DİYARBAKIR- Diyarbakır ve Mardin arasında çıkan yangında 15 kişi hayatını kaybetmişti. Yangında ölen iki kardeş ile ilgili üzücü bir detay ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki Ağaçsever, Yazçiçeği, Köksalan ve Yücebağ köyleri ile Mazıdağı sınırındaki Şenyuva ve Yetkinler köylerinde çıkan arazi yangınlarında hayatını kaybedenlerin kesin ölüm nedeni de belli oldu.

Adli tıp kurumunda otopsi işlemleri tamamlanan 15 kişinin ölü muayene raporu ile otopsi raporlarına göre, ileri derecede yanık, meydana gelen yangın sonucu rüzgârın da etkisiyle maruz kaldıkları yoğun dumandan dolayı akciğer ve solunum yetmezliği sonucu hayatlarını kaybettikleri belirlendi.

 Otopsi raporlarının soruşturma dosyasına gönderilmesiyle ölenler maktul olarak eklendi. Yangının ön inceleme raporunda elektrik direğinden kaynaklandığı tespit edilince DEDAŞ’ın en alt kademeden üst sorumlu mevkiye kadar sıralı yetkilileri şüpheli sıfatıyla yer alıyor. Tanık ve mağdurların ifadeleri ise alınmaya başlandı.

Jandarma Kriminal ve Olay Yeri İnceleme ekiplerinin yangının çıktığı açık arazideki delil toplama işlemleri ve hazırladığı fezleke ve raporlar da soruşturmanın yürütüldüğü Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Kapsamlı rapor bekleniyor

Yangının elektrik direğinden çıktığına dair hazırlanan ön bilirkişi raporunu eksik ve yetersiz bulan savcılığın tayin ettiği elektrik mühendislerinden oluşan bilirkişi heyeti raporunun da önümüzdeki günlerde savcılığa teslim edilerek yangının nihai ve kesin nedeni belirlenecek.

Tarlalardan geçen yüksek gerilim ve enerji nakil hatlarındaki kablo bağlantıları, bölgede sık sık elektrik kesintilerinin yaşanıp yaşanmadığı, voltaj ve akım sorunlarının olup olmadığı ve nakil hatlarının rutin periyodik bakım ve revizyonlarının yapılıp yapılmadığı, yapılmış ise en son ne zaman rutin bakımın yapıldığı da savcılığın talebi üzerine bilirkişi raporunda yer alacak.

Amedspor, taraftarın  Passolig derdine derman arıyor! Amedspor, taraftarın Passolig derdine derman arıyor!

İki kardeşin yürek yakan yaşam mücadelesi hikâyesi

Bu arada yangınla ilgili iki kardeşin yürekleri dağlayan hikâyesi de ortaya çıktı.

Meradaki hayvanlarını kurtarmaya giden Mazhar Demir’in (28) rüzgârın da etkisiyle bir anda alevlerin arasında kalınca yangının çıktığı noktadaki direğe tırmanarak kendini alevlerden korumaya çalıştığı öğrenildi.

Ancak alevlerin giderek bölgeyi sarıp sarmalaması üzerine bu kez bölgeyi yangından çıkan yoğun duman kapladığı ve bir süre alevlerden kaçan Mazhar Demir’in bu kez de yoğun dumana maruz kaldığı için nefes alamayarak bilincini kaybettiği ve şuursuzca çıktığı direkten yangının ortasındaki zemine düştüğü bildirildi.

Yangının gerisinde kalan ve çaresizce kardeşini çıktığı direkten kurtarmaya çalışan ağabeyi Nuri Demir’in (38) ise zemine düşen kardeşini kurtarabilmek için alevlerin arasına daldığı ve kardeşini sırtına alarak alevlerin içinden çıkarmaya çalışırken, her ikisinin de dört bir yanı saran yangının içinden çıkamayarak hayatlarını kaybettikleri ifade edildi.

Aynı olayda hayatını kaybeden kuzenleri Şeyhmus Demir’in de kalbinin doğuştan delik olduğu ve akciğer solunum yetmezliği yaşadığı için maruz kaldığı yoğun duman nedeniyle zehirlenerek hayatını kaybettiği öğrenildi.