DİYARBAKIR - Diyarbakır’da vatandaşlar şehirde aklan gelen ilk şeyin işsizlik olduğunu belirterek istihdam için yetkililere seslendi.

Vali Zorluoğlu'na ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri Vali Zorluoğlu'na ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri

Diyarbakır deyince akla ilk gelen şeylerin sıcaklık ve ekonomik buhran olduğunu belirten bir esnaf “Şehir içinin 20 lira yaptılar bu insanlar nasıl geçinecek? Ben kendimi geçtim benim ihtiyacım olmayabilir ama ben genel olarak durumdan şikâyetçiyim. İşsizlik var maalesef. İş bulunamıyor. Ben mobilya ustasıyım dükkânım olmasa ben aç kalacağım. Ustalığımı yapamıyorum. Şu an asgari ücret 17 bin lira ekmek ise 20 lira. Günlük 5 ekmek alan biri evini nasıl geçindirecek? Hayattayız diye şükreder hale geldik.” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 154305

Eski Diyarbakır’ı mumla arıyoruz

Diyarbakır’da eskisi gibi huzurun kalmadığını belirten bir Diyarbakırlı ise, “Diyarbakır’da yaşlısından tut gencine herkes her şeyi siyasete döktü.  İnsanlar mağdur. Memurum fakat bu şehirde maalesef insanlar geçinemiyor. Şehre maalesef sahip çıkan olmadı. Bizleri hep dışladılar. İstanbul’da, Diyarbakırlıyım diye bizden uzak dur dediler. Maalesef sahip çıkılmıyor bu şehre” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 154316

"İşsiziz"

Asma tavan işi yapan bir usta ise şu an işsiz olduğunu ve Diyarbakır’da iş sorunun olduğunu devletin ve yetkililerin istihdama öncelik vermesi gerektiğini bildirdi.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 154307

Malatya’dan iş için Diyarbakır’ı ziyarete geldiğini ifade eden bir vatandaş ise,” Diyarbakır deyince aklımıza sıcaklık, doğallık ve ticaret geliyor. En son 10 yıl önce gelmiştim ve çok hareketli bir şehirdi. Şimdi gayet iyi. Eskiden keleşlerin sesinden uyuyamazdık” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Amedtimes