Uzun yıllar Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarlığı yapan Hakan Fidan, 2023 seçimleri sonrası Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi ve aktif siyasette yer almaya başladı. Kendisinin özel hayatı bir bilinmez, ancak vatandaşlarımız yine de Hakan Fidan'ın oğlu Abdullah Halid Fidan kimdir gibi sorularla karşımıza çıkıyor.

Hakan Fidan eski bir istihbarat çalışanı olarak hayatını gizli tutuyor. Yine de hakkında bazı şeyleri biliyoruz; örneğin evli olduğu ve yaklaşık on sene önce evliliğiyle gündeme gelen bir oğlu olduğunu.

Bu yazımızda da Hakan Fidan'ın oğlu kimdir sorusunu yanıtlayacak, Abdullah Halid Fidan kimdir bildiklerimizle kısa bir inceleme yapacağız. İyi okumalar!

Abdullah Halid Fidan Kimdir?

Abdullah Halid Fidan, mevcut Dışişleri Bakanı ve eski MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın oğludur. 1993 yılında dünyaya gelmiştir. 

Abdullah Halid Fidan Kimdir 7

2011 yılında üniversite eğitimine başlayan Abdullah Halid Fidan, 2015 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü tamamladı. Bu bölüm kısaca Mülkiye olarak biliniyor ve ülkenin en iyi fakültelerinden biri.

Abdullah Halid Fidan ne iş yapıyor sorusu da merak edilenler arasında. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2018 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı'na katılan Abdullah Halid Fidan'ın yurtdışı operasyonlarında görev aldığı biliniyor. Kendisinin hayatı dışında daha fazla bilgiye sahip değiliz.

Mertcan Bahar Kimdir? Ünlü Youtuber Kaç Yaşında? Evli Mi? Mertcan Bahar Kimdir? Ünlü Youtuber Kaç Yaşında? Evli Mi?

Abdullah Halid Fidan kimdir sorusunu yanıtladık, hakkında merak edilen diğer konuları da detaylandıralım…

Abdullah Halid Fidan Evli Mi, Eşi Kim?

Abdullah Halid Fidan eşi kim sorusu ile de sık sık gündeme gelen bir isim. Hakan Fidan Abdullah Halid Fidan ilişkisini araştıranlar, sonrasında da Abdullah Halid Fidan'ın hayatı hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Kendisinin evli olup olmadığı da sık sık soruluyor.

Abdullah Halid Fidan 2014 yılında evlenmiştir. Kendisinin düğününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan katılmıştır. Nikahı dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kıydırmıştır.

Abdullah Halid Fidan Kimdir (1)

Abdullah Halid Fidan'ın eşinin ismi Beyza Erdoğan Fidan, kendisi eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yeğenidir. 

Abdullah Halid Fidan ile Beyza Erdoğan Fidan çiftinin 2016 yılında dünyaya gelen bir oğulları vardır. 

Abdullah Halid Fidan Kaç Yaşında?

Abdullah Halid Fidan'ın dünyaya 1993 yılında geldiği biliniyor, ancak tam Abdullah Halid Fidan doğum tarihi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

  • Doğum yılı esas alınarak bir hesaplama yaptığımızda, Abdullah Halid Fidan kaç yaşında sorusunun cevabının ya 31, ya da 32 olduğu söylenebilir. Kendisi genç yaşta baba olmuş ve MİT bünyesine katılmıştır.

Abdullah Halid Fidan kimdir yanıtladık. Bu konuyla beraber bir diğer merak edilen şey ise Abdullah Halid Fidan’ın babası Hakan Fidan kimdir sorusu elbette. Günümüzde Dışişleri Bakanı olan Hakan Fidan hakkında merak edilenleri de yanıtladık. İşte detaylar…

Abdullah Halid Fidan Kimdir (1)-1

Hakan Fidan Kimdir?

Hakan Fidan mevcut Dışişleri Bakanı ve eski Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarıdır. 17 Temmuz 1968 tarihinde Ankara'nın Altındağ ilçesinin Hamamözü mahallesinde dünyaya gelmiştir.

1986 yılında, henüz 18 yaşındayken Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine giriş yaptı. 2001 yılına kadar orduda astsubay rütbesinde görevler üstlendi.

Bu dönem üç yıl yurtdışı görevlerinde bulunan Hakan Fidan, ilk olarak University of Maryland University College'den siyaset bilimi lisans diplomasını, sonrasında da Bilkent Üniversitesi'nden yüksek lisans diplomasını aldı. Kendisinin tez konusu "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" oldu, tez danışmanlığını Mustafa Kibaroğlu yaptı.

  • 2001 yılından itibaren devlet içinde çeşitli görevler üstlenen Hakan Fidan, bu yıllarda TİKA Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevler üstlendi.
  • Nisan 2010 tarihinde MİT müsteşar yardımcılığına atandı. Dönemin MİT müsteşarı Emre Taner'in görev süresi dolduktan sonra 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT müsteşarı olarak göreve başladı. 42 yaşında bu görevi üstlenerek "en genç MİT müsteşarı" unvanının sahibi oldu.
  • Hakan Fidan 10 Şubat 2015 tarihinde MİT müsteşarlığı görevinden istifa etti ve siyasete atılmaya karar verdi. 7 Haziran 2015 genel seçimleri için Adalet ve Kalkınma Partisi'nden aday adayı oldu. Ancak bizzat Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine 9 Mart 2015 tarihinde aday adaylığını geri çekti. 10 Mart 2015 tarihinde yeniden MİT Müsteşarlığı görevine atandı.

Hakan Fidan, 2023 yılında 13 yılın ardından MİT müsteşarlığından ayrıldı ve Dışişleri Bakanı görevini üstlendi. Halen bu görevdedir.

Hakan Fidan eşi kim sorusunun da cevabını da verelim. Hakan Fidan, uzun yıllardır Nuran Fidan ile evlidir. Hakan Fidan kaç çocuğu var sorusunun cevabı olarak, kendisinin üç çocuğu olduğu bilinmektedir.