DİYARBAKIR - Amed Times olarak, toplumun, piyasaya göre daha uygun fiyata et ve süt ürünleri ihtiyaçlarını karşılayabildiği, Et ve Süt Kurumunun Kayapınar şubesinin kapatılması iddialarını vatandaşa ve kapatma kararı aldığı iddia edilen Kayapınar Belediyesi yöneticilerine sorduk.

Fiyatların sürekli arttığı piyasada nispetten daha ucuza et almak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde Diyarbakır’da 2 şubesi bulunan Et ve Süt Kurumların önüne geliyor. Ancak Diyarbakır AK Parti İl Başkanı Mehmet Reşit Ocak, Kayapınar’da bulunan Et ve Süt Kurumunun “DEM Partili belediye” tarafından kapatılacağı iddiaları tartışmalara neden oldu.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan bu Et ve Süt kurumunun kapatılmasıyla ilgili tartışmalar hala devam ediyor.

'Diyarbakırlı Ramazan Hoca' cinayetinde karar 'Diyarbakırlı Ramazan Hoca' cinayetinde karar

Buradaki şubeyi kapatmak mağduriyetlere neden olacak

Diyarbakır Kayapınar’daki “Hanımeller Kadın Çarşısı” içinde bulunan Et ve Süt Kurumu şubesinde, ihtiyaçlarını almak için sıraya giren vatandaşlar, “şubenin kapatılmasına karar vermenin vatandaşı mağdur etmekle aynı anlama geleceğini”, bu yüzden de bütün yetkililerin, toplumun çıkarlarını gözeterek karar vermelerini istediler.

Hanımeller Kadın Çarşısıki esnaflar da Et ve Süt Kurumunun pazarın içinde olmasının; kadın esnaf için çok faydalı olduğuna ve pazarın canlı kalmasına büyük katkı sağladığına dikkat çekiyor.

Ömer Mithan toplumun faydasına olan bu kurumların daha fazla yerde hizmet vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Mithan; “Et ve Balık Kurumu, Diyarbakır'a et ve fiyat konusunda önemli hizmetler sunuyor. Her sabah insanlar, ucuz et almak için burada kuyruk oluşturuyor. Kasaplarda fiyatlar neredeyse iki kat daha pahalı olduğu için, burada et tüketmeyenler bile arada bir gelip et alabiliyor. Eğer kurum kapatılırsa, insanlar mağdur olur. Bu karar, bazı kişilerin kendi çıkarlarına dayanıyor olabilir. Bu kurumdan herkes faydalandığı için müdahale edilmemesi gerekiyor. Kararı alanlar sadece kendi hesaplarını düşünmüş ve halkı dikkate almamışlar. Kimse kendine göre hüküm veremez.  Talebimiz, bu kurumun açık kalmasıdır. Kapatma kararı, insanların mağduriyetine yol açar ve bu durumun ciddi sonuçları olur” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 16.18.55

Hanımeller Kadın Çarşısı'nda esnaf olan Vasfiye Aktaş Ekin de Et ve Süt Kurumunun burada olması, kadın esnaflara da ciddi katkısı olduğunu vurguladı.

“Et ve Balık Kurumu'nun açık kalmasını istiyoruz çünkü bu durum esnaflar için daha fazla müşteri ve halk için uygun fiyat demek. Diyarbakır’da iki şube var: biri burada, diğeri Şehitlik'te. Bu şube, bölgeye daha yakın olduğu için halkın kolayca ulaşabileceği bir yer. Halka diyoruz ki bu kurumu kapatmalarına izin vermeyin. Bu hepimiz için fiyat ve ulaşım açısından daha uygun. Kapatılmasını istemiyoruz ve insanları bu konuda teşvik etmeye çalışıyoruz.”

Whatsapp Image 2024 07 09 At 16.18.54

Kurumdan alış-veriş yapmaya gelen diğer vatandaşlar da olası kapatma kararının vatandaşı mağdur edeceğini dile getirdi.

“Kapatılmamalı. Her şey çok pahalı. Kasaplarda avuç kadar et üç yüz, dört yüz liraya satılıyor. Neden kapatıyorlar? Herkes kapatılmaması gerektiğini söylesin. Durum budur”

Whatsapp Image 2024 07 09 At 16.18.55 (1)

Bir diğer vatandaş ise: “Kapatılmasa daha iyi olur. Talebimiz, buranın açık kalmasıdır. Çünkü burası diğer kasaplara göre daha uygun fiyatlar sunuyor. Şehitlik uzak bir yer, herkes oraya ulaşamıyor. Bu yüzden buranın kapatılmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 16.18.55 (2)

Kararlarımızda toplumun çıkarını gözeteceğiz

Kayapınar Belediye yetkilileriyle yaptığımız görüşmede ise; Kayapınar Belediye Meclisinin tarafından, belediyeye ait olan ve başka kurumlara devredilen-tahsis edilen bütün taşınmazlarla ilgili “iptal” kararı aldıklarını ve Kayapınar’daki Et ve Süt kurumunun da bu taşınmazlar arasında olduğunu ifade ettiler. Ancak bu kararın Kayapınar’daki Et ve Süt Kurumunu kapatma kararı almadığını ve burayla ilgili alacakları kararlarda, mutlaka halkın taleplerini ve toplumun beklentilerini gözeterek karar alacaklarını bildirdiler.

Et ve Süt Kurumunun Diyarbakır’da iki şubesi bulunmaktadır. Bunlardan biri Yenişehir’in Şehitlik semtinde, diğeri ise; Kayapınar’ın Peyas mahallesindeki Hanımeller Kadın Çarşısı'nın içinde hizmet vermektedir.

Edinilen bilgilere göre, Kayapınar Peyas Mahallesinde bulunan Et ve Süt Kurumu şubesi, Kayapınar Belediyesi 10.03.2023/32 sayılı meclis kararı açılmış olup, hizmet vermeye devam etmektedir. 

Kayapınar Belediyesinin, Et ve Süt Kurumunun Kayapınar’daki şubesi hakkında nasıl bir karar ve yaptırıma gideceği ise henüz netleşmiş değil.

Editör: Serhat Akyol