DİYARBAKIR- Eğitim ve gelir düzeyindeki artış, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve nüfus artışı gibi faktörler, toplumda kalp ve damar hastalıklarının artışına neden olmuştur. Bu hastalıklar, dünya genelinde ölüm nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Kardiyoloji Hekimi Doç. Dr. Ferhat Işık, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Işık, “Son yıllarda sedanter (hareketsiz) yaşam ve fast-food kültürü gibi faktörler, kardiyovasküler hastalıklar için risk oluşturuyor. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için yapılabilecek birçok koruyucu faktör bulunmaktadır. Spor yapmak, özellikle yarım saat ve üzerinde tempolu yürüyüş yapmak, kalp hastalıklarından korunmak için çok yararlıdır. Hazır yiyecekleri tüketmekten kaçınmak, doğal ve organik beslenmek yine bu nedenle önemlidir” dedi.

Dr. Işık ayrıca, teknolojik cihazlar karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte çocuklarda da hareketsizlik ve kötü beslenme alışkanlıklarının arttığını vurguladı. Bu durumun ilerleyen yıllarda kalp ve damar hastalıkları için risk oluşturabileceğine dikkat çekti. Çocukların da hareketli bir yaşam sürmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesinin önemine değindi.

Diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkları olan bireylerin ilaç tedavilerini düzenli olarak takip etmeleri gerektiğini belirten Dr. Işık, bu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmelerinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, sigara içen kalp hastalarının sigarayı bırakmalarının önemine dikkat çekti ve bırakma sürecinde tıbbi ve psikolojik destek alınmasının gerekliliğini vurguladı.

Dr. Işık, kalp ve damar hastalıklarının risklerini azaltmada hasta ve hekim iş birliğinin büyük önem taşıdığını belirterek, hastaların periyodik kontrollerini yapmalarının önemine dikkat çekti.

DBB: Bayrak üzerinden belediyemiz karalanmak isteniyor DBB: Bayrak üzerinden belediyemiz karalanmak isteniyor

Kalp ve damar hastalıklarına karşı bilinçli bir yaklaşım ve düzenli sağlık kontrolleri, bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacak önlemler arasında yer alıyor.

Kaynak: Pasurun Sesi