diyarbakır Halkına karşı son kararlarınızla eğer suç işlerseniz, bu kentin mal varlığını devrederseniz veya ranta ilişkin işlemler yaparsanız, evrakları yok ederseniz Diyarbakır Milletvekili olarak hukuki, idari ve adli olarak sizler hakkında gerekli işlemleri yaparım.

Bugün için bu adliyeden sonuç alır mıyım almaz miyim bilmiyorum ama mutlaka kayıtlara da geçiririm, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve Meclisin hafızasına yerleştiririm, şunu söylemek istiyorum: Önünüze gelen evrakları imzalamayın, son kararlarınızla bu kente karşı suç işlemeyin ve Diyarbakır'ın mal varlığını çalmayın ve başka yerlere devretmeyin. Geçenlerde burada Hazar Gölü kıyısındaki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait malvarlığına ilişkin açıklama yapmıştım: Onu da ifade ediyorum onun da peşindeyim.

Ayrıca bundan önce yaptıklarınız konusunda da mutlaka yeni yönetim şeffaf bir biçimde Diyarbakır Halkıyla, bizlerle paylaşacaktır. Eğer yaptıklarınız varsa bunlarla ilgili olarak ta gerekli işlemleri yapacağımı Diyarbakır Kamuoyuyla paylaşıyorum. Hepinize teşekkür ederim.” Açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi