DİYARBAKIR – Diyarbakır'da DEM Parti’nin kazandığı Yenişehir Belediyesi'nde, seçim öncesi kayyımın güvenlik kameralarının hard disklerini topladığı ve iadesi için 200 milyon dolar istendiği bildirildi. 

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin kazandığı Yenişehir Belediyesi Eş Başkanları Safiye Akdağ ile Mehmet Ergün, düzenledikleri basın toplantısıyla, kayyım yönetimleri döneminde bırakılan borçlar, devredilen ve satışı yapılan taşınmazlara ilişkin bilgilendirmede bulundu.  

Toplantıda söz alan Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Safiye Akdağ, yaptıkları tespitlerde kayyım yönetimi döneminde birçok usulsüz işlemler yapıldığını belirterek, “31 Mart yerel seçimlerinde halkın iradesine sahip çıkması, büyük fedakarlık ve desteğiyle kazandığımız Yenişehir Belediyesi’ni halka hizmetin önünü alan, tüm imkanlarının sadece yandaşlarının yararına kullandırıldığı, belediyemize ait taşınmazların satışlarının gerçekleştirildiği, yine halka sosyal, kültürel ve teknik hizmet için ihtiyaç dahilinde açılan kurumların satışlarının ve devirlerinin gerçekleştirildiği, bunlar da yetmediği gibi usulsüz yöntemlerle yapılan devasa alımların borçları ile devraldık. Hukuksuz olan kayyım yönetiminin bütçe yönetimi, işçi alımı dahil tüm uygulamalarının da mevzuata aykırı ve hukuksuz olduğu, kamu hizmet ve mallarının nasıl hoyratça harcandığını, yapılan usulsüz hizmet ve harcamaları basına ve kamuoyuna açıklamak üzere bugün bir aradayız. Hukuksuz şekilde belediyelerimizi gasp eden kayyım yönetimi yarattığı tahribatlarla kalmamış, yarattığı usulsüzlük ve yolsuzlukların üstünü örtmeye çalışması da ayrı bir kamu zararına neden olmuştur. Seçim günü ve sonrasında belediyemize ait deponun boşaltıldığı tespit edilip gerekli yasal başvurular yapılmıştır. 4 Nisan 202 4 tarihinde de kuruma ait kamera kayıtlarının tümünün silinerek hard disklere el konulduğu, ilgili güvenlik şirketinden hard disklerin iadesi talep edildiğinde bedel olarak 200 milyon dolar karşılığında iade edileceği tarafımıza bildirilmiştir” dedi.  

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı, Fahrettin Koca ile görüştü AK Parti Diyarbakır İl Başkanı, Fahrettin Koca ile görüştü

Kayyımın bıraktığı borç 140 milyon 879 bin  

Akdağ, kayyımın bıraktığı borç ve sattığı taşınmazlara değinerek, belediyenin şu anki borcunun 140 milyon 879 bin lira olduğunu belirterek, şunları söyledi:  

“Elbette halkçı ve sosyal belediyecilik anlayışı ile temel belediyecilik hizmetlerini aksatmadan, kayyım yönetiminin bu kente ve halka ait olan belediye bütçesinin kişi veya kurum fark etmeksizin, mevzuata aykırı ve usulsüzce nerelere verdiğinin tespitini ve hukuk mücadelesini de vermeye devam edeceğiz. Bugün itibarıyla toplam borcumuz 140 milyon 879 bin 119 lira. Satılan taşınmazların bedeli 653 milyon 347 bin 643 lira. Belediyeyi yürütmekle mükellef olduğu kamu hizmetlerini devasa borçlandırmalarla yapamaz hale getiren kayyım zihniyetinin sadece irade gaspıyla yetinmediğini; halkın hakkı olan belediye bütçesini yandaşlara peşkeş çeken, yüksek faizlerle çekilen krediler ve kamu mallarına yönelik tahribat talan uygulamalarıyla tüm sosyal ve kentsel hizmetlerin de gasp edildiği görülmektedir.”  

‘Bu rakamın talebini yazılı olarak istedik ve yazılı olarak ileteceklerini bildirdiler’  

Toplantıda, bir gazetecinin hard disklere ilişkin yönelttiği soruya yanıt veren Akdağ, “Evet, 200 milyon dolar istenildi. Aynı şekilde sanırım Kayapınar Belediyesi’nde olmuştur. Biz onun da bilgisini aldık. Kayapınar Belediyesi’nden de 300 milyon dolar istemişler. Kayıtların ve hart disklerin iadesi için talep ettiğimizde böyle bir şeyle karşı karşıya kaldık ve şok olduk. Gerçek bir bedel mi, bize o bilgileri satmaya mı çalışıyorlar, o bilgiler karşılığında böyle bir rakamı isteniliyor, gerçekten de hart disklerin gerçek değeri bu mudur? Bunun araştırmasını henüz yapmadık. Çünkü bu durum 2 gün önce yaşandı. Bu rakamın talebini yazılı olarak istedik ve yazılı olarak ileteceklerini bildirdiler. Çünkü biz buna inanamadık, halen de inanamıyoruz. Yani birini kaçırıp, ondan milyon dolarlar isterler ya, evet, biz size bu bilgileri veririz fakat bu parayı verme karşılında. Durumu biraz böyle bir şey. Biz de çok şaşırdık ve araştırmamız sürüyor” diye konuştu.  

‘Kayyım hakkında suç duyurusunda bulunduk’  

Akdağ’ın ardından söz alan Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ergün ise, kayyım hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, incelemelerin yapılması için İçişleri Bakanlığı’ndan mülkiye müfettişi talep ettiklerini ifade etti. Hukuki incelemelerin devam ettiğini aktaran Ergün, “Sözüm ona burada görev yapan kayyım, kamu düşünerek hareket ettiği iddia etmiş. Aslında böyle bir şey yok. 2021-2024 tarihleri arasında 650 milyon lira değerinde arsa satmış. Peki bu arsada elde edilen gelir nerede? Onu da ben kısaca anlatayım. Seçim döneminde beyaz eşya, tabletler alındı. Bu alınan beyaz eşya ve tabletler ise seçim döneminde halka dağıtarak, halktan oy almak amacıyla yapıldı. 1-5 Nisan 2024 tarihleri arasında eşyalar buradaki depoda tutulmuş. Bu tarihlerde malzemeleri çıkarıp, götürürken güvenlik kameralarımız ve hart disklerimiz alınıyor. Nedeni bu görüntülerin ortaya çıkmaması. Biz bunlara dönük gerekli hukuki mücadelemizi yürüteceğiz ve suç duyurusunda bulunduk. 45 gündür buna yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aynı zamanda geçmiş dönemlerde Sayıştay müfettişlerin yaptığı incelemelerde tespitler vardı. Biz bunları da değerlendirdik. Aynı zamanda bakanlıktan inceleme yapması için müfettiş talebinde bulunduk” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Yenigün Haber