DİYARBAKIR- DEM Parti Diyarbakır merkez Yenişehir İlçe Belediyesi, ‘şehit yakını işten çıkarıldı’ iddiasına yanıt geldi.

Yenişehir Belediyesi yaptığı açıklamada, “Yenişehir Belediye başkanlığı tarafından iş akdi feshedilen işçilerin bir kısmı 30/03/2024 tarihinde mesai günü dışında (cumartesi günü) yerel seçimlerden 1 gün önce işe başlatılmıştır. Yasal olarak mesai günü ve mesai saatleri dışında kamu kurum ve kuruluşlarında iş ve işlemlerin yürütülmesi mümkün olmamakla beraber yasal dayanağı bulunmamaktadır.

Yayınlanan haberde "....Yenişehir ilçe belediyesinde DEM Partili yönetimin devralmasının ardından işçi kıyımı yaşanıyor. Son olarak dün başlayan mesainin sonunda, belediyede çalışan 12 işçi birden işten çıkarıldı. Bu işçiler arasında, Diyarbakırlı şehit Halis Çağlar'ın kardeşi Muhammet Çağlar da bulunuyor." vurgusu yapılmıştır.

Diyarbakır’da kışa hazırlık şimdiden başladı Diyarbakır’da kışa hazırlık şimdiden başladı

Bu haber kamuoyunu yanıltıcı, tahrik edici aynı zamanda gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmayan haber niteliğindedir. Kamuoyuna Yenişehir Belediye Başkanlığı tarafından söz konusu şahsın sadece şehit yakını olması sebebiyle işten çıkarıldığı izlenimi verilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Şehit Uzman Çavuş Halis Çağlar'ın kardeşi Muhammet Çağlar mesai günü ve saati dışında ve seçimden bir gün önce işe başlatılmış olması hasebiyle diğer belirtilen kişiler ile birlikte işten çıkarılmıştır.

Yenişehir Belediye Başkanı 08/04/2024 tarihinde mazbata almış olup, 15/04/2024 tarihinde resmi olarak işbaşı yapmış bulunmaktadır. Bu haber 16/04/2024 tarihinde yayınlanmış olup, haber içeriğinde DEM Parti yönetimindeki Yenişehir Belediyesinin işten çıkarmalarının evveliyatının olduğu şeklinde lanse edilmeye çalışılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” Açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi