DİYARBAKIR-  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı DİSKİ ekipleri kent genelinde kaçak su kullanımına karşı seferberlik başlattı.

Artan hava sıcaklıkları ve bilinçsiz su tüketimi için idari kaçaklarla mücadele eden DİSKİ ekipleri aynı zamanda fiziki kaçaklarla mücadele ediyor.

İçme Suyu Daire Başkanlığı’na bağlı fiziki kayıp-kaçak ekipleri, Mastfroş Caddesinde oluşan arızaları gidermek için akustik dinleme yaptı. Ekipler, Mastfroş Caddesinde tespit ettikleri fiziki kayıp-kaçakların onarımının yapılması için işaret bıraktı. İş makinaları ile çalışma yürüten ekipler, yapılan çalışma sonrası saniyede 1 litre suyun boşa aktığı içmesuyu borusunda patlak tespit etti. Patlağın onarımı yapılarak su israfının önüne geçildi.

Saniyede 105 litre suyun boşa akması önlendi

13 Scaled

DİSKİ, kanalizasyon sorunlarını robotlarla çözüyor DİSKİ, kanalizasyon sorunlarını robotlarla çözüyor

Basınç testi, step test ve akustik cihazlarla yerin altında tespit edilen ve yüzeye çıkmayan şebekedeki fiziki kaçakları tespit eden ekipler, bu sayede su kayıplarını önlüyor. Son 3 ayda yapılan fiziki kaçak taraması sonucunda akustik dinleme cihazlarıyla tespit edilen 102 noktanın 76’sında yapılan kazılar sonucu yer altındaki patlaklar onarıldı. Yapılan çalışmalarla saniyede 105 litre suyun boşa akması önlenerek, su tasarrufu yapıldı.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent genelinde idari ve fiziki kaçaklarla mücadelesi devam edecektir.

Kaynak: Amed Times