DİYARBAKIR- Mardin'in Mazıdağı ilçesi ile Diyarbakır'ın Çınar ilçeleri arasındaki yangın sabaha karşı kontrol altına alındı, ancak çıkış nedeni tartışmalara yol açtı.

Mardin'in Mazıdağı ilçesi ile Diyarbakır'ın Çınar ilçeleri arasında çıkan ve birçok mahalleyi etkileyen yangın, sabaha karşı kontrol altına alındı. Yangının çıkış nedeni tartışmalara ve tepkilere yol açtı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) tarafından yapılan açıklamaya göre, yangın Mardin'in Mazıdağı ilçesi ile Diyarbakır'ın Çınar ilçeleri arasında başladı ve hızla yayıldı. DBB, yangında 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve 24 kişinin yaralandığını bildirdi.

Yerel yetkililerin açıklamaları

Depremde hasar gören bina yıkılırken çöktü Depremde hasar gören bina yıkılırken çöktü

Yangının ardından gece saatlerinde Amed Times'e konuşan Diyarbakır Eş Başkanı Doğan Altun, Çınar'ın Yazçiçeği ve Köksalan köylerinde 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Altun, Mazıdağı'nın Yücebağ ve Dere mezralarında ise 1 kişinin öldüğünü, 4'ü ağır olmak üzere 12 kişinin yaralandığını belirtmişti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamaları

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yangının Çınar'ın Köksalan Kırsal Mahallesi'nde anız yakma sonucu başladığını ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkilediğini belirtti. Yangının, Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru da ilerlediğini ancak ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alındığını söyledi. Soğutma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Yerlikaya, Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini, Diyarbakır’da 11, Mardin’de ise 18 vatandaşın yaralandığını açıkladı.

Yangının kaynağı tartışmalı

Yangının kaynağına ilişkin çeşitli iddialar ortaya atıldı. Valilik, yangının anız yakma sonucu çıktığını belirtirken, görgü tanıkları yangının, ahşap gövdeli ve eskiyen elektrik direklerinden çıktığını ileri sürdü. Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yangının elektrik direklerinden çıktığını belirtti ve devlet kurumlarının Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'yi (DEDAŞ) korumaya çalıştığını iddia etti.

Milletvekili Aydeniz'in paylaşımı

Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Köksalan Köyü'nde yanan alanın son halini gösteren fotoğraflar yayınladı. Aydeniz, "Çınar’ın Köksalan Köyünde yanan alanın an itibariyle hali bu. Valiliğin anız yakma iddiasına karşılık, görgü tanıkları yangının ahşap gövdeli, ısrarlara rağmen yenilenmeyen elektrik direklerinden çıktığını söylüyor. Yangının kaynağına dair kamuoyunu yanıltıcı bilgi veriliyor. Devlet kurumları DEDAŞ’ı korumaya mı çalışıyor?" ifadelerini kullandı.

Aydeniz'in yaptığı açıklamadan sonra sosyal medyada geniş çaplı tepkilere neden oldu.

Yangının kontrol altına alınmasının ardından, yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Bölgedeki yetkililer, yangından etkilenen vatandaşlara yardım ulaştırmak için çalışmalara devam ediyor.

Kaynak: AMED TİMES