Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin beşte birini oluşturmakla birlikte bu geniş bölge ülkenin tarihi açısından zengin bir mirasa sahip olmasını da birlikte getiriyor. Diyarbakır, Asurlar, Urartular, Artuklular ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmış köklü bir tarihi geçmişe sahip şehirlerimizden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Diyarbakır'da trafik kazası: Dört kişi yaralandı Diyarbakır'da trafik kazası: Dört kişi yaralandı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük kentleri arasında yer alan Diyarbakır’da deniz var mı sorusu da sıkça soruluyor.

Peki Diyarbakır’da deniz var mı? Yazımızda sizler için merak edilen Diyarbakır’da deniz var mı sorusunu cevaplandırdık. Ayrıca, Diyarbakır’a yakın olan denizler ve Diyarbakır’da girilebilen göllerden de bahsettik. Detaylar haberimizin devamında…

Diyarbakır’da Deniz Var Mı?

Diyarbakır, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan iç kesimlerde bulunan bir şehirdir ve doğrudan denize kıyısı olmaması ile bilinir. Ancak, Akdeniz Bölgesi'ne yakın olması nedeniyle yakınında birçok güzel plaja sahip olan şehirler bulunmaktadır.

  • Diyarbakır’da deniz var mı sorusuna, Diyarbakır’da deniz yoktur şeklinde net bir cevap verebiliriz.

Ama Diyarbakır'da deniz olsaydı nasıl görünürdü? Muhtemelen böyle...

Diyarbakıra Yakın Plajlar

Akdeniz şehirlerinden Diyarbakır’a en yakın olanları ise Hatay ve Mersin illeridir. Denize direkt kıyısı bulunan Akdeniz bölgesi şehirlerinden Hatay ve Mersin’in eşsiz güzellikte plajları vardır.

Diyarbakır Nerede?

Diyarbakır’da deniz var mı sorısunu cevapladık. Peki Diyarbakır konum itibarıyla nerede konumlanıyor? Detaylar yazımızın devamında…

Güney Doğu Anadolu'daki illerimizden biri olan Diyarbakır en çok kültür ve tarihi ile bilinen bir ilimizdir. Ülkemizin en kalabalık 12. Şehri olan Diyarbakır, Güney Doğu Anadolu'nun ortasında bulunan ve 9.000 yıllık bir geçmişi olan ilgi çekici şehirlerden biridir. 

Diyarvakır'da Deniz Var Mı (4)

Diyarbakır, uzun bir tarihe sahiptir ve hem merkezinde hem de ilçelerinde çok sayıda turistik yer vardır. Diyarbakır konum olarak doğu bölgesinde Batman ve Muş illerine komşudur. Batı bölgesinde Urfa, Adıyaman ve Malatya illeri, kuzey bölgesinde ise Bingöl ve Elazığ illeri bulunmaktadır.

Diyarbakır, 17 ilçeye sahiptir ve nüfusu tüm ilçelere ve beldelere dağılmıştır. Merkez Bağlar İlçesi en kalabalık ilçedir. Diyarbakır; Bağlar, Kayapınar, Yenişehir, Ergani, Bismil, Sur, Silvan, Çınar, Çermik, Dicle, Kulp, Hani, Lice, Eğil, Hazro, Kocaköy ve Çüngüş olmak üzere 17 ilçeye sahiptir.

Diyarbakır’a En Yakın Denizler

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Diyarbakır’ın denize kıyısı bulunmuyor. Ancak, Diyarbakır’ın çevre illerine gidildiğinde denizle buluşmak mümkündür. Bu iller arasında Güneybatı’ya doğru gidildikçe Hatay ve Mersin illeri denize ulaşabileceğiniz en yakın iller arasında yer alır. 

Diyarvakır'da Deniz Var Mı (3)

Diyarbakır’a en yakın illerden olan Hatay ve Mersin şehirlerinin denize girebileceğiniz plajlarına bakalım. Kültürel çeşitlilik açısından, Türkiye'nin en çeşitli illerinden biri Hatay'dır. Hatay'ın çok sayıda bölgesinde denize girilebilir. 

  • Hatay'ın sahil bölgelerindeki Arsuz, Samandağ, Payas, Dörtyol ve Erzin plajlarına giderek yaz sıcağından kurtulabilir ve serinleyebilirsiniz. 
  • Samandağ Sahili, Çevlik Plajı, Arsuz Hatay Plajı, Gözcüler Plajı, Payas Halk Plajı, Dörtyol Belediyesi Aile Halk Plajı ve Burnaz Plajı, Hatay'da öne çıkan plajlardır.

Diyarvakır'da Deniz Var Mı (2)

Akdeniz bölgesinin en popüler turistik yerlerinden biri de Mersin şehridir. Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen tatil yerleri arasında yer alan Mersin, deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda plaj, sahil ve kumsala sahiptir. 

  • Anamur Halk Plajı, Melleç Plajı, Aydıncık Sahili, İncekum Plajı ve Tabiat Parkı, Tekmen Sahili, Prens Charles Koyu, Kızkalesi Halk Plajı, Soli Sahili ve Taşkıran Plajı, Mersin'deki plajlardan bazılarıdır.

Diyarbakır Gölleri

Diyarbakır hem tarihsel hem kültürel zenginlikleriyle hem de doğal güzellikleriyle büyüleyen bir şehir. Kentin çevresindeki doğal göller ve göletler, ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunmakla birlikte serinleme fırsatı da veriyor.Diyarbakır’da deniz var mı sorusunun yanıtını verdik ancak pek çok kişi Diyarbakır’da yer alan gölleri de merak ediyor.

Diyarbakır'da Deniz Var Mı

Kuş gözlemcileri ve doğanın sakinliğini yaşamak isteyenler için de bu sulak alanlar ideal yerler arasında yer alır.

Sizler için hem etkileyici doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan hem de gittiğinizde serinleyebileceğiniz Diyarbakır Gölleri aşağıdaki gibidir:

1. Dicle Nehri: Dicle Nehri, Diyarbakır'ı ikiye bölen ve şehrin en önemli su kaynaklarından biridir. Nehir boyunca yürüyüş yapmak, piknik alanlarında dinlenmek ve tekne turları yapmak mümkündür. Aynı zamanda Dicle’de yüzebilirsiniz ancak, herhangi bir boğulma riski olmaması adına gerekli önlemleri almanızda fayda vardır.

2. Hazro Göleti: Bu gölet, Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde bulunur ve harika doğal güzelliklere sahiptir. Şehir merkezine 60 km uzaklıkta olan Hazro göletinde isterseniz piknik yapabilir isterseniz sıcak yaz günlerinde serinleyerek güzel havaların tadını çıkarabilirsiniz.